• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O niezwykłym posągu Światowida w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

  26.01.2011. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Krakowskie Muzeum Archeologiczne organizuje 27 stycznia wykład poświęcony jednemu z bardziej intrygujących zabytków z jego kolekcji - ponad 2, 5-metrowemu, wapiennemu posągowi Światowida. O tym niezwykłym zabytku, który wydobyto z rzeki Zbrucz w 1848 roku, opowie Anna Tyniec z Działu Średniowiecza i Czasów Nowożytnych krakowskiego muzeum.

  Posąg trafił do Krakowa w 1851 roku. Wiele znaków zapytania dotyczących zabytku związanych jest z jego niejasnymi okolicznościami wydobycia. Czym był? Czym jest? Kogo lub co przedstawia? Kto go stworzył i w jakim celu? - badaczka spróbuje rzucić światło na zagadkowy zabytek podczas swojej prezentacji.

  Zdaniem Anny Tyniec trudno dociec, co spowodowało, że nie dysponujemy danymi, które pozwoliłyby na szczegółowy opis miejsca znaleziska. Współczesne lub najbliższe czasowi odkrycia informacje mają bardziej charakter romantycznej legendy, niż relacji świadków - uważa archeolog.

  Posąg przypomina kształtem egipskie obeliski - to prostopadłościenny słup, którego boki pokryte są trzema pasmami przedstawień figuralnych kojarzonymi najczęściej przez archeologów i religioznawców z przedstawieniami bogów.

  "Zwieńczenie posągu to plastycznie uformowane cztery połączone, pozbawione owłosienia, ludzkie głowy osadzone na krótkich szyjach. Nakrywa je wspólne nakrycie głowy - przypominające kapelusz" - wyjaśnia Tyniec.

  Nawet określenie wieku zabytku jest trudne, chociaż naukowcy skłaniali się najczęściej ku X lub przełomowi IX/X wieku. Nazwa "Światowid ze Zbrucza" mimo, że wskazuje kogo przedstawia posąg, nie jest wiążąca i ostateczna - takim mianem posąg nazwali XIX-wieczni odkrywcy.

  Początek spotkania o godz. 16.30.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Światowid ze Zbrucza, Idol ze Zbrucza, Bałwan ze Zbrucza, a przede wszystkim Światowid z Liczkowiec – potoczna nazwa kamiennego posągu pochodzącego z około IX-X wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz w pobliżu wsi Liczkowce koło Husiatyna na Podolu (Małopolska Wschodnia).

  Herb gminy Dzierzkowice przedstawia w zielonej tarczy herbowej konnego posłańca z dokumentem królewskim w dłoni. Koń, strój posłańca i dokument srebrne, uprząż konia, czapka posłańca, buty z ostrogami i pieczęć na dokumencie złote.

  Posłanie to ogół materiałów i czynności przygotowujących łóżko do wypoczynku i snu. Termin posłanie używany jest obecnie naprzemiennie z terminem pościel, choć mianem pościeli oznaczało się zazwyczaj wierzchnie elementy posłania - w tym dawniej pierzyny czyli kołdry . Obecnie rozdzielono nazwy kołdra i pościel po to aby łatwiej rozróżnić przedmioty.

  Kuros z Anawysos - grecka marmurowa rzeźba antyczna z ok. 530 p.n.e. Znaleziony na cmentarzysku w Anawysos koło Aten. Na bazie posągu wypisana jest inskrypcja: Stań i westchnij przy grobie Krojosa, który poległ w pierwszym szeregu walczących, zabity przez dzikiego Aresa. Wysokość posągu wynosi ok. 194 cm. Obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Atenach.

  Jijamata Udyaan – ogród zoologiczny i ogród w centrum Bombaju. Oryginalna nazwa brzmi Victoria Gardens. Zoo zostało założone w 1861. Usytuowane jest tutaj także Muzeum Wiktorii i Alberta. Na terenach otaczających muzeum znajduje się także ogromny posąg słonia z jaskini Elefanta.

  Posłonek apeniński (Helianthemum apenninum (L.) Mill – gatunek rośliny z rodziny czystkowatych (Cistaceae). Na naturalnych stanowiskach rośnie w Europie Zachodniej i Południowej (Anglia, Portugalia, Hiszpania, Francja, Albania, Grecja, Belgia, Niemcy). Jest uprawiany w wielu krajach świata. Przez krzyżowanie tego gatunku z posłonkiem rozesłanym (Helianthemum nummularium) ogrodnicy otrzymali wiele kultywarów określanych nazwą posłonek ogrodowy (Helianthemum ×hybridum)

  Efeb z Maratonu – umowna nazwa nadana przez historyków sztuki i archeologów starożytnemu brązowemu posągowi nastoletniego chłopca, odkrytemu w 1925 roku we wraku statku zatopionego w Morzu Egejskim w pobliżu Maratonu. Posąg ten jest greckim dziełem sztuki późnego okresu klasycznego.

  Dodano: 26.01.2011. 00:05  


  Najnowsze