• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Warsztaty archeologiczne w Żmijowiskach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Budowa pieca garncarskiego, wytwarzanie glinianych naczyń, poznanie technik odlewniczych metalu połączone z wytwarzaniem ozdób z metali kolorowych, próby obróbki kości i rogu - te wyzwania czekają uczestników siódmej edycji Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbęda się w dniach 16 - 28 sierpnia 2011 w Grodzisku Żmijowiska. Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprasza pasjonatów kultury materialnej wczesnośredniowiecznych Słowian.

  Dodano: 08.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Krakowscy archeolodzy powrócili z Kolorado

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dokładną mapę w technice GIS (System Informacji Przestrzennej) oraz dokumentację części skupiska osad sprzed blisko 800 lat wokół Castle Rock Pueblo w regionie Mesa Verde w Kolorado (USA) wykonali polscy specjaliści w ramach Projektu Archeologicznego Sand Canyon-Castle Rock. "Tegoroczne prace, które odbyły się w maju i czerwcu, poświęciliśmy przede wszystkim pracom dokumentacyjnym. Przyjrzeliśmy się również bliżej kilku wybranym stanowiskom. Dokładna lokalizacja poszczególnych osad ma kluczowe znaczenie dla analizy modelu osadniczego na tym terenie oraz dla precyzyjnego zbadania możliwości komunikacji wzrokowej i przekazywania sygnałów pomiędzy poszczególnymi osadami i wolnostojącymi kamiennymi wieżami" - wyjaśnia dr Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik projektu.

  Dodano: 05.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Toruniu podczas prac drogowych odkryto resztki murów miejskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Relikty średniowiecznych murów miejskich odkryto przypadkowo podczas remontu nawierzchni jednej z ulic na toruńskim Starym Mieście. Przebieg dawnych fortyfikacji w tym miejscu upamiętni kolorowa kostka brukowa.


  Dodano: 03.08.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli inskrypcje budowniczych świątyni Totmesa III w Deir el-Bahari

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  200 napisów wykonanych przez starożytnych budowniczych faraońskiej świątyni znalazł i zadokumentował w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie doktorant z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Dawid F. Wieczorek.

  Dodano: 03.08.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Cenne odkrycia polskich archeologów w Peru

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkryciem cmentarzyska słabo znanego ludu sprzed 2 tys. lat u ujścia rzeki Tambo i kilkudziesięciu nieznanych obozowisk o chronologii sięgającej IX tysiąclecia p.n.e. w rejonie jeziora Jucumarini w Peru, mogą pochwalić się archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego pracujący pod kierunkiem prof. Józefa Szykulskiego. Tegoroczne badania, zapoczątkowanie w 2008 roku, trwały od stycznia do lipca. Jednym z priorytetów w tym roku było rozpoznanie pod względem archeologicznym okolic wysokogórskiego jeziora Jucumarini położonego na wysokości 5100 - 4000 m. n.p.m. w południowym Peru. To stąd wypływa ciek wodny o tej samej nazwie, który w dalszym swoim biegu staje się rzeką Tambo.

  Dodano: 02.08.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Śląskie/ Rozpoczęły się zajęcia szkoły j. polskiego dla obcokrajowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad stu pięćdziesięciu obcokrajowców przyjechało w niedzielę do Cieszyna, żeby wziąć udział w 21. Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego - poinformował rzecznik prasowy szkoły Marcin Maciołek.


  Dodano: 01.08.2011. 00:33  Czytaj więcej

  67. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

  Dodano: 01.08.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Ołdakowski: w szkołach więcej uczy się o Piastach niż o historii XX w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W wielu szkołach więcej uczy się o Piastach, a nie ma w nich miejsca na dogłębne zrozumienie XX wieku, który jest najważniejszym okresem w historii Polski - mówi w wywiadzie dla PAP Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Dodano: 31.07.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Polscy egiptolodzy w Metropolitan Museum

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Egipt i jego początki" to tytuł międzynarodowej konferencji, która zgromadziła m.in. archeologów polskich, amerykańskich, brytyjskich, francuskich, japońskich i niemieckich w nowojorskim Metropolitan Museum.

