• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noc Muzeów w placówkach archeologicznych

  13.05.2011. 13:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Poszukiwanie zaginionego Graala, odkrywanie tajemnic Majów, poznawanie japońskiej kultury i podziwianie efektów prac polskich archeologów w Egipcie - to tylko część atrakcji przygotowanych przez archeologów na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się z 14 na 15 maja.

  Muzeum w Bielsku Białej przygotowało imprezę pt. "W kręgu odkryć i archeologii".

  "Podczas nocy będzie można przekonać się jak wygląda wnętrze egipskiego grobowca, wziąć udział w warsztatach archeologicznych oraz dwóch grach muzealnych: +Poszukiwacze zaginionego Graala+ oraz +Tajemnice archeologii+. Najodważniejsi będą mogli stanąć oko w oko z egipską mumią, strzegącą ukrytego w Muzeum skarbu faraonów!" - zapowiada przedstawicielka organizatorów Barbara Pochopień.

  Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza o godz. 18.00 na wernisaż nowej wystawy "Skarby średniowieczne Wielkopolski", przygotowanej wspólnie z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

  "Przedmiotem wystawy są depozyty powierzane ziemi od X do XV wieku, na terytorium Wielkopolski z Kujawami oraz Ziemią Lubuską, czyli z terenów historycznej Wielkopolski. Pochodzi stąd nieporównywalnie więcej skarbów niż z o wiele bardziej rozwiniętej Europy Zachodniej, Bizancjum czy terytoriów arabskich" - informują organizatorzy.

  W czasie wernisażu po wystawie oprowadzi gości komisarz wystawy, archeolog numizmatyk, mgr Maciej Widawski z PMA. Dostępne dla zwiedzających wieczorową porą będą również inne ekspozycje: "Pradzieje ziem polskich", "Biskupin", "Alfabet architektury gotyckej", "ABC architektury romańskiej", "Forty i fortyfikacje w malarstwie".

  W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku noc z soboty na niedzielę zdominuje kultura kraju kwitnącej wiśni. Będzie można poznać tajniki makijażu gejszy, obejrzeć wystawę "Piękno na co dzień. Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń" lub zapoznać się z prezentacją multimedialną na temat roli tatuażu w kulturze japońskiej. Szczególną atrakcją będzie możliwość podziwiania nocnej panoramy miasta z wieży Domu Przyrodników.

  Krakowskie Muzeum Archeologiczne zaprasza na nocne zwiedzanie aż do godziny 1.00. Szczególnie warte uwagi jest kolekcja "Bogowie starożytnego Egiptu" i nowatorska ekspozycja "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski". Ponadto prezentowane będą zdjęcia z polskich wykopalisk w Marei w Egipcie, wyświetlane na multimedialnej ramce, w ramach wystawy "Wykopaliska w Marei w Egipcie 2009-2010". Prace wykopaliskowe na terenie tego stanowiska prowadzone są od 2000 roku przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. prof. K. Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Planowana jest również projekcja filmu "Muzeum utracone przywraca pamięć", opowiadającego o dziełach sztuki zaginionych w okresie okupacji.

  Bardzo bogaty program przygotowali pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Tematem przewodnim będzie cywilizacja Majów. Do najmłodszych skierowane są warsztaty "Majówka z Majami". Po nowej wystawie czasowej "Odkrywanie tajemnic Majów. Polskie wykopaliska w Gwatemali w obiektywie Roberta Słabońskiego" oprowadzi przybyłych jej autor.

  Nie zabraknie kilku wykładów popularnonaukowych o Majach. Boguchwała Tuszyńska, znawczyni Majów, wygłosi referat pt. "Historia Majów zaklęta w glifach", a dr Andrzej Ćwiek oprowadzając po kolekcji egipskiej w Muzeum wyjaśni, czym różniły się hieroglify cywilizacji znad Nilu od tych z obszaru Nowego Świata. Oprócz tego będzie można skosztować wybornej kawy i posłuchać kapeli "Los Amigos" grającej muzykę latynoamerykańską. Całość zwieńczy pokaz mody pradziejowej i średniowiecznej.

  Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu natomiast zaprasza na noc pod hasłem "Dotknij przeszłości". Dostępne dla wszystkich skrzynie wypełnione idealnymi kopiami zabytków będą rozstawione pośród wystaw. Pracownicy opowiedzą przybyłym o ciekawych przedmiotach, które ostatnimi czasy wzbogaciły zasoby elbląskiego muzeum. O replice słowiańskiej łodzi z Oruni opowie dr Marek Jagodziński, portrety patrycjuszy elbląskich z rodziny Bodecker omówi Wiesława Rynkiewicz-Domino, zaś płynącą do Elbląga chińska porcelanę Ca-Mau zaprezentuje Urszula Sieńkowska.

  "Oczywiście, wszystkie omawiane przedmioty będą do obejrzenia. Opowieści będą odbywały się w cyklu półgodzinnym, zaczynając od godz. 20.30" - zapewniają organizatorzy.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum, którego historia sięga początków XX wieku. Oddziałami muzeum są Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum co roku uczestniczy w Nocy Muzeów.

  Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum starożytności znajdujące się w Heraklionie na Krecie. Jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk (po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach).

  Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum starożytności znajdujące się w Heraklionie na Krecie. Jest największym muzeum gromadzącym eksponaty z wykopalisk na wyspie i drugim pod względem wielkości greckim zbiorem antycznych pamiątek i wykopalisk (po Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach).

  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu.

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświecone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.

  Dodano: 13.05.2011. 13:47  


  Najnowsze