• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O prahistorii Afryki Północno-Wschodniej w Poznaniu

  01.07.2011. 12:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kilkudziesięciu archeologów z całego świata zajmujących się pradziejami ludów mieszkających wzdłuż Nilu, będzie obradować na sympozjum "Origin and Early Development of Food Producing Cultures in Northeastern Africa - 30 years later" ("Początki i rozwój kultur produkujących żywność w Afryce Północno-Wschodniej - 30 lat później") w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w dniach 3-7 lipca.

  Pierwsza konferencja z cyklu odbyła się 1980 roku w wielkopolskim Dymaczewie. W czasie jej trwania zawiązała się formalnie międzynarodowa Komisja ds. Późnej Prahistorii Afryki Północno-Wschodniej.

   

  Jej celem jest ułatwienie wymiany pomysłów i usprawnienie przepływu informacji między badaczami. To pod auspicjami Komisji co cztery lata organizowane są międzynarodowe sympozja. Tegoroczne będzie dziewiąte.

  Ze względu na długą tradycję sympozjum cieszy się szczególnym poważaniem w środowisku naukowym - w latach 80. było to jedyne forum wymiany myśli na temat późnego okresu prahistorycznego w tym rejonie Afryki.

  Owocem wszystkich spotkań są szybko wydawane publikacje prezentujące referaty. Spiritus movens całego międzynarodowego przedsięwzięcia był zmarły w 2004 roku wieloletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - prof. Lech Krzyżaniak.

  Pełen program sympozjum dostępny na oficjalnej stronie Komisji: http://www.lpnea.org/index.html

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Światowe Spotkanie Rodzin: Spotkanie katolickich rodzin z całego świata z papieżem, organizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny. Inicjatorem tych spotkań był papież Jan Paweł II. Odbywają się co trzy lata, a każde jest poprzedzone międzynarodowym sympozjum teologiczno-duszpasterskim. Głównym celem zwoływania przez papieża ŚSR jest prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji i umocnienie tożsamości rodziny. Lech Krzyżaniak (ur. 8 lutego 1940 r. w Wilkowie k. Szamotuł, zm. 10 lipca 2004 r. w Poznaniu) – polski archeolog, wieloletni dyrektor muzeum archeologicznego w Poznaniu, uczestnik oraz organizator wielu wypraw archeologicznych na tereny Sudanu, Egiptu oraz Algierii. Muzeum Kultur Azji, Afryki i Ameryki (znane również jako Muzeum Náprstek) – muzeum w Pradze zajmujące się sztuką Azji, Afryki i Ameryki.

  Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego – odbywający się w Poznaniu w cyklu pięcioletnim, konkurs przeznaczony dla zawodowych lutników wszystkich narodowości bez względu na wiek, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym -Odziałem Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Konkurs odbywa się zawsze w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – muzeum instrumentów muzycznych w Poznaniu, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie, mieści się na Starym Rynku w trzech zabytkowych kamienicach (w tym w Kamienicy Grodzickich). Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

  Kląskawka zwyczajna, kląskawka (Saxicola rubicola) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae), zamieszkujący Europę oprócz jej północno-wschodniej części oraz zachodnią Turcję i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Ptaki z zachodu Europy i Afryki są osiadłe, pozostałe wędrują na niewielkie odległości (przelot w VIII–X i III–V), zimując na południu Europy i we wschodniej Afryce. W Polsce bardzo nieliczny ptak lęgowy, lokalnie nieliczny, występuje tylko w południowej połowie kraju, stosunkowo najliczniej na Pogórzu Karpackim i Ziemi Przemyskiej. Stopniowo zwiększa liczebność, wykazując ekspansję z południa na północ. Wajir – miasto w Kenii, w Prowincji Północno-Wschodniej, położone w północno-wschodniej części kraju. W 2010 roku szacunkowa liczba ludności miasta wynosiła 41 430.

  Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - muzeum wojskowe zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 9, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej. Jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Lichtenburg - miasto, zamieszkane przez ok. 57 600 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w prowincji Północno-Zachodniej.

  Naledi – gmina w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej. Siedzibą administracyjną gminy jest Vryburg.

  Stilfontein – miasto, zamieszkane przez ok. 96 200 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej.

  Vryburg - miasto, zamieszkane przez ok. 48 200 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej. Bloemhof - miasto, zamieszkane przez ok. 15 000 ludzi, w Republice Południowej Afryki, w Prowincji Północno-Zachodniej.

  Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Poznaniu ma swój początek w roku 1910, kiedy to powołano Towarzystwo Ludoznawcze pod przewodnictwem Heleny Cichowicz, natomiast rok później, również z jej inicjatywy, odbyło się uroczyste otwarcie zbiorów Ludoznawczych w Muzeum Mielżyńskich Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. Ekspozycja powstała w okresie silnej germanizacji, w czasie działalności komisji kolonizacyjnej i rosnących konfliktów. Prezentowano na niej obiekty etnograficzne z wielkopolskich wsi, pozyskiwane w trakcie wyjazdów terenowych przez pasjonatki kultury regionalnej, jakimi były Helena i jej córka Wiesława Cichowicz. Zbiory przetrwały do wybuchu I wojny światowej. Do 1939 roku organizacja nie ulegała przekształceniu w ośrodek o profilu naukowym, a prace Towarzystwa Ludoznawczego dla środowisk uniwersyteckich miały charakter nieprofesjonalny.

  Dodano: 01.07.2011. 12:19  


  Najnowsze