• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nowy numer periodyku Antropologia Religii dostępny on-line

  13.01.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W internecie ukazał się - po siedmioletniej przerwie wydawniczej - czwarty tom z serii "Antropologia Religii". Autorami artykułów są studenci związani z Kołem Naukowym Axis Mundi i Kołem Naukowym Studentów Zakładu Antropologii Historycznej przy Instytucie Archeologii UW.

  Tom składa się z pięciu artykułów - w większości skróconych wersji prac dyplomowych studentów i absolwentów Instytutu Archeologii UW - i jednej polemicznej recenzji książki i odpowiedzi na nią. Redaktorem tomu jest Rafał Fetner. Publikacja jest dostępna tutaj.

  Periodyk otwiera artykuł Macieja Szymkiewicza "Od Bachofena do Świętej Historii. Archeologia i antropologia wobec koncepcji matriarchatu i Wielkiej Bogini", w którym autor rozprawia się z mitem matriarchatu i Wielkiej Bogini, który nadal jest obecny we współczesnej literaturze naukowej. Dalej przedstawia rozwój wspomnianej koncepcji i jej wpływ na różne elementy współczesnej kultury.

  Kolejne dwa eseje są poświęcone starożytnemu Egiptowi. Marzena Ożarek analizuje elementy wyposażenia grobowego faraona w kontekście ich znaczenia symbolicznego i religijnego w publikacji "Symbole i znaki znalezione w wyposażeniu mumii Tutanchamona". Natomiast o praktykach pogrzebowych starożytnego Egiptu traktuje artykuł Katarzyny Gozdawy-Gołębiowskiej. Autorka przygląda się strażnikom zaświatów opisanym w Księdze Umarłych i próbuje odtworzyć funkcje i znaczenia poszczególnych strażników, a także sposób, w jaki byli oni postrzegani przez starożytnych Egipcjan.

  W następnym artykule Małgorzata Szczygielska odpowiada na pytanie, kim byli berserkowie. Wyczerpująco analizuje znane z sag postaci, co umożliwia rzetelne prześledzenie ich roli w kulturze średniowiecznej Skandynawii.

  Arkadiusz Sołtysiak zamieścił natomiast artykuł "Neopogaństwo i neonazizm. Kilka słów o ideologiach Davida Myatta i Varga Vikernesa".

  Tom czwarty kończy krytyczna recenzja książki "Boginie deszczu. Studium Porównawcze" autorstwa Kazimiery Mikoś z Instytut Religioznawstwa UJ, której autorami są Arkadiusz Sołtysiak i Krzysztof Jakubiak. Odpowiedzią na zarzuty jest trzyczęściowy artykuł Autorki.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Jacek Sieradzan (ur. 1956 w Krakowie) – religioznawca, autor książek i licznych artykułów z zakresu komparatystyki religioznawczej, także autor recenzji, tłumacz, redaktor antologii i zbiorów artykułów. Jest autorem książki Szaleństwo w religiach świata , uważanej za wybitne dzieło polskiego religioznawstwa.

  Artykuł sponsorowany - jest to forma reklamy w prasie lub internecie. Artykuł sponsorowany jest zlecany przez agencję reklamową lub bezpośrednio przez reklamowaną firmę ( jednak może być pisany przez copywritera lub osobę z redakcji danego pisma). Wygląda jak normalny tekst redakcyjny, ale promuje w określony, mniej lub bardziej subtelny sposób, dany produkt lub biznes. Opłaty za artykuły sponsorowane często są bardzo podobne do cen tradycyjnych reklam. Zdarza się również, że zysk za napisanie artykułu sponsorowanego (w postaci pieniężnej lub innej) trafia wprost do autora/autorki tego typu artykułu.

  Aegean Archaeology – rocznik wydawany od 1994 roku przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Redaktorami są: Krzysztof Nowicki i Donald C. Haggis. Periodyk publikuje artykuły poświęcone archeologii basenu Morza Egejskiego.

  Dyskusja szablonu:Odcinek serialu infoboxCzy dałoby się zrobić pole, w którym widnieją linki do następnego i poprzedniego odcinka, nieprzezroczystym? Gdyż mam sytuację, gdzie linia oddzielająca dwie kolejne sekcje artykułu przecina te pole i IMHO psuje to trochę estetykę artykułu. Wystarczyłoby ustawić kolor tego pola na taki sam, jaki ma tło artykułów w przestrzeni głównej. W innych artykułach, gdzie szablon jest użyty, zmiana nie byłaby widoczna (przynajmniej tak mi się wydaje), a w moim przypadku sytuacja by się poprawiła. Pozdrawiam, Quolav (dyskusja) 17:50, 10 sie 2008 (CEST)

  Archaeologia Polona jest polskim naukowym czasopismem archeologicznym, wydawanym w języku angielskim corocznie przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, z przeznaczeniem dla szerokiego kręgu czytelników międzynarodowych. Głównym celem periodyku jest prezentacja szerokiego zakresu różnorodnych podejść do najważniejszych problemów współczesnej archeologii.

  Archaeologia Polona jest polskim naukowym czasopismem archeologicznym, wydawanym w języku angielskim corocznie przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, z przeznaczeniem dla szerokiego kręgu czytelników międzynarodowych. Głównym celem periodyku jest prezentacja szerokiego zakresu różnorodnych podejść do najważniejszych problemów współczesnej archeologii.

  Dyskusja wikiprojektu:ŻużelObserwując angielską Wikipedię, spostrzegłem iż większość wiki projektów (jak nie wszystkie) posiadają systemy oceniania artykułów. Dodaje się po prostu szablon do strony dyskusji, ustala parametry i artykuł jest automatycznie dodawany do odpowiedniej kategorii indeksującej go według jakości i priorytetu. Tak więc osoby zaangażowane w dany projekt mają ułatwioną pracę, gdyż najważniejsze artykuły są wyszczególnione i pracuje się nad tym co jest potrzebne. Uważam iż podnosi to w znaczący sposób jakość artykułów.

  Dodano: 13.01.2011. 00:04  


  Najnowsze