• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odkryto przyczynek do dziejów katedry sprzed 65 lat

  31.01.2011. 08:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dokumenty fundacji nowych koron - sprzed 65 lat - do obrazu Madonny Ostrobramskiej w kaplicy katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie) odnaleziono podczas trwających w świątyni prac konserwatorskich. O odkryciu w katedrze - poinformował 27 stycznia rzecznik diecezji sandomierskiej ks. Tomasz Lis.


  Odnalezione dokumenty to sześć kart, zawierających informację o inicjatywie, dotyczącej naprawy obrazu i ufundowania nowych koron do niego. Pod tekstem znajdują się podpisy fundatorów, złożone 22 czerwca 1946 roku. "Karty - cenne znalezisko przybliżające sandomierzanom najnowszą historię katedry - ukryte były za koroną i wysunęły się zza niej w trakcie jej demontażu" - powiedział ks. Lis. Dodał, że papiery zostaną oczyszczone, zinwentaryzowane i przekazane do Muzeum Diecezjalnego.

  Według źródeł z archiwum katedralnego, z 11 na 12 września 1939 roku nocowało w sandomierskiej katedrze wojsko niemieckie, które zniszczyło i skradło z zakrystii złote oraz srebrne naczynia liturgiczne. W aktach posiedzeń kapituły odnotowano, że z obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej zerwano koronę i ,,wyłupano kamienie, ale samą koronę porzucono, wskutek spłoszenia rabusiów przez kościelnego". Protokół z 15 kwietnia 1947 roku informuje, że koronę naprawiono ,,kosztem J.E. Ks. Bp Ordynariusza". Po dokładnym odczytaniu znalezionych kart z 1946 r. powinno być wiadomo, dlaczego stare korony zastąpiono nowymi.

  Trwający obecnie remont kaplicy został podjęty - pośród innych prac konserwatorskich w katedrze - dzięki obecnemu biskupowi sandomierskiemu Krzysztofowi Nitkiewiczowi, któremu szczególnie bliski jest wizerunek Madonny z Ostrej Bramy, a także osoba ofiarodawcy jej obrazu - bpa Stefana Aleksandra Zwierowicza (1902-1908). Bp Zwierowicz - podobnie jak Nitkiewicz z pochodzenia białostoczanin - otrzymał kopię obrazu Madonny Ostrobramskiej od duchowieństwa Wilna, gdy 26 grudnia 1902 roku żegnał się z nim przed objęciem biskupstwa w Sandomierzu.

  Katedra sandomierska - reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego - została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. Na sfinansowanie pierwszego etapu odnowy zabytkowej świątyni, trzy mln euro przekazał Norweski Mechanizm Finansowy. 1,4 mln zł dotacji parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MCH

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Korona grenlandzka - waluta obowiązująca na terenie Grenlandii obok korony duńskiej. W obiegu są obecnie monety 25, 50 øre oraz 1 i 5 koron oraz banknoty 5, 10, 50 i 100 koron.

  Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz II. Mieści się przy ulicy Asnyka. Duszpasterstwo prowadzą w niej księża diecezjalni. Erygowana w roku 1952 przez biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. prałat Wincenty Roman Wiliński. Przed wybudowaniem kościoła parafialnego jako miejsce modlitwy służyła kaplica Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W 1957 r. parafia otrzymała zgodę na budowę własnego kościoła. Zostało ono wkrótce wstrzymane przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Kolejną zgodę na budowę świątyni uzyskano w roku 1974. W roku 1977 biskup włocławski Jan Zaręba wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI. W lipcu 1982 r. zmarł pierwszy proboszcz parafii. Na jego miejsce proboszczem został mianowany ks. infułat Bogumił Jóźwiak. Funkcję proboszcza parafii pełnił do końca czerwca roku 2010, kiedy to przeszedł na emeryturę. Od 18 grudnia 1983 r. rozpoczęto sprawowanie nabożeństw w dolnej części kościoła. 26 września 1993 r. biskup kaliski Stanisław Napierała dokonał konsekracji górnego kościoła i ogłosił go Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Diecezji Kaliskiej. Górny kościół zdobi mozaika przedstawiająca postać Jezusa Miłosiernego. Po prawej stronie znajduje się płaskorzeźba z przedstawieniem postaci Marii Ostrobramskiej (zwanej Matką Bożą Miłosierdzia). Obok niej przedstawione są postaci świętych. Po stronie lewej płaskorzeźba przedstawia postaci ludzi oczekujących zbawienia. W dolnym kościele umieszczone jest ceramiczne przedstawienie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w o otoczeniu polskich świętych i błogosławionych. Poczet ten zamykają przedstawienia postaci Jana Pawła II i biskupa włocławskiego Jana Zaręby, który szczególnie troszczył się o budowę tej świątyni.

  Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, (lit. Aušros Vartų Dievo Motina, biał. Маці Божая Вастрабрамская), Matka Boska Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej) – wizerunek Matki Boskiej, prawdopodobnie z XVII wieku, znajdujący się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Przez wiernych uważany za cudowny. Jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.

  Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, (lit. Aušros Vartų Dievo Motina, biał. Маці Божая Вастрабрамская), Matka Boska Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej) – wizerunek Matki Boskiej, prawdopodobnie z XVII wieku, znajdujący się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Przez wiernych uważany za cudowny. Jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.

  Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Sandomierz. Parafia erygowana w 1982 przy katedrze sandomierskiej. Mieści się przy ulicy Katedralnej.

  Józef Wójcik (ur. 2 listopada 1934 w Gałkach w powiecie przysuskim) – polski duchowny rzymskokatolicki, ksiądz infułat w diecezji radomskiej, wielokrotny więzień sumienia czasach PRL, który w 1972 roku uwolnił „więzioną” przez komunistów przez 6 lat kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, były proboszcz parafii św. Andrzeja w Suchedniowie, obecnie na emeryturze.

  Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie (czes. Katedrála svatého Petra a Pavla, Petrov) - główna świątynia diecezji brneńskiej w Czechach. Zbudowana najprawdopodobniej na miejscu pierwszego zamku w Brnie z XII wieku na szczycie wzgórza Petrov. Oryginalnie zbudowana w stylu romańskim została przebudowana w XIII wieku w stylu gotyckim. Przez kolejne przebudowa zatraciła czystość stylu architektonicznego - obecna forma to efekt przebudowy z przełomu XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże. Do zwiedzania przeznaczone jest barokowe wnętrze katedry, wieże ze skarbcem i krypta (jedyna zachowana romańska część kościoła) z ekspozycją dotyczącą historii katedry. Z wież rozciąga się wspaniały widok na stare miasto. Sylwetka świątyni, znakomicie rozpoznawalna m.in. dzięki umieszczeniu jej na na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta.

  Dodano: 31.01.2011. 08:04  


  Najnowsze