• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa o cichociemnych w Muzeum Powstania Warszawskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Koszulę, w której kołnierzu zaszywano ampułkę z trucizną, bibułę z rotą przysięgi i fragmenty map lotniczych będzie można zobaczyć na multimedialnej wystawie "Wywalcz wolność lub zgiń. Cichociemni - spadochroniarze Armii Krajowej" w Muzeum Powstania Warszawskiego.


  Dodano: 16.05.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Prof. Jerzy Strzelczyk odebrał nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów odebrał w piątek na Ostrowie Lednickim (wielkopolskie) poznański historyk, mediewista prof. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


  Dodano: 16.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Poznańska archeolog liderem międzynarodowego programu badawczego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Agnieszka Mączyńska z poznańskiego Muzeum Archeologicznego jest jedną z czternastu laureatek grantu przyznanego w ramach drugiej edycji programu "POMOST" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Wspólnie z zagranicznymi partnerami przeanalizuje rolę Delty Nilu w czasie poprzedzającym kształtowanie się państwowości egipskiej. W ramach programu POMOST granty przyznawane są dla rodziców, mając na celu ułatwienie im powrotu do pracy naukowej. Mają również wspierać pracujące naukowo kobiety w ciąży.

  Dodano: 16.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Moda i obyczaje plażowe w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystawę prezentującą modę i obyczaje związane z wypoczynkiem na plaży przygotowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Z okazji "Nocy muzeów" otwarcie ekspozycji będzie miało wyjątkową oprawę.


  Dodano: 14.05.2011. 08:11  Czytaj więcej

  Autor Bloga Roku 2010: przybliżanie polskiej historii to misja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Autor Bloga Roku 2010 Mateusz Biskup przybliża polską historię nie tylko Polakom rozsianym po świecie. Jak powiedział PAP, ze zdziwieniem zobaczył, że wpisy czytają też Szkoci, którzy z językiem polskim radzą sobie za pomocą komputerowych translatorów.


  Dodano: 14.05.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Noc Muzeów w placówkach archeologicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poszukiwanie zaginionego Graala, odkrywanie tajemnic Majów, poznawanie japońskiej kultury i podziwianie efektów prac polskich archeologów w Egipcie - to tylko część atrakcji przygotowanych przez archeologów na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się z 14 na 15 maja.

  Dodano: 13.05.2011. 13:47  Czytaj więcej

  Kolejne badania archeologów rozstrzygną o znalezisku w Gnieźnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kolejne badania archeologiczne powinny dać odpowiedź na pytanie, czy ubiegłoroczne znalezisko w pobliżu gnieźnieńskiego kościoła św. Jerzego to pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu, czy też np. palatium Bolesława Chrobrego. Prace archeologów na Wzgórzu Lecha powinny ruszyć w czerwcu i mają potrwać około miesiąca. Będą prowadzone w okolicach miejsca, w którym przed rokiem odnaleziono obiekty kamienne datowane na XI wiek.

  Dodano: 13.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  110. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji urodził się Witold Pilecki, uczestnik walk o Wilno, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii polskiej, konspirator, więzień Auschwitz, ofiara komunistycznych represji.


  Dodano: 13.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  76. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".


  Dodano: 12.05.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Prof. Cisek: zamach majowy był potrzebny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przewrót majowy przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. był potrzebny i przyniósł dobre owoce - uważa prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W rozmowie z PAP przyznaje jednak, że trudno bronić zamachu jako metody naprawiana państwa.


  Dodano: 12.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  85. rocznica zamachu majowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "zamach majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

  Dodano: 12.05.2011. 00:11  Czytaj więcej

  We wrześniu kolejny Festyn Archeologiczny w Biskupinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Grecja - narodziny Europy" to tytuł XVII Festynu Archeologicznego, który odbędzie się w dniach 17-25 września w Biskupinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: spektakle teatru antycznego - m.in. "Antygony" Sofoklesa, pokazy mody Wielkiej Grecji, fryzur i makijażu oraz biżuterii. Odbędą się też igrzyska, na których będzie można podziwiać starożytne dyscypliny sportowe.

  Dodano: 12.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolog lotniczy na tropie stolicy Grodów Czerwieńskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wczesnośredniowieczne drewniane pomosty, system fos i rowów, przystań i ślady zabudowy domniemanej stolicy Grodów Czerwińskich - grodu Czerwień, zlokalizował w okolicy Czermna (Lubelszczyzna) z lotu ptaka Marek Poznański, doktorant Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Właśnie ruszyły nieinwazyjne badania naziemne. Badania mają na celu poznanie wczesnośredniowiecznej infrastruktury grodu, jak również zweryfikowanie ustaleń poczynionych podczas rekonesansu lotniczego. Poznański skupił się na ustaleniu szczegółów dotyczących drewnianych pozostałości wczesnośredniowiecznych pomostów.

  Dodano: 10.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Ośrodek Badań nad Antykiem UW w projekcie UNESCO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjaliście OBA UW otrzymali zaproszenie do wielkiego przedsięwzięcia w ramach programu Unii Europejskiej: Central Europe - World Heritage. Jego celem jest wpisanie na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO twierdz, fortów, wież strażniczych systemu dawnego limesu (rzymskiego systemu obronnego) z obszaru obecnej Austrii, Słowacji i Węgier.

  Dodano: 09.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Dzień otwarty w Instytucie Archeologii UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego organizuje 7 maja pierwszy dzień otwarty dla nowej specjalizacji studiów - archeologii podwodnej. Przedstawiciele IA UW przedstawią ofertę edukacyjną przygotowaną w ramach tej specjalizacji. W Polsce to młody kierunek archeologii, cieszący się jednak coraz większym zainteresowaniem studentów.

  Dodano: 06.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  NID: Przestępstwa przeciwko dziedzictwu są powszechne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kradzieże eksponatów z muzeów czy włamania do posiadłości kolekcjonerów są głośnymi zdarzeniami medialnymi. Najczęściej jednak przestępstwa wymierzone w dziedzictwo kulturowe nie są oczywiste - przestrzega w komunikacie prasowym Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID).

  Dodano: 05.05.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy rozpoczynają projekt badawczy w Albanii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwszy polski projekt archeologiczny rozpoczął się w obrębie antycznej stolicy królestw Ilirów, w albańskiej Szkodrze. Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego będzie kierować badaniami prowadzonymi razem z lokalnymi partnerami.

  Dodano: 05.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Archeologiczne skarby Kaukazu można oglądać w hrubieszowskim Muzeum im. St. Staszica

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeologiczne skarby Kaukazu i wybrzeży Morza Czarnego od 29 kwietnia można oglądać na wystawie "Srebrny koń - archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem". Ekspozycja w hrubieszowskim Muzeum im. ks. Stanisława Staszica potrwa do 25 września.

  Dodano: 04.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Kaliszu wystawa skarbów wydobytych z sekretnych miejsc

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skarby odnalezione przez archeologów w ustronnych miejscach można oglądać w Kaliszu na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach". Pokazano różne przedmioty od końca XV do XIX wieku, które wyrzucano lub gubiono w trakcie korzystania z toalet.

  Dodano: 04.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  220 lat temu - 3 maja 1791 r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

  Dodano: 03.05.2011. 00:25  Czytaj więcej