• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Księgozbiór Eustachego Seweryna Sapiehy przekazano Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Biblioteka kairskiego oddziału Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała w darze od dziedziczek Eustachego Seweryna Sapiehy 28 tomów książek o tematyce egiptologicznej. Eustachy Seweryn Sapieha był synem znanego polityka okresu międzywojennego, ministra spraw zagranicznych Eustachego Kajetana Sapiehy.

  Dodano: 26.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Groby z czasów II wojny światowej odkryto w Wągrowcu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W trakcie prac archeologicznych, poprzedzających budowę parkingu w Wągrowcu, odkryto groby żołnierzy niemieckich i cywilnych ofiar II wojny światowej. Wykopaliska objęły fragment dawnego cmentarza ewangelickiego. Znaleziono 13 pochówków mieszkańców Wągrowca wyznania ewangelickiego, zmarłych w latach 30 i 40-tych XX wieku.

  Dodano: 26.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Słowiańska Niedziela w Karpackiej Troi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na spotkanie z wojami i odtwórcami dawnych rzemiosł zaprasza 4 września Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy (Podkarpackie). Jak informuje kierownik placówki Dawid Iwaniec, bogaty program gwarantuje niezapomniane spotkanie ze światem sprzed 1000 lat, gdy w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów wczesnośredniowiecznych.

  Dodano: 26.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Odkryto relikty bramy zamku w Sochaczewie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Okazały zespół bramny ze schyłkowego okresu średniowiecza odkryli archeolodzy w czasie miesiąca prac wykopaliskowych na zamku w Sochaczewie (Mazowieckie). ,,Rezultaty kończących się właśnie miesięcznych badań zamku w Sochaczewie uznać można za niezwykle interesujące i zmieniające dotychczasową wiedzę o tym obiekcie" - mówi archeolog Tomasz Olszacki, kierownik badań.

  Dodano: 25.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polscy i ukraińscy archeolodzy odkrywają starogreckie miasto na Krymie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kuchnia z kamiennym piecem i pozostałościami naczyń glinianych, kamienny moździerz i krzemienny nóż - to najważniejsze znaleziska Polskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie, która prowadzi prace wykopaliskowe w Kerczu na Krymie.


  Dodano: 24.08.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy badają relikty zamku w Ełku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Twierdzę ufundowaną przez wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena, badają wykopaliskowo archeolodzy z firmy ARCH-TECH. Do dziś nieznane jest precyzyjne rozplanowanie tego średniowiecznego zamku. Prace potrwają do końca sierpnia.

  Dodano: 23.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W Lelowie odkryto średniowieczną bramę i drewniany pomost

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Średniowieczną bramę, pomost z drewnianych bali, monetę srebrną z czasów króla Zygmunta III Wazy oraz jatki żydowskie odkryła grupa archeologów, która prowadzi wykopaliska na rynku w Lelowie w pow. częstochowskim.


  Dodano: 22.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Dymarki w nowym Centrum Kulturowo-Archeologicznym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Starożytna osada, obóz rzymski i piecowisko to niektóre elementy Centrum Kulturowo-Archeologicznego, które dzięki środkom unijnym powstało w Nowej Słupi u podnóża Łysej Góry. Otwarcie obiektu odbędzie się w sobotę podczas Dymarek Świętokrzyskich.


  Dodano: 19.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Archeolodzy zbadali osadę pierwszych rolników w Szewnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół archeologów odkrył relikty osady sprzed 7 tys. lat w Szewnie (Świętokrzyskie) w rejonie ulicy Langiewicza. Prace ratownicze podjęto w związku z budową kanalizacji sanitarnej w obrębie stanowiska archeologicznego. Badania prowadzili przez ponad 2 tygodnie Urszula Jedynak z firmy "Labrys" oraz Artur Jedynak z Muzeum w Krzemionkach.

  Dodano: 19.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polski archeolog: wykopaliska w Egipcie pod znakiem zapytania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zdaniem polskiego archeologa dr. Zbigniewa E. Szafrańskiego, z powodu politycznego zamieszania w Egipcie w najbliższym sezonie badawczym mogą być problemy z rozpoczęciem archeologicznych prac wykopaliskowych. "W związku ze zlikwidowaniem Ministerstwa Starożytności w Egipcie, w najbliższym sezonie działalność wszystkich archeologicznych misji terenowych, w tym zagranicznych, może się nie rozpocząć" - poinformował PAP dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor kairskiej Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 18.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Zmarła prof. Anna Leciejewiczowa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmarła ceniona badaczka neolitu, wieloletni pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu, prof. Anna Leciejewiczowa. Pierwszego września skończyłaby 77 lat. Była autorką ponad 100 prac naukowych, w tym około 20 rozpraw monograficznych i 5 książek.

  Dodano: 17.08.2011. 13:33  Czytaj więcej

  Archeolodzy badają wraki na redzie portu gdańskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć odkrytych w 2010 roku wraków z XV-XVIII wieku obok półwyspu Westerplatte dokumentują archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Projektem kieruje dr Waldemar Ossowski. Główna część przedsięwzięcia została zakończona. Jednak w październiku archeolodzy powrócą do, ich zdaniem, najciekawszego wraku - średniowiecznego okrętu "Falburt".

  Dodano: 17.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wyspa na jez. Legińskim była zasiedlona ok. 550-400 r.p.n.e.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli prace na wyspie na jeziorze Legińskim k. Reszla. Badania wykazały, że we wczesnej epoce żelaza wyspę zamieszkiwali ludzie reprezentujący tzw. kulturę kurhanów zachodniobałtyjskich.


  Dodano: 16.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy zbadali osadę starożytnych górników szmaragdów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dokładną mapę miasteczka zamieszkiwanego przez górników pozyskujących szmaragdy 2 tys. lat temu w Sikait na egipskiej Pustyni Wschodniej, wykonali archeolodzy pracujący pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Sikait to jedyna znana kopalnia szmaragdów użytkowana przez Cesarstwo Rzymskie.

  Dodano: 15.08.2011. 08:47  Czytaj więcej

  ,,Telefon z przeszłości - atrakcja dla najmłodszych w Karpackiej Troi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od września Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy (woj. podkarpackie) proponuje nową atrakcję dla dzieci - w Salce Małego Odkrywcy wysłuchają specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinieckiego grodu.

  Dodano: 10.08.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Prof. Koliński: Zabytki Bliskiego Wschodu nadal zagrożone

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zabytki archeologiczne z obszaru Bliskiego Wschodu w obliczu przetaczających się przez ten obszar rewolucji, są narażone na kradzieże i zniszczenie. Trudno oszacować straty po półrocznych niepokojach - mówi PAP prof. Rafał Koliński, kierownik Pracowni Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak wyjaśnia prof. Koliński, szabrowanie dziedzictwa archeologicznego na Bliskim Wschodzie nie jest zjawiskiem nowym. Z podobny można było spotkać się podczas inwazji Amerykanów na Irak w 1991 roku.

  Dodano: 10.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Niziołek: Zainteresowanie rekonstrukcjami historycznymi istniało od wieków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zainteresowanie rekonstrukcjami historycznymi nie jest niczym nowym i istniało od wieków. Z psychologicznego punktu widzenia pełnią one ważną rolę w procesie utożsamiania się z pewnymi wartościami, które przyniosła nam historia - mówi w wywiadzie dla PAP prof. Jerzy Niziołek.

  Dodano: 09.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Wykopaliska archeologiczne na terenie grodziska w Mstowie-Podlesiu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wykopaliska archeologiczne na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Mstowie-Podlesiu rozpoczęli w poniedziałek archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego.


  Dodano: 09.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy chcą uczyć szacunku dla pozostałości archeologicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodową konferencję "Dziedzictwo archeologiczne - formy edukacji i promocji" organizuje Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zgłoszenia prezentacji i referatów przyjmowane są do 30 września 2011.

  Dodano: 09.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny ma stronę internetową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Informacje o atrakcjach geologicznych takich jak rezerwaty Zachełmie i Wietrznia, Jaskinia Raj, kopalnia w Krzemionkach oraz scenariusze lekcji terenowych i słowniczek pojęć archeologicznych, można znaleźć na nowo powstałej stronie internetowej Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.


  Dodano: 08.08.2011. 12:19  Czytaj więcej