• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odkrycie archeologiczne w Bydgoszczy

  30.06.2010. 12:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy odkryli pod płytą Starego Rynku w Bydgoszczy pozostałości ratusza z XVI w. oraz naczynia i ceramikę z XII w. i z II-III w. p.n.e. Obecnie trwają prace wykopaliskowe, które mają się zakończyć na początku lipca.

  "Na początku przeprowadzono badania geofizyczne, które wskazały na zarys reliktów ratusza z XVI w. - powiedział PAP prof. dr hab. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. - Nasze badania wykopaliskowe, wykonywane na zlecenie miasta, pozwoliły na dokładną lokalizację ratusza, ustalenie jego podziałów wewnętrznych i poziomu zalegania piwnic".

   

   

  Udało się ustalić, że poziom posadzki ratusza, zbudowanego w 1515 roku, znajduje się na głębokości 4 m poniżej współczesnej powierzchni rynku. Wokół ratusza dobudowywano w czasach późniejszych wieniec kramów, opartych na gorszych fundamentach niż sam ratusz.

   

  "Odkryliśmy również bruk wieży ratuszowej, która zachowała się w całości na poziomie przyziemia" - dodaje prof. Chudziak.

   

  Zaskoczeniem dla archeologów było odnalezienie śladów osadnictwa w postaci fragmentów naczyń z XII w., czyli zanim został wybudowany ratusz.

   

  Pod płytą Starego Rynku archeolodzy natrafili również na naczynia i ceramikę z epoki żelaza, czyli z II-III w. p.n.e.

   

  "Z archeologicznego punktu widzenia - mówi prof. Chudziak - odkryte mury ratusza są na tyle dobrze zachowane, że powinna tam powstać ekspozycja np. pod szkłem. Jednak decyzja w tym przypadku należy do konserwatora zabytków".

   

  PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

   

  agt/


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Ratusz w Przeworsku: Obecny budynek ratusza pochodzi z połowy XVII wieku. Nad budynkiem ratusza wznosi się potężna wieża, zawdzięczająca swój kształt przebudowie w 1909 roku. Ratusz mieści się pośrodku Rynku. Leicester Town Hall - ratusz w centrum miasta Leicester w Wielkiej Brytanii wybudowany w 1876 r. Ratusz mieści się przy Town Hall Park między ul. Horsefair, Bishop, Bowling Green. Architektem budynku był Francis Hames. Budowa ratusza rozpoczęła się w 1874 r. i w ciągu dwóch lat budynek w całości został oddany do użytku publicznego. Ratusz został wybudowany na dawnym miejscu miejskiego targowiska bydła. Ratusz jest również otwarty dla grup wycieczkowych w każdą pierwszą środę miesiąca. Na przeciw ratusza znajduje się skwer z zabytkową fontanną. Powierzchnia ratusza zajmuje prawie 7000 m2. Ogrodzenie ratusza miejskiego w Słupsku zostało wzniesione i oddane do użytku razem z budynkiem ratusza 4 lipca 1901 r. Ogrodzenie powstało na podstawie projektu berlińskiego architekta prof. Karla Zaara i inżyniera Rudolfa Vahla, z inicjatywy burmistrza Hansa Matthesa. Ogrodzenie zostało wpisane na listę zabytków chronionych prawem. W 2010 roku został przeprowadzony częściowy remont.

  Izba Ławnicza – nieistniejąca już jedna z sal reprezentacyjnych dawnego krakowskiego ratusza na Rynku Głównym, równie okazała co Izba Pańska. Zaczęła funkcjonować w 1563 (po wcieleniu Domu Ławników do ratusza), a istniała do wyburzenia ratusza w 1820. Niewielkie portrety królewskie zdobiły jej ściany. Galeria portretów sztalugowych bo wyburzeniu ratusza trafiła do Instytutu Technologii, a obecnie znajdują się w krakowskim Magistracie przy Placu Wszystkich Świętych. Ratusz Starego Miasta w Warszawie – nieistniejący budynek ratusza Starej Warszawy, funkcjonujący w okresie od XV do początku XIX wieku, który znajdował się pośrodku rynku Starego Miasta.

