• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W lesie niedaleko Prabut znaleziono srebrny skarb z XI wieku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pochodzące z XI wieku srebrne bransolety, zapinki, pierścienie i monety, a także szklane i bursztynowe paciorki znalazł przypadkowo w lesie mieszkaniec okolic Prabut. Skarb trafił do gdańskiego Muzeum Archeologicznego.

  Dodano: 14.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Na budowie drogi nr 7 znaleziono fragment ciosu mamuta

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na niezwykłe znalezisko - półmetrowy fragment ciosu mamuta natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa koło Elbląga. Okaz znajdował się w kruszywie, które przywieziono na plac budowy z pobliskiej żwirowni. Szczątki tego wymarłego ssaka trafiły we wtorek do Muzeum Przyrody w Olsztynie.

  Dodano: 13.07.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Powstaje rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rezerwat archeologiczny, w którym prezentowane będą fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, powstaje na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny nowego obiektu.

  Dodano: 13.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy badają grodzisko w Gliniku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na stanowisku w Gliniku (Lubuskie) pracuje grupa archeologów z Poznania. Obiektem ich zainteresowania są pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu - poinformowała PAP Kinga Zamelska-Monczak z Instytutu Archeologii i Etnologii oddziału PAN w Poznaniu.

  Dodano: 12.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Baza polskich zabytków niebawem on-line

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Narodowym Instytucie Dziedzictwa (NID) trwają intensywne prace nad największą w historii Polski bazą danych geoprzestrzennych, w której znajdą się różnego typu zabytki z terenu całego kraju. Już w listopadzie dostępny będzie stale rozwijany serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie i przeglądanie zabytków rejestrowych Polski.

  Dodano: 04.07.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Archeolodzy zlokalizowali pole śmierci Polaków na Wołyniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy archeolodzy zlokalizowali tzw. pole śmierci w miejscowości Ostrówki koło Lubomla na Ukrainie, gdzie w 1943 roku z rąk Ukraińców zginęło ponad 1000 Polaków - poinformował w piątek w Kijowie sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

  Dodano: 02.07.2011. 13:19  Czytaj więcej

  O prahistorii Afryki Północno-Wschodniej w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilkudziesięciu archeologów z całego świata zajmujących się pradziejami ludów mieszkających wzdłuż Nilu, będzie obradować na sympozjum "Origin and Early Development of Food Producing Cultures in Northeastern Africa - 30 years later" ("Początki i rozwój kultur produkujących żywność w Afryce Północno-Wschodniej - 30 lat później") w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w dniach 3-7 lipca.

  Dodano: 01.07.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Unikatowe odkrycie polskich archeologów w Czarnogórze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu odnaleźli w Risan w Czarnogórze polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Odkrycia dokonano w starożytnej stolicy króla Ballaiosa i królowej Teuty - Rhizon. Poinformował o nim w komunikacie przekazanym PAP kierownik badań, prof. Piotr Dyczek.

  Dodano: 01.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Rośnie liczba zwiedzających skansen Karpacka Troja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 10 tys. osób już zwiedziło otwarty tydzień temu skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował w czwartek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

  Dodano: 01.07.2011. 00:04  Czytaj więcej

  65. rocznica referendum ludowego - brak poparcia dla komunistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pytania dotyczące zniesienia Senatu, reformy rolnej i utrwalenia polskiej granicy zachodniej zostały zadane podczas referendum ludowego, które odbyło się 30 czerwca 1946 r. Rezultaty plebiscytu pokazały brak społecznego poparcia dla władz komunistycznych. 


  Dodano: 30.06.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Polacy odkryli nieznany typ kościoła w królestwie Makurii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nieznany dotychczas typ kościoła w Makurii, wzorowany na bizantyjskich założeniach z końca V i z VI wieku, odkryli polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Włodzimierza Godlewskiego w sudańskiej Starej Dongoli. Badacze natknęli się na założenie świątynne w 2005 roku, jednak dopiero w tym sezonie odsłonili kościół do tego stopnia, że udało się zrekonstruować oryginalny plan założenia i datę jego fundacji.

  Dodano: 30.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli wyposażenie warsztatu antycznego rzemieślnika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skrytkę w domu rzemieślnika z przełomu III i IV wieku odkryli polscy archeolodzy w czasie prac w antycznym mieście Risan w Czarnogórze. Wykopaliskami kieruje prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

  Dodano: 29.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Na Podkarpaciu otwarto skansen archeologiczny Karpacka Troja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skansen archeologiczny Karpacka Troja otwarto w piątek w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie). W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. 

  Dodano: 28.06.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Specjaliści od ceramiki staroegipskiej spotkają się w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie gościć w dniach 4-6 lipca najwybitniejszych badaczy zajmujących się ceramiką starożytnego Egiptu. To drugie spotkanie pod hasłem "Old Kingdom Pottery Workshop" ("Warsztaty o ceramice okresu Starego Państwa"). Jego pierwsza odsłona odbyła się w 2007 roku, również w stolicy.

  Dodano: 28.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  50 lat po Faras - wykład nestora polskiej nubiologii w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  28 czerwca w ramach seminariów otwartych Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN w Warszawie wystąpi dr Stefan Jakobielski. Podczas wykładu pt. "50 lat po Faras" naukowiec przedstawi podsumowanie wyników badań ostatnich 50 lat prowadzonych w Nubii przez polskie misje archeologiczne, zapoczątkowane przez prof. Kazimierza Michałowskiego pod patronatem UNESCO.

  Dodano: 27.06.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Chrześcijański Sudan w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do połowy lipca w poznańskim Muzeum Archeologicznym można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Kościoły i klasztory średniowieczne w Sudanie", przygotowaną prze dr Dobiesławę Bagińską z Pracowni Archeologii Sudanu.

  Dodano: 27.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  35. rocznica Czerwca '76

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.


  Dodano: 26.06.2011. 01:19  Czytaj więcej

  Kilkusetletnie zabytki odkryto w XVII-wiecznej cerkwi na Podkarpaciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  XVII-wieczną ikonę, która służyła jako deska w kopule, o wiek młodszą cerkiewną chorągiew i świeczniki znaleziono podczas prac konserwatorskich w zabytkowej cerkwi w Zadąbrowiu koło Przemyśla (Podkarpackie). Świątynia jest przygotowywana do przeniesienia.

  Dodano: 23.06.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Rozdano nagrody w Projekcie Edukacyjnym MHP Rówieśnicy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Historia Mariana Piekarskiego - żołnierza AK, skazanego po wojnie na śmierć i Mieczysława Smalca - założyciela Tajnego ZHP w Trawnikach w latach 50. zdobyły pierwsze miejsca w I etapie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Rówieśnicy", zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski.

  Dodano: 22.06.2011. 19:04  Czytaj więcej

  Polscy konserwatorzy powrócili z Marina el-Alamein w Egipcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po półtora miesiąca wytężonej pracy zakończyła sezon Polsko-Egipska Misja Konserwatorska w Marinie El-Alamein. Jej kierownikiem jest prof. Stanisław Medeksza, ale w terenie pracami kierował prof. Rafał Czerner, obaj z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

  Dodano: 22.06.2011. 00:19  Czytaj więcej