• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Woźniczka: powstania śląskie zbyt mało znane i promowane

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rola powstań śląskich jest marginalizowana, choć powinny być ważnym elementem budowy regionalnej tożsamości i wiedzy o Śląsku - uważa specjalizujący się w dziejach regionu historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Zygmunt Woźniczka.

  Dodano: 03.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Historyk: Polska była zaangażowana w przygotowanie III Powstania Śląskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie społeczeństwo, a przede wszystkim struktury wojskowe Państwa Polskiego, były zdecydowanie zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie III Powstania Śląskiego - mówi PAP dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr Andrzej Żak. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, walki trwały dwa miesiące.

  Dodano: 02.05.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy zastosowali nowatorski model datowania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polscy naukowcy pracujący na słynnym stanowisku archeologicznym Çatalhöyük w Turcji, określanym pierwszym miastem na świecie, zastosowali do datowania statystykę bayesowką. Projekt wykonywany jest wspólnie przez English Heritage, prof. Arkadiusza Marciniaka z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i prof. Lecha Czerniaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

  Dodano: 02.05.2011. 00:19  Czytaj więcej

  ,,Skarb z Głogowa na wystawie w Zamościu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Najciekawsze spośród ponad 20 tysięcy średniowiecznych monet, przypadkowo znalezionych w latach 80. w Głogowie na Dolnym Śląsku, można obejrzeć na wystawie w Muzeum Zamojskim w Zamościu (Lubelskie).


  Dodano: 02.05.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Ściana z napisem Wrona skona trafiła na UMK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mur z napisem "Wrona skona" z okresu stanu wojennego odnaleziono podczas budowy nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu. Fragment betonowej ściany z wymalowanymi farbą dużymi literami ustawiono na terenie Wydziału Prawa UMK.


  Dodano: 30.04.2011. 21:47  Czytaj więcej

  Muzeum Dawnych Słowian - popularyzacja archeologii inaczej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Polsce powstaje coraz więcej skansenów archeologicznych, w których skład wchodzi infrastruktura muzealna, liczne rekonstrukcje zamknięte na ogrodzonej przestrzeni. Alternatywy model prezentacji dziedzictwa archeologicznego w postaci ekomuzeum zaproponował Paweł Lis z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Placówka czeka już na pierwszych turystów. Projekt zaproponowany przez archeologa Pawła Lisa zakłada stworzenie na terenie Kotliny Chodelskiej otwartego muzeum tematycznego. To bardzo bogaty pod względem archeologicznym obszar. "Niezaprzeczalnym walorem tej krainy są krajobrazy kulturowe zachowane w swej bardzo tradycyjnej formie, związanej z kilkusetletnią tradycją tego samego typu gospodarowania, wywodzącej się jeszcze ze średniowiecza. Z tego też powodu utworzony tu został Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu" - wyjaśnia Lis.

  Dodano: 29.04.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Archiwum Wojskowe ujawnia historię kadetów w III Powstaniu Śląskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W III Powstaniu Śląskim wzięła udział ponad 100-osobowa grupa kadetów, którzy zbiegli z korpusów we Lwowie i Modlinie - wynika z raportu sporządzonego dla Ministerstwa Spraw Wojskowych w 1921 r. Nieznany dotąd dokument udostępniło PAP Centralne Archiwum Wojskowe.

  Dodano: 29.04.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Znalezisko archeologiczne na budowie drogi S8

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 50 ludzkich szkieletów z cmentarzyska z XVII-XVIII wieku znaleźli archeolodzy podczas budowy drogi S8 Białystok-Warszawa w okolicach wsi Pajewo, 19 km od Białegostoku. Spodziewane są kolejne odkrycia, pochówków może być około 150 - poinformował dziennikarzy na miejscu wykopalisk Michał Beda z prowadzącej badania Pracowni Badań Archeologicznych Lamia.

  Dodano: 28.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polacy przebadają pole bitwy pod Kircholmem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W maju rozpocznie się szeroko zakrojony projekt archeologiczny, mający na celu kompleksowe przebadanie pola bitwy pod Kircholmem. To w tym miejscu, położonym kilkanaście kilometrów na południe od stolicy Łotwy Rygi, 27 września 1605 roku miało miejsce jedno z najświetniejszych zwycięstw militarnych w czasach I Rzeczypospolitej. Kilkutysięczna armia polsko-litewska pokonała wówczas parokrotnie większe siły szwedzkie.

  Dodano: 27.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Pięćdziesięciolecie polsko-sudańskiej współpracy archeologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z okazji półwiecza polskich badań archeologicznych na terenie Sudanu, w dniach 27-30 kwietnia w Sudańskim Muzeum Narodowym w Chartumie odbędzie się w konferencja pt. "Fifty Years of Cooperation between Sudan and Poland in the Field of Archaeