• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowoczesny kompleks archeologiczny powstanie w stolicy Bułgarii

  30.03.2010. 18:42
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Odkrycia archeologiczne dokonane podczas budowy linii metra w Sofii doprowadzą do powstania wielopoziomowego kompleksu archeologicznego w stolicy Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite.

  Odnalezienie w Sofii - na terenie śródmiejskiej dzielnicy Serdika - pozostałości starożytnych miejskich ośrodków z czasów trackich oraz rzymskich doprowadziło do podjęcia przez władze miasta oraz ministerstwo kultury Bułgarii decyzji o powstaniu nowoczesnego kompleksu archeologicznego.

  Archeolodzy dokonali w ciągu ostatnich kilku tygodni wielu odkryć na trasie budowy drugiej linii metra w Sofii, a wśród najnowszych znalezisk znajdują się pozostałości dwóch średniowiecznych kościołów.

  Na zlecenie ministerstwa kultury Bułgarii oraz stołecznego magistratu zespół archeologów i architektów przygotował projekt nowoczesnego, wielopoziomowego kompleksu archeologicznego, który będzie znajdował się na Placu Niepodległości, w rejonie ulicy Marii Luizy oraz na dwóch podziemnych stacjach metra.

  Budowa planowanego kompleksu umożliwi wystawienie na widok publiczny odkrytych starożytnych pozostałości ulic i miejskiej zabudowy z czasów Traków i Rzymian, zarówno na poziomie powierzchni, jaki pod ziemią - wewnątrz stacji metra.

  Celem realizacji projektu pod nazwą "Serdika - Centrum Starożytnej Kultury i Komunikacji", którego ukończenie planowane jest na 2012 rok, jest przybliżenie współczesnym mieszkańcom miasta jego starożytnego dziedzictwa kulturalnego i włączenie reliktów odległej przeszłości w sferę życia codziennego.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Metro w Sofii (bułg. Софийско метро) – system podziemnego transportu publicznego w stolicy Bułgarii, Sofii. System składa się z dwóch linii o długości 31 km, na której znajduje się 27 stacji. Podróż całym odcinkiem I linii metra trwa łącznie 27 minut. Perony na stacjach mierzą zazwyczaj 120/105 metrów długości, średni odstęp pomiędzy stacjami wynosi 1,1 km a maksymalna prędkość pociągów to 90 km/h. Synagoga w Sofii (bułg. Софийска синагога / Sofijska sinagoga) – synagoga znajdująca się w Sofii, stolicy Bułgarii. Jest największą synagogą na Bałkanach, jedną z największych w Europie oraz jedną z dwóch funkcjonujących w Bułgarii. Luka – stacja linii B metra praskiego (odcinek V.B), położona na osiedlu Lužiny, części kompleksu mieszkaniowego Miasto Południowo-Zachodnie (Jihozápadní Město) w rejonie ulicy Jana Mukařovskiego. Nazwę stacji można przetłumaczyć na język polski jako "łąka".

  Lužiny – stacja linii B metra praskiego (odcinek V.B), położona na osiedlu o tej samej nazwie, części kompleksu mieszkaniowego Miasto Południowo-Zachodnie (Jihozápadní Město), w rejonie ulicy Archeologickiej. Czerwona linia metra (Metro Red Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles, a także najbardziej obciążona spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa czerwonej linii łączy centrum Los Angeles z North Hollywood przebiegając przez dzielnice Mid-Wilshire i Hollywood. Wraz z linią fioletową stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 802 (802 Line).

  4 World Trade Center - wieżowiec, który jest obecnie w trakcie budowy, znajdujący się w dzielnicy Lower Manhattan na Manhattanie w mieście Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych. Jest on jednym z czterech biurowców nowego kompleksu World Trade Center (obok: 1 World Trade Center, 2 World Trade Center oraz 3 World Trade Center), który powstanie w miejscu zniszczonego kompleksu WTC z zamachach z 11 września 2001. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2010 roku, zaś skończenie budowy jest planowane na 2013 rok (równolegle z 1WTC). Rozbudowa metra warszawskiego będzie polegać na budowie II, a w dalszej przyszłości III linii metra. Budowę pierwszego, centralnego, odcinka drugiej linii metra rozpoczęto 16 sierpnia 2010 roku.

