• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historycy: amerykańskie podręczniki piszą tylko o Koperniku, JP II i Wałęsie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Amerykańskie podręczniki akademickie historii wymieniają Kopernika, Jana Pawła II i Wałęsę, inne postaci polskiej historii są właściwie pomijane - powiedział prof. Andrzej Kamiński z Georgetown University. W poniedziałek zakończyła się konferencja nt. obrazu Polski w anglosaskich książkach.

  Dodano: 07.06.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Skarby z autostrad w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało wystawę "Archeologiczna autostrada - wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem". Ekspozycja prezentuje wyniki jednego z największych w historii polskiej archeologii przedsięwzięcia badawczego - wykopalisk wyprzedzających budowę autostrad i innych wielkich inwestycji drogowych.

  Dodano: 07.06.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Nauka nadal szuka odpowiedzi na pytanie, kim byli druidzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mędrcy w powłóczystych, białych szatach dzierżący w rękach złote sierpy, odprawiający rytuały w megalitycznych kręgach - to stereotypowe wyobrażenie na temat druidów. A jak było naprawdę? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć Adam Anczyk, doktorant w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 06.06.2011. 00:06  Czytaj więcej

  Archeolodzy o integracji nieinwazyjnych metod badawczych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  31 maja w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu specjaliści związani z trzema nieinwazyjnymi metodami badawczymi dyskutowali o możliwościach ich konsolidacji dla potrzeb archeologii. Debata odbyła się w ramach posiedzenia Komisji Archeologicznej działającej przy Oddziale Poznańskim Polskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 03.06.2011. 16:47  Czytaj więcej

  250 grobów z XVIII i XIX w. odkryto przy budowie obwodnicy Olecka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Blisko 250 grobów z XVIII i XIX wieku odkryto przy budowie obwodnicy Olecka na Mazurach. Wydobyte przez archeologów szczątki, po przeprowadzeniu badań antropologicznych, zostaną pochowane w zbiorowej kwaterze na cmentarzu ewangelickim w Olecku.

  Dodano: 03.06.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Uroczyste otwarcie nowego kierunku studiów na UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prelekcja multimedialna kapitana Dona Walsha - prezesa honorowego The Explorers Club i wernisaż wystawy "Najgłębsze tajemnice planety. Polskie eksploracje podwodne" uświetnią 7 czerwca otwarcie nowego kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim - archeologii podwodnej.

  Dodano: 03.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Gabinet Jana Karskiego zostanie odtworzony w Rudzie Śląskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gabinet prof. Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, zostanie otwarty we wrześniu w Rudzie Śląskiej. Zapowiedziano też konkurs na grę komputerową dotyczącą wojennej misji profesora.

  Dodano: 01.06.2011. 18:04  Czytaj więcej

  Wkrótce otwarcie skansenu archeologicznego Karpacka Troja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwają przygotowania do nocnego widowiska plenerowego, które 24 czerwca zainauguruje działalność skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie) - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

  Dodano: 01.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Nowy portal internetowy poświęcony archeologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolog.pl to pierwszy polskojęzyczny edukacyjny serwis poświęcony tematyce archeologii Polski i świata. Celem portalu jest prezentacja oraz popularyzacja wszelkich dziedzin archeologii, promocja polskich naukowców i polskich badań, ułatwianie dostępu do źródeł i informacji, które wcześniej dostępne były jedynie w prasie branżowej.

  Dodano: 30.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Historycy dyskutują o wizerunku Europy w podręcznikach anglosaskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Historycy z Wielkiej Brytanii i USA, autorzy podręczników uniwersyteckich o dziejach Europy przyjechali do Polski na konferencję naukową pt. ,,Przywracanie zapomnianej historii. O wizerunku Europy Środkowo-Wschodniej w publikacjach anglosaskich".


  Dodano: 29.05.2011. 15:19  Czytaj więcej

  Warsztaty archeologiczne Żelazne korzenie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tradycje starożytnego hutnictwa żelaza będzie można poznać dzięki warsztatom archeologicznym "Żelazne korzenie", które w czwartek rozpoczną się w Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" w Starachowicach (Świętokrzyskie).

  Dodano: 26.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Starożytny rzymski cmentarz odkryty na stanowisku w Tunezji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy odkryli na wschodnim wybrzeżu Tunezji starożytny rzymski cmentarz, będący pierwszym znaleziskiem tego typu w krajach Afryki Północnej - informuje włoski serwis internetowy La Gazzetta del Mezzogiorno. Cmentarz odkryto w pobliżu pozostałości starożytnych pomieszczeń żałobnych z czasów świetności Kartaginy.

  Dodano: 25.05.2011. 06:33  Czytaj więcej

  Powstała synteza na temat początków Elbląga

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki szeroko zakrojonemu projektowi badawczemu dr Grażyny Nawrolskiej zostały przybliżone nieznane dotąd dzieje tego XIII-wiecznego miasta. Do końca XIV wieku Elbląg był jednym z najważniejszych ośrodków w rejonie północno-wschodniej Europy.

  Dodano: 24.05.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Duża bizantyjska mozaika odkryta w Syrii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy odsłonili mozaikę posadzkową z czasów bizantyjskich o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Znalezisko znajduje się w północno-zachodniej Syrii - informuje serwis internetowy Global Arab Network.

  Dodano: 23.05.2011. 10:19  Czytaj więcej

  116 grobów odkryli archeolodzy na budowie drogi S8

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  116 grobów szkieletowych datowanych wstępnie na XVI-XVIII wiek odkryli archeolodzy w okolicach Pajewa (Podlaskie) na budowie drogi S8 do Warszawy na odcinku Białystok-Jeżewo. Znaleziono też ozdoby i monety. Badania trwały w tym miejscu od połowy kwietnia do połowy maja. Na ich czas były w tym miejscu wstrzymane roboty budowlane, jednak na budowie nie ma dużych opóźnień.

  Dodano: 18.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Ustawiono głaz na pamiątkę pokoju toruńskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Głaz upamiętniający zawarcie pierwszego traktatu pokojowego między Polską a Krzyżakami ustawiono w Toruniu, gdzie doszło 600 lat temu do podpisania dokumentu. Miasto ustanowiło rok 2011 "Rokiem pokoju toruńskiego".


  Dodano: 18.05.2011. 00:11  Czytaj więcej

  67. rocznica zdobycia Monte Cassino

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  18 maja 1944 r. oddziały 2 Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

  Dodano: 18.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Dokumenty szefa komórki wywiadowczej AK trafiły do Archiwum Akt Nowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Teczki osobowe i fotografie żołnierzy wywiadu AK oraz dokumenty biograficzne i korespondencja szefa komórki wywiadowej Armii Krajowej Kazimierza Leskiego "Bradla" trafiły do zasobów stołecznego Archiwum Akt Nowych.


  Dodano: 17.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W Warszawie wystawa nestora śródziemnomorskiej fotografii archeologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z 65 starannie wyselekcjonowanych fotogramów ilustrujących realia pracy polskich archeologów w strefie śródziemnomorskiej składa się wystawa "Mój Bliski Wschód" autorstwa Waldemara Jerkego. Uroczyste otwarcie wystawi odbędzie się 17 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

  Dodano: 16.05.2011. 12:04  Czytaj więcej

  Specjaliści dyskutowali w Warszawie o problemach obrotu dobrami kultury

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilkudziesięciu uczestników konferencji "Legalny i nielegalny obrót dobrami kultury. Zapobieganie przestępstwom przeciw dziedzictwu kulturowemu" dyskutowało 11-12 maja w Sali Balowej hotelu Hyatt Regency w Warszawie. Organizatorem sympozjum był Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID).

  Dodano: 16.05.2011. 11:53  Czytaj więcej