• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nominacje do 4. edycji konkusu na Książkę Historyczną Roku

  07.10.2011. 10:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" Grzegorza Motyki oraz "Zbrodnia katyńska. Mord. Kłamstwo. Pamięć" Andrzeja Przewoźnika i Jolanty Adamskiej znalazły się wśród książek nominowanych do konkursu Książka Historyczna Roku.

  Konkurs na Książkę Historyczną Roku jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Do 31 października czytelnicy mogą głosować na 20 nominowanych przez jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka książek, po 10 w dwóch konkursowych kategoriach: na najlepszą książkę naukową poświęconą dziejom Polski i Polaków w XX w. oraz na najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX w.

  Zwycięzcy zostaną wybrani przez członków jury oraz czytelników w drodze głosowania internetowego. Głosować można zaznaczając w odpowiedniej zakładce strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl jedną z książek w każdej z kategorii.

  W kategorii "najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie XX wieku" do nagrody nominowano publikacje: "Białe plamy - Czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918-2008)" pod red. nauk. Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa; "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku" Leszka Jerzego Jasińskiego; "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" Dariusza Stoli; "Matematycy polscy w XX-leciu międzywojennym. Studium historyczne" Małgorzaty Przeniosło oraz "Między codziennością a wielką historią: Druga wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego" Piotra T. Kwiatkowskiego, Lecha Nijakowskiego, Barbary Szackiej i Andrzeja Szocińskiego; "Niszczyć, by tworzyć. Germanizacja Żywiecczyzny przez narodowosocjalistyczne Niemcy 1939-1944/45" Mirosława Sikory; "Kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne a działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)" Tomasza Sikorskiego; "Sprawa obiektowa nr 1: Kościół. Kościół przemyski w świetle akt rzeszowskiej bezpieki (1944-1989)" t. 1 i 2 Stanisława Nabywańca; "Udział Słowacji w agresji na Polskę w 1939" Igora Baki oraz "Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945" Agnieszki Łuczak.

  W kategorii "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski XX wieku" do nagrody kandydują wydawnictwa: "Filmowcy w matni bezpieki" Filipa Gańczaka; "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" - praca zbiorowa pod red. Leszka Dulika i Waldemara Golca; "Miasto walczy o wolność. Obrona Lwowa 1918-1919" Rosy Bailly; "Nie umrę śmiercią naturalną. Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina" Witolda Stankowskiego; "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" Grzegorza Motyki; "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo" Leona Popka; "Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór" Pawła Wieczorkiewicza i Justyny Błażejewskiej; "W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej" Mieczysława Rygora Słowikowskiego; "Zbrodnia katyńska. Mord. Kłamstwo. Pamięć" Andrzeja Przewoźnika i Jolanty Adamskiej oraz "Zostali we Lwowie" Anny Fastnacht-Stupnickiej.

  Głosować na wybrane publikacje można do 31 października na stronie internetowej konkursu

  Laureaci konkursu podczas uroczystości, która odbędzie się 6 listopada, otrzymają statuetki i nagrody finansowe.

  PAP - Nauka w Polsce

  akn/ hes/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč. Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY. Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji.

  Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary (również: Sprawa mordu katyńskiego) – książka polskiego pisarza Józefa Mackiewicza poświęcona zbrodni katyńskiej, opublikowana po raz pierwszy w 1949 roku w Szwajcarii w języku niemieckim, następnie wydana w przekładach na wiele języków. Pierwsze wydanie książki w języku polskim ukazało się w Warszawie w 1997 roku. Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści, a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną, jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi, tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji.

  Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim. Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Książka blokowa (lub książka ksylograficzna z greckiego ksylon + grapho, drewno + piszę) – forma książki, która powstaje w wyniku odbijania jednostronnie stron (tekstu oraz rysunków) z klocków drzeworytowych. Richard C. Lukas (ur. 1937) - amerykański historyk polskiego pochodzenia. Jego zainteresowania koncentrują się wokół tematyki związanej z okupacją hitlerowską Polski oraz relacjami polsko-żydowskimi. Zasłynął napisaną w 1986 r. książką "Forgotten Holocaust" ("Zapomniany Holocaust") poświęconą cierpieniom Polaków w czasie II wojny światowej. Publikacja spotkała się z głosami krytyki ze strony środowisk żydowskich za zrównanie wojennych doświadczeń Polaków i Żydów.

  Sztuka kochania – książka popularno-naukowa autorstwa Michaliny Wisłockiej, która ukazała się po raz pierwszy w 1976 roku.

  Ostatni Żydzi Kerali – to książka Edny Fernandes, brytyjskiej pisarki, pochodzenia indyjskiego. Książka w oryginale (w angielskim) została wydana w 2008 roku, w Polsce w 2010 (tłumaczenie Sebastian Musielak). Pozycja należąca do literatury faktu, została wydana przez Wydawnictwo Cyklady, w formacie A5, zawiera 228 stron. Książka ta w 2009 roku otrzymała indyjską nagrodę Vodafone Crossword Literary. Sunday Times uznał ją za najlepszą podróżniczą książkę roku.

  Anasoft litera - nagroda literacka przyznawana na Słowacji za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku. Na pierwszym etapie jury wybiera dziesięć utworów, finalistów nagrody, na drugim głosuje na zwycięzcę. Zachód z bliska – cykl książek dziennikarskich wydawnictwa Książka i Wiedza z czasów PRLu, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, zazwyczaj przedstawiających kraje kapitalistyczne od strony negatywnej.

  Biblioteka XXI wieku – książka Stanisława Lema po raz pierwszy wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1986. Jest to pozycja zawierająca trzy recenzje nieistniejących książek (apokryfów), z czego Jedna minuta była publikowana wcześniej w dziele Prowokacja. Z tego powodu można traktować ten zbiór jako kontynuację książek Doskonała próżnia oraz Prowokacja. Z tą ostatnią Bibliotekę... łączy ponadto tematyka pierwszej recenzji, która jest problematycznie zbliżona do Prowokacji stamtąd.

  Dodano: 07.10.2011. 10:19  


  Najnowsze