• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkopują stanowiska potwierdzające migrację pierwszych ludzi do Arabii

  05.12.2011. 18:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy od dawna utrzymywali, że populacje pierwszych ludzi rozprzestrzeniły z Afryki do Arabii w późnym plejstocenie, ale nigdy nie odkryli stanowiska archeologicznego w Arabii, które przypomina specyficzne afrykańskie rzemiosło... do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na okres migracji z Afryki jednych z pierwszych, współczesnych grup ludzi oraz na ich tożsamość. Wyniki podważają długo utrzymywane przekonania na temat okresu i drogi wychodzenia pierwszych ludzi z Afryki. Badania, które opisano w czasopiśmie PLoS ONE, zgromadziły naukowców z Australii, Czech, Niemiec, Ukrainy, USA i Wlk. Brytanii.

  Naukowcy pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Birmingham w Wlk. Brytanii dokonali serii odkryć archeologicznych w sułtanacie Oman, zlokalizowanym w południowo-wschodnim rogu Półwyspu Arabskiego. Pracując parami w górach Dhofar w Omanie, archeologowie i geologowie odsłonili ponad 100 nowych stanowisk sklasyfikowanych jako "nubijska środkowa epoka kamienia (MSA)".

  Narzędzia z kamienia pochodzące z nubijskiej MSA odnaleziono już w całej Dolinie Nilu ale po raz pierwszy odkryto tego typu stanowiska poza granicami Afryki. Dowód z Omanu zapewnia "kamienny trop" pozostawiony przez pierwszych ludzi migrujących przez Morze Czerwone w czasie wyjścia z Afryki.

  "Po dekadzie przeczesywania Południowej Arabii w poszukiwaniu jakiejś wskazówki, która mogłaby nam pomóc zrozumieć ekspansję pierwszych ludzi, w końcu znaleźliśmy ślad ich wyjścia z Afryki" - wyjaśnia dr Jeffrey Rose z Uniwersytetu w Birmingham i autor naczelny artykułu. "Ekscytujące jest to, że odpowiedzią jest scenariusz, który niemal nigdy nie był rozważany."

  Zespół przeprowadził datowanie jednego ze stanowisk w Omanie za pomocą zaawansowanej, optycznie stymulowanej luminescencji (OSL). Uzyskane wyniki wskazują, że wytwórcy narzędzi z nubijskiej MSA pojawili się w Arabii 106.000 lat temu, a może nawet wcześniej. Ta data jest wcześniejsza niż teoria przyjęta przez genetyków, jeżeli chodzi o exodus współczesnych ludzi z Afryki, wedle której rozproszenie się gatunku ludzkiego rozpoczęło się między 70.000 a 40.000 lat temu.

  Wyniki badań pokazują również, że wszystkie stanowiska nubijskiej MSA odkryto w głębi lądu, a nie wzdłuż wybrzeża Południowej Arabii.

  Wypowiadając się na temat odkryć, współautor, profesor emerytowany Anthony Marks z Uniwersytetu Southern Methodist w USA zauważa: "Mamy tutaj przykład oderwania modeli teoretycznych od faktycznych dowodów w terenie. Hipoteza ekspansji nadbrzeżnej wydaje się zasadna na papierze, ale brak jest po prostu dowodów archeologicznych na jej poparcie. Genetycy oceniają ekspansję z Afryki na okres późniejszy niż 70.000 lat temu, niemniej ukazały się w tym roku publikacje trzech odrębnych odkryć, które przedstawiają dowody na obecność ludzi w Arabii tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy lat przed tą datą."

  Stanowiska nubijskiej MSA w Omanie są powiązane z okresem wilgotnym w historii klimatycznej Arabii. Spadły ogromne ilości deszczu na cały półwysep i zamieniły pustynie w ciągnące się bez końca obszary trawiaste.

  "Przez chwilę Południowa Arabia stała się pokrytym bujną zielenią rajem, bogatym w zasoby - gruby zwierz, obfitość słodkiej wody i wysokiej jakości krzemień potrzebny do wyrobu narzędzi z kamienia" - mówi dr Rose.

  Dane sugerują, że pierwsi ludzie zmierzający z Afryki do Arabii byli oportunistycznymi myśliwymi, którzy poruszali się wzdłuż sieci rzecznych. Niemniej potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy pionierzy przetrwali w Arabii w skrajnie suchych warunkach ostatniej epoki lodowcowej.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Protektorat Południowej Arabii grupował stany objęte protekcją Wielkiej Brytanii, później przekształcił się w Jemen Południowy. Protektorat powstał 18 stycznia 1963 jako struktura państwowa składająca się z tych obszarów Protektoratu Adeńskiego, które nie dołączyły do Federacji Arabii Południowej. Dżabal as-Sauda - szczyt w paśmie Dżabal al-Hidżaz. Leży w południowo-zachodniej Arabii Saudyjskiej i jest to najwyższy szczyt tego państwa. Wysokość szczytu budzi wątpliwości. Pomiary cyfrowe wskazują, że wysokość szczytu wynosi około 2985 m oraz, że nie jest to najwyższy punkt Arabii Saudyjskiej Hipoteza multiregionalna – hipoteza wprowadzona do paleoantropologii przez Milford H. Wolpoffa mająca wyjaśniać zróżnicowanie populacji ludzkiej. Hipoteza multiregionalna zakłada, że różne podgatunki Homo sapiens wniosły istotny wkład genetyczny do obecnej puli genetycznej człowieka. Przyjmuje się nawet, że współczesny człowiek ma geny innych gatunków ludzi z rodzaju Homo jak Homo neanderthalensis czy Homo erectus. Przeciwstawną, konkurencyjną koncepcją jest teoria wyjścia z Afryki zakładająca, że człowiek współczesny pochodzi wyłącznie z Afryki.

  Historia Iraku: Niniejszy artykuł opisuje dzieje Ziemi Irackiej od pojawienia się tam pierwszych ludzi w epoce kamienia, aż do czasów obecnych. Lichtenburg - miasto, zamieszkane przez ok. 57 600 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Północno-Zachodniej.

  Warrenton - miasto, zamieszkane przez ok. 25 000 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej. Springbok – miasto, zamieszkane przez ok. 14 600 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej.

  Barkly West - miasto, zamieszkane przez ok. 16 200 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej. Stilfontein – miasto, zamieszkane przez ok. 96 200 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej.

  Vryburg - miasto, zamieszkane przez ok. 48 200 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej.

  Bloemhof - miasto, zamieszkane przez ok. 15 000 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej.

  Upington - miasto, zamieszkane przez ok. 105 000 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej. Prieska - miasto, zamieszkane przez ok. 15 700 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej.

  Reprezentacja Arabii Saudyjskiej w piłce ręcznej mężczyzn – narodowy zespół piłkarzy ręcznych Arabii Saudyjskiej. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych. Kuruman - miasto, zamieszkane przez ok. 12 700 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Północnej.

  Adelaide − miasto, zamieszkane przez ok. 13 100 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Robertson - miasto, zamieszkane przez ok. 25 700 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

  Malmesbury - miasto, zamieszkane przez ok. 37 500 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Przylądkowej Zachodniej. Queenstown - miasto, zamieszkane przez ok. 133 800 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Przylądkowej Wschodniej.

  Dodano: 05.12.2011. 18:17  


  Najnowsze