• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ostatni element układanki. Naukowcy dokańczają genom bonobo - ostatniej niezsekwencjonowanej małpy człekokształtnej

  21.06.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu bonobo (Pan paniscus), który obok szympansa (Pan troglodytes), jest jednym z najbliższych krewnych człowieka.

  Chociaż są podobne pod wieloma względami, bonobo i szympansy różnią się od siebie w uderzający sposób, a wedle wyników badań 3% genomu człowieka jest ściślej powiązane z genomem bonobo lub szympansa niż te dwa są powiązane ze sobą.

  Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, zgromadziły naukowców z Austrii, Danii, Demokratycznej Republiki Konga, Hiszpanii, Japonii, Kenii, Niemiec, Turcji, Ugandy, USA, Wlk. Brytanii i Włoch.

  Sekwencjonowanie przeprowadzili naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Niemczech, którzy uzyskali wsparcie z finansowanego ze środków unijnych projektu TWOPAN (Genomiczna i fenotypowa ewolucja bonobo, szympansów i ludzi). Projekt TWOPAN, który rozpoczął się w 2009 r. i będzie realizowany do 2014 r., został dofinansowany na kwotę 2.199.996 EUR z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla doświadczonych naukowców, w ramach tematu "Pomysły" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Wyniki badań rzuciły światło na rodowód dwóch gatunków małp człekokształtnych i mogą ostatecznie pomóc naukowcom w zrozumieniu podstaw genetycznych cech, jakie ludzie dzielą z innymi gatunkami małp.

  Naukowcy dawno już zauważyli, że do zrozumienia ogromnego zróżnicowania ekspresji genów wśród ludzi nieodzowne jest poznanie zmienności występującej u blisko spokrewnionych gatunków. Z tego względu, przed postawieniem jakichkolwiek hipotez na temat ewolucji człowieka, potrzebne są dane porównawcze bonobo i szympansów. Dwóch naukowców z projektu TWOPAN zakończyło układankę, przeprowadzając sekwencjonowanie genomu bonobo, ostatniej małpy człekokształtnej, która nie była dotąd zsekwencjonowana. Podobnie jak w przypadku szympansów, sekwencje genomu zostały już wcześniej opracowane dla wszystkich pozostałych małp człekokształtnych, w tym orangutanów i goryli.

  Podczas gdy wspólna linia łącząca ludzi z bonobo i szympansami rozszczepiła się około pięciu - siedmiu milionów lat temu, rozłam pomiędzy bonobo a szympansami miał miejsce zaledwie około miliona lat temu. Mimo iż rozdział nastąpił tak niedawno, obydwa gatunki wykazują niezwykłe różnice fenotypowe: bonobo znane są ze swoich pokojowych, rozbrykanych i seksualnych zachowań, które często podejmowane są z partnerami tej samej płci, natomiast szympansy mają agresywny charakter.

  Samce szympansów wykorzystują agresję w konkurowaniu o status dominujący i seks, a współpracę podejmują w celu obrony swojego areału osobniczego i atakowania innych grup. Dla kontrastu samce bonobo są najczęściej podporządkowane samicom i nie podejmują intensywnej rywalizacji o status dominujący. Nie zawiązują sojuszy i nie ma dowodów na zabójczą agresję między grupami.

  Mimo faktu, że średnio genomy bonobo i szympansów są równie odległe od genomu człowieka, analiza sekwencji bonobo ujawniła, że ze względu na pewne szczególne części genomu, ludzie są bliżsi bonobo niż szympansom, podczas gdy inne regiony genomu człowieka wskazują na ściślejszy związek z szympansami. Potrzebne są dalsze badania przed przyjęciem jakichkolwiek założeń na temat tego, które cechy behawioralne można przypisać danemu przodkowi.

  Terytoria zajmowane przez bonobo i szympansy w Afryce Środkowej są położone blisko siebie i rozdziela je jedynie rzeka Kongo. Jedna z teorii wyjaśniająca, dlaczego się tak bardzo różnią sugeruje, że uformowanie się rzeki Kongo 1,5 - 2,5 mln lat temu uniemożliwiło przepływ genów, co pozwoliło bonobo i szympansom wykształcić odmienne fenotypy przez stosunkowo krótki okres. Analiza zależności między bonobo a szympansami wykazała, że nastąpił najwyraźniej zdecydowany rozdział bez późniejszego kojarzenia krewniaczego, potwierdzając tym samym powyższą hipotezę.

  Zsekwencjonowany został genom Ulindi, samicy bonobo, która mieszka w ogrodzie zoologicznym w Lipsku, Niemcy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Days To Come – to czwarta produkcja w dorobku Bonobo. Wielu krytyków muzycznych uważa, iż płyta ta wyraźnie odbiega od wcześniejszych nagrań. Simon Green zdecydowanie kieruje się w stronę muzyki jazzowej, a ponadto po raz pierwszy wprowadza do swoich utworów aranżacje wokalne - tutaj w wykonaniu Bajki. Szympans karłowaty, bonobo (Pan paniscus) – gatunek małpy człekokształtnej z rodziny człowiekowatych (Hominidae), jeden z dwóch gatunków szympansów, odkryty w 1928. Smuklejszy i nieco mniejszy od szympansa zwyczajnego. Bonobo to technologia umożliwiająca osadzanie komponentów oprogramowania i złożone dokumenty w środowisku GNOME. Technologia ta była inspirowana na technologii OLE w Microsoft Windows i jest podobna do tego mechanizmu. Analogiczną technologią do Bonobo jest KParts w KDE. Bonobo bazuje na architekturze CORBA.
  Obecnie jest uznane za przestarzałe i nieużywane (w nowych aplikacjach). Zostało zastąpione m.in. przez D-BUS.

  Black Sands – czwarty studyjny album brytyjskiego producenta, muzyka i DJ-a Bonobo. Został wydany 29 marca 2010 w wytwórni Ninja Tune. Szympans zwyczajny (Pan troglodytes) – wąskonosa małpa zaliczana do człekokształtnych, jeden z dwóch gatunków szympansów, hominidów najbliżej spokrewnionych z rodzajem Homo. Do niedawna nazywany szympansem. Dopiero po odkryciu drugiego, blisko z nim spokrewnionego i nieco mniejszego bonobo, czyli szympansa karłowatego przyznano mu epitet zwyczajny dla odróżnienia od nazwy rodzajowej szympans (Pan).

  The North Borders – album studyjny Bonobo, wydany w kwietniu 2013 roku przez wytwórnię Ninja Tune. Choć oficjalnie wydany 1 kwietnia 2013, jego nielegalna kopia pojawiła się w internecie już 21 marca. Ninja Tune zareagowało przyspieszając publikację wersji mp3, którą można było nabyć legalnie już 22 marca. Andreya Triana – eksperymentalna artystka, pochodząca z Londynu, która obecnie mieszka w Brighton. Jej debiutancki singiel Lost Where I Belong, pochodzący z albumu o tej samej nazwie, został wydany w kwietniu 2010 roku w wytwórni Ninja Tune. Producentem płyty był Simon Green (lepiej znany jako Bonobo). Cała płyta ukazała się na rynku angielskim 23 sierpnia 2010. W Polsce album został wydany przez Isound Labels

  GNOME Office – zestaw aplikacji biurowych dla środowiska GNOME. W przeciwieństwie do innych pakietów biurowych (jak KOffice, OpenOffice.org czy Microsoft Office) wchodzące w jego skład aplikacje nie są ze sobą ściśle związane, a sama definicja tego, z czego składa się Gnome Office nie jest ścisła. Integrację między niektórymi programami zestawu zapewniają tzw. komponenty Bonobo. W informatyce D-BUS jest prostym systemem komunikacji międzyprocesowej (ang. Inter-Process Communication – IPC) dla aplikacji programowych. Mocno inspirowany poprzez DCOP (zawarty w drugim i trzecim wydaniu KDE), D-Bus został dołączony do KDE 4. Większość POSIXowych systemów operacyjnych wspiera D-bus, istnieje także port dla Windowsa. D-bus jest używany przez Qt 4 a także GNOME, w którym stopniowo zastępował wcześniejszy mechanizm o nazwie Bonobo.

  KParts — podsystem komponentów dla KDE; pojedynczy nazywany jest KPart. KParts są analogiczne do komponentów Bonobo w GNOME oraz kontrolek ActiveX w Component Object Model Microsoftu. Konsole jest dostępny jako KPart i jest używany jako część takich programów jak Konqueror czy Kate.

  Szympans (Pan) – rodzaj dużej, człekokształtnej małpy wąskonosej z rodziny człowiekowatych, obejmujący dwa odrębne gatunki: szympans zwyczajny (Pan troglodytes) i szympans karłowaty (Pan paniscus) zwany również bonobo. Obydwa gatunki są najbliżej spokrewnione z rodzajem Homo. Karol Linneusz w swojej pracy Systema Naturae (10th edition, 1758) zaklasyfikował szympansa w rodzaju Homo pod nazwą systematyczną Homo nocturnus – nocny człowiek. Dopiero w 1775 Blumenbach wprowadził nazwę Pan troglodytes.

  Dodano: 21.06.2012. 16:49  


  Najnowsze