• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monety Celtów na wystawie w Kaliszu

  15.03.2012. 16:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Złote i srebrne monety celtyckie można oglądać w Kaliszu na wystawie ,,Irlandia znana i nieznana". Przygotowano ją z okazji trwających w tym mieście dni promujących historię i kulturę Celtów, którzy na przełomie er osiedlali się w pobliżu Kalisza.
  Pokazano także gliniane naczynia kuchenne, które w tym rejonie odnaleźli archeolodzy. Do 16 marca wystawie będą towarzyszyć prezentacje multimedialne, koncerty i konkursy.

  Do najciekawszych eksponatów należy moneta z przełomu er o średnicy 6,5 mm, którą odnaleziono podczas badań powierzchniowych prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz miejscowych archeologów.

  Krążek stanowi 24 część statera - złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, jednak pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju. ,,Pieniądze tego typu produkowane były w rejonie Kalisza w I wieku po Chrystusie" - powiedział w czwartek PAP archeolog Leszek Ziąbka.

  Jak przypomniał, numizmaty celtyckie odnalezione pod Kaliszem były sensacją archeologiczną 2007 r. Od tamtego roku, archeolodzy odnaleźli kilkanaście monet z I wieku, co świadczy o ich popularności w obrocie lokalnym. Monety trafiały też na dalsze rynki.

  Według Ziąbki mała grupa Celtów przybyła w rejon Kalisza z Karpat. Zajmowali się handlem solą i bursztynem. Tereny nad środkową Prosną odgrywały ogromną rolę na szlaku handlowym prowadzącym z południa nad Bałtyk, którymi zainteresowały się plemiona celtyckie, tworząc tzw. szlak bursztynowy.

  Pokazane na wystawie monety świadczą o wysokim poziomie życia gospodarczego Celtów. ,,Same monety można traktować jako małe dzieła sztuki o oryginalnej formie artystycznej. W III i II wieku p.n.e. jako wzorca Celtowie używali monet, które zostały wybite jeszcze za czasów Filipa Macedońskiego i Aleksandra Wielkiego" - poinformował archeolog.

  Patronat honorowy nad wystawą sprawuje ambasada Irlandii w Warszawie i konsul tego kraju w Poznaniu. Można ją oglądać do końca marca.

  PAP - Nauka w Polsce

  zak/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Moneta obiegowa to moneta będąca aktualnie lub w przeszłości w obiegu, czyli w użyciu codziennym, służąca jako środek płatniczy (pieniądz) do płacenia za towary i usługi. Oprócz monet obiegowych istnieją monety kolekcjonerskie i monety bulionowe. W przeszłości produkowane ze srebra oraz złota. Współcześnie monety obiegowe z racji ich mniejszego znaczenia w obrocie pieniężnym bite są z tańszych materiałów takich jak: miedzionikiel, stal, mosiądz czy Nordic gold. Monety obiegowe III RP – monety emitowane przez Narodowy Bank Polski od dnia przegłosowania ustawy przez Sejm PRL ustawy o zmianie ustroju, nazwy państwa oraz symboli narodowych, 1 stycznia 1990 r. Na awersie każdej monety znajduje się nazwa państwa polskiego "Rzeczpospolita Polska" oraz godło. W ciągu pierwszych lat panowała wysoka inflacja, wobec czego bank centralny emitował coraz to wyższe nominały monet oraz banknotów. Dnia 1 stycznia 1995 r. na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. przeprowadzona została w Polsce operacja denominacji złotego. Nowy Polski złoty (PLN) równał się 10 000 starych złotych. Wymiany starych złotych na nowe złote (banknotów i monet), które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, dokonano w ten sposób, że wydawano nowe banknoty i monety w zamian wycofując stare. Do dnia 31 grudnia 2010 roku można było wymienić stare pieniądze, po tej dacie stały się one bezużyteczne. W okresie przed denominacją znajdowały się w obiegu monety wybite jeszcze przed 1990 rokiem oraz monety wyemitowane z nową nazwą państwa od 50 zł do 20 000, a po denominacji, w obiegu powszechnym znajdują się monety o nominale od 1 grosza do 5 złotych. Seria Polscy Malarze XIX/XX wieku obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie oraz obiegowe okolicznościowe o nominale 2 złote ze stopu Nordic Gold. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2002 roku. Jej celem jest przedstawienie wybitnych polskich artystów tworzących na przełomie XIX i XX wieku.

  Rzut monetą – popularna metoda rozstrzygania sporów lub wyboru jednej z dwóch możliwości za pomocą monety. Polega na przypisaniu możliwości do dwóch stron monety (orła i reszki) i rzuceniu monety w powietrze. Gdy moneta spadnie, wybierana jest możliwość przypisana do strony która jest widoczna na górze. Seria Historia Monety Polskiej obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2013 roku. Jej celem jest przedstawienie historii polskiego mennictwa na przykładzie monet z poszczególnych epok. Pierwsza moneta serii wyemitowana 10 czerwca 2013, upamiętniła Denar Bolesława Chrobrego.

  Okolicznościowe monety o nominale 2 złote (również GN, NG, golden nordic, nordic gold, nordyckie złoto) – monety okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski od 1995 roku. Monety te bite są stemplem zwykłym i mają status monet obiegowych, są więc prawnym środkiem płatniczym w Polsce.. W pierwszym roku numizmaty bite były w miedzioniklu (CuNi). Od roku 1996 emitent zmienił materiał na stop Nordic Gold (CuAl5Zn5Sn1) używany do dziś. Są kontynuacją przeddenominacyjnych nominałów 20000 zł, które w wyniku denominacji zostały zastąpione aktualnym nominałem – 2 złote. W maju 2014 roku planowane jest zakończenie emisji monet o nominale 2 złote i zastąpienie ich bilonem okolicznościowym o nominale 5 złotych. Seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej obejmuje srebrne monety kolekcjonerskie, srebrne klipy oraz obiegowe dwuzłotowe monety okolicznościowe ze stopu Nordic Gold. Narodowy Bank Polski zainaugurował tę serię w 2009 roku. Jej celem jest przedstawienie wybitnych polskich artystów nagrywających muzykę rozrywkową. Pierwsze monety serii upamiętniły Czesława Niemena.

  Argyll (gael. Earra-Ghàidheal) - historyczne hrabstwo w Szkocji, obecnie w okręgu Argyll and Bute. Od II w n.e. zamieszkane przez Celtów z Irlandii (Szkoci). Już w wieku III Argyll znalazł się pod panowaniem Celtów, którzy stworzyli na jego obszarze królestwo Dalriada (V-IX w.). W drugiej połowie IX wieku weszło w skład Szkocji. Okolicznościowe monety 2 euro – monety okolicznościowe, będące specjalną wersją powszechnie stosowanych obiegowych monet euro bite i emitowane przez członków strefy euro od 2004. Są legalnym środkiem płatniczym we wszystkich państwach będących członkami strefy euro.

  Skarb z Zagórzyna – skarb odnaleziony w 1927 w Zagórzynie koło Kalisza. Zawierał bezcenne przedmioty: m.in. sześć złotych medalionów oraz zbiór monet (3 tysiące denarów - około 20 kg srebrnych monet), a także złote monety rzymskie z V w. (solidy Teodozjusza, Walentyniana i Gracjana). Przedmioty ze skarbu zostały rozsprzedane, lub prawdopodobnie nawet przetopione. Jeden z medalionów znajduje się w Berlinie, jeden w Nowym Jorku. Srebrna sprzączka znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Ukrycie skarbu datowane jest na okres wędrówek ludów ( V-VI w. n.e.).

  Linijka Fischa - przyrząd stosowany w jubilerstwie, służący do sprawdzania autentyczności monet bulionowych. Zestaw linijek Fischa składa się ze wzorców, za pomocą których można sprawdzić parametry konkretnej monety takie jak: grubość, średnicę, kształt oraz wagę. Każdy pojedynczy wzorzec linijki dedykowany jest do sprawdzania określonej monety. Dedykowane otwory i zagłębienia w danej linijce Fischa wykonane są w zgodzie ze wzorcem (katalogiem) producenta i muszą łącznie spełniać wszystkie założenia.

  Kultura lateńska – sama nazwa pochodzi od eponimicznego stanowiska archeologicznego La Tène nad jeziorem Neuchâtel w Szwajcarii, w czasie badań archeologicznych w XIX wieku na tym stanowisku odkryto znaczne ilości zabytków związanych z ludnością celtycką. Archeolodzy terminem La Tène określają zbiór cech kulturowych charakterystycznych dla ludności celtyckiej, jednak kultura lateńska nie jest jednoznacznie tożsama z kulturą Celtów, gdyż niektóre grupy ludności celtyckiej znalazły się poza oddziaływaniem kultury lateńskiej (badania językowe). Kultura lateńska wykrystalizowała się na miejscowym podłożu kultury halsztackiej. Monety kolekcjonerskie – monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra) bite przeważnie dla uczczenia ważnych osób lub wydarzeń. Mimo zadeklarowanego nominału, na ich wartość ma wpływ głównie ilość zawartego kruszcu, a w niektórych przypadkach (w odróżnieniu od monet bulionowych) także bieżące trendy rynkowe określane jako tzw. wartość kolekcjonerska.

  Dodano: 15.03.2012. 16:33  


  Najnowsze