  Biblioteka Narodowa Bułgarii im. św. Cyryla i Metodego (Национална библиотека „Свети Свети Кирил и Методий“) – biblioteka narodowa Bułgarii. Założona 4 kwietnia 1878 r., znajduje się w stolicy państwa, Sofii. Jest najstarszą instytucją kultury w po Wyzwolenia Bułgarii i największą biblioteką publiczną w kraju. Służy również jako biblioteka naukowa Uniwersytetu Sofijskiego. Ma prawo otrzymywania egzemplarza obowiązkowego wszystkich dokumentów publikowanych w Bułgarii. Na zbiory biblioteki składa się 7.808.928 jednostek bibliotecznych. Metro w Neapolu – system metra działający we włoskim mieście Neapol. System złożony jest z dwóch podziemnych linii metra (linia 1 i linia 6). Budowa pierwszej linii metra (teraz Linia 1) zaczęła się w 1986 roku a pierwszy odcinek oddano do użytku dnia 28 marca 1993 roku.

  Fioletowa linia metra (Metro Purple Line) – jedna z dwóch linii podziemnej kolejki w systemie metra w Los Angeles i jedna spośród spośród wszystkich pięciu linii systemu (pozostałe trzy są naziemne). Trasa purpurowej linii przebiega od Śródmieścia (Downtown) Los Angeles do dzielnicy Mid-Wilshire/Koreatown. Wraz z czerwoną linią stanowią dwie odnogi tej samej linii pokrywającej 6 wspólnych stacji. Techniczna nazwa to Linia A (A Line) albo Linia 805 (805 Line).

  Cerkiew św. Jerzego w Sofii (buł. Църква "Свети Георги") - wczesnochrześcijańska rotunda z czerwonej cegły, będąca najstarszym budynkiem, znajdującym się w Sofii, stolicy Bułgarii. Znajduje się między Hotelem Sheraton a Pałacem Prezydenckim, wśród pozostałości antycznego miasta Serdica.

  Kultura Ezero, kultura archeologiczna epoki brązu (3300 - 2700 lat p.n.e.) występująca na obszarze obecnej Bułgarii. Nazwa kultury wywodzi się od eponimicznej osady w wzgórzach Ezero w Bułgarii. Kultura ta rozwinęła się na podłożu wcześniejszech kultur związanych z eneolitem a mianowicie kultury Koranowo IV, Gumelnita, Kodzadżemen oraz kultury Warna po hiatusie osadniczym jaki nastąpił na północnych obszarach obecnej Bułgarii. Zabytki tej kultury nawiązują również do wcześniejszej kultury Czarnawoda III występującej również na północy Bułgarii a związanej z kulturą badeńską. Southwest Museum to naziemna stacja złotej linii metra w Los Angeles znajdująca się przy skrzyżowaniu Marmion Way i Museum Drive w poblizu kompleksu muzeów Autry National Center, od czego pochodzi nazwa stacji.

  Metro w Oslo (norw. T-banen i Oslo) – system kolei podziemnej w stolicy Norwegii (przy czym większość stacji poza centrum miasta znajduje się na powierzchni ziemi). Operatorem metra jest Oslo T - banedrift spółka powiązana z Kollektivtransportproduksjon AS w imieniu firmy Ruter. Po Sztokholmie, Helsinkach i Sankt Petersburgu jest jednym z najdalej na północ wysuniętych systemów metra na świecie. Około 222 tys. (w ciągu roku 81 mln.) osób korzysta codziennie z metra w Oslo (2011). Dzisiejsza sieć metra złożona jest z 6 linii o łącznej długości 80 km i 95 stacji (z czego 16 jest pod ziemią). Wszystkie linie łączą się we Wspólnym Tunelu (Fellestunnelen) w centrum, a na stacjach: Majorstuen, Nationaltheatret, Stortinget, Jernbanetorget, Grønland i Tøyen można przesiąść się na każdą z 6 linii.

  Dodano: 30.03.2010. 18:42  


  Najnowsze