  Ratusz w Żaganiu – wieża ratuszowa jest pozostałością ratusza usytuowanego pierwotnie w Rynku, a w XVI wieku przeniesionego na zachodnią pierzeję zabudowy mieszkalnej. Usytuowana jest pośrodku Rynku. Neoklasycystyczna, zbudowana w latach 1879-1880 na wzór florenckiego Palazzo Vecchio z wykorzystaniem fragmentów ratusza gotyckiego z XIV-XVI wieku . Na I piętrze zachowało się sklepienie kryształowe z pierwszej połowy XVI wieku. Spichlerz Miejski – nieistniejący już budynek zlokalizowany na Rynku Głównym w Krakowie przylegający do budynku ratusza. Był dwa razy większy od ratusza. Miał attykę pokrytą malaturami z wizerunkami królów. W podziemiach spichlerza znajdowała się Piwnica Świdnicka. Był jasnego koloru, w przeciwieństwie do ceglanego ratusza.

  Waga miejska – budynek, w który były wyposażone śreniowieczne miasta. Najczęściej stał na rynku, w pobliżu ratusza. W budynku znajdowała się waga, z której korzystali kupcy. Pałac Przychockich – budowla znajdująca się na Rynku Górnym w Wieliczce 2, zbudowana ok 1784 r. w stylu neoklasycznym, dzięki staraniom Kazimierza Przychockiego, na fundamentach starego ratusza. Ulegał kilkakrotnie przebudowom w latach: ok. 1819, przed 1878, w 1918 oraz w 1966 (proj. Jan Hojarczyk).

  Ratusz w Mirsku - został wzniesiony w latach 1794-1796 przy wykorzystaniu wieży z poprzedniego ratusza. W wieku XIX ratusz został rozbudowany, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Mirsk.

  Ratusz w Ciężkowicach - ciężkowicki ratusz został wybudowany w 1836. Mieści się przy północnej stronie rynku. Został wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Posiada jedną kondygnację i jest podpiwniczony. Dach budowli jest czterospadowy, wykonany z blachy. Nad ratuszem góruje wieżyczka zegarowa pokryta daszkiem namiotowym,zakończona iglicą z kulą i strzałką. Wejście do ratusza jest boniowane. Obecnie ratusz jest siedzibą Centrum Kultury.

  Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. Ratusz w Drohobyczu – siedziba władz miejskich Drohobycza wzniesiona w latach 20. XX wieku stoi na środku rynku. Budynek ceglany, wewnątrz znajduje się dziedziniec, otoczony ze wszystkich stron przez ściany budynku. W ratuszu sala marmurowa – miejsce posiedzeń rady miejskiej. Fasada ratusza ozdobiona była rzeźbami gryfów, które zostały zniszczone przez władze sowieckie. Monumentalny, trzykondygnacyjny ratusz z wieżą postawiono na miejscu starszego, którego początki sięgały XVII wieku.

  Ratusz w Zielonej Górze – znajduje się pośrodku Starego Rynku. Data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Była to budowla drewniana, która spłonęła podczas pożaru miasta. Obecny ratusz przyjmuje się iż został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Był kilkakrotnie przebudowany między innymi po pożarach miasta w XVI i XVII wieku. Wysmukłą wieżę z XVI w. przebudowaną w XX wieku nakrywa barokowy hełm z trzema latarniami. W ratuszu znajduje się restauracja. Muzeum Historyczne w Przasnyszu (VI 1983 - V 2013 oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), powołane po upaństwowieniu społecznego Muzeum Ziemi Przasnyskiej, mieści się pośrodku rynku, na parterze XVIII-wiecznego ratusza.

  Ratusz w Strzelcach Opolskich - obecny budynek ratusza powstał w latach 1844-1846 według planów architekta Rocha. Ratusz posiada wieżę, wybudowaną na starych fundamentach, nakrytą hełmem klasycystyczno-neogotyckim. Mieści się pośrodku Rynku.

  Dodano: 30.06.2010. 12:17  


  Najnowsze