  Dodano: 29.07.2011. 13:33  Czytaj więcej

  Wykopaliska w dawnym obozie jenieckim na budowie drogi S-7

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższych dniach rozpoczną się badania archeologiczne na budowie drogi ekspresowej S-7 niedaleko Olsztynka, gdzie odkryto ślady niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 1B Hohenstein - poinformowała w środę regionalna dyrekcja dróg krajowych w Olsztynie.


  Dodano: 28.07.2011. 20:04  Czytaj więcej

  Ekshumacja XIX-wiecznego cmentarza w centrum Giżycka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W centrum Giżycka ekshumowany jest XIX-wieczny cmentarz, dotąd wydobyto ponad sto dwadzieścia ciał. ,,Z mogił wyziera bieda mazurskiego miasteczka" - powiedział PAP archeolog Jerzy Marek Łapo. W miejscu dawnej nekropolii ma stanąć fontanna.


  Dodano: 28.07.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Studenci UJ inwentaryzują groby wojenne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego przystąpili do inwentaryzacji grobów i cmentarzy wojennych na terenie powiatu tarnowskiego w Małopolsce.


  Dodano: 27.07.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Archeolodzy przy remontach ulic odkrywają dawny Namysłów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fragmenty miejskich umocnień oraz pozostałości studni, kramów i pracowni skórniczej odkryli archeolodzy przy przebudowie ulic centrum Namysłowa. Naukowcy spodziewają się kolejnych odkryć, które uzupełnią wiedzę o średniowiecznej historii tego miasta.


  Dodano: 27.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polscy internauci pomogą odczytać tysiące antycznych papirusów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  26 lipca zainaugurowano kolejny społecznościowy projekt naukowy. Tym razem w ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki. Użytkownicy globalnej sieci, podobnie jak w innych projektach przygotowanych na platformie Zooniverse, także w "Życiu starożytnych" (ang. "Ancient Lives") są przez naukowców proszeni o pomoc w odszyfrowaniu informacji, z którymi nie radzą sobie nie tylko zespoły badawcze, ale także komputery.

  Dodano: 27.07.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli w Lelowie drewnianą drogę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fragmenty średniowiecznej drogi drewnianej odkryli w Lelowie archeolodzy z Wrocławia. Trakt świetnie się zachował. Drewno miało doskonały mikroklimat w bezltenowym i organicznym podłożu - powiedziała PAP archeolog Aleksandra Łukaszewska.

  Dodano: 26.07.2011. 16:04  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy rozpoczęli sezon wykopaliskowy na Cyprze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy i studenci z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowali tegoroczne badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze, które potrwają do 7 sierpnia. Właśnie zakończono rozpoznawcze pomiary geofizyczne, mające na celu zlokalizowanie najbardziej obiecujących obszarów pod wykopaliska.

  Dodano: 26.07.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Skansen Karpacka Troja uruchamia rezerwację biletów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ze względu na nadspodziewaną frekwencję, zwłaszcza w weekendy i dzień wolny od opłat, kierownictwo skansenu "Karpacka Troja" w Trzcinicy (Podkarpackie) uruchomiło rezerwację biletów dla turystów indywidualnych.

  Dodano: 22.07.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli na Śląsku neolityczny rondel

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego znaleźli nieznany neolityczny rondel w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza. To trzecie znane założenie tego typu na obszarze Polski.

  Dodano: 20.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Nowe ustalenia archeologów lotniczych w Małopolsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badacze skupieniu wokół projektu filmowego "Czy leci z nami archeolog?", którego celem jest promocja archeologii lotniczej, dokonali nowych odkryć w czasie lipcowej prospekcji z samolotu na terenie Małopolski.

  Dodano: 18.07.2011. 09:04  Czytaj więcej

  UAM podpisał umowę z NCAM

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dyrektor Narodowej Korporacji Starożytności i Muzeów w Sudanie (National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan - NCAM) - dr Hassan Hussein Idriss i dyrektor Muzeum Narodowego w Chartumie, dr Abdel Rahman Ali podpisali umowę o współpracy z prof. Jackiem Witkosiem, prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 18.07.2011. 08:47  Czytaj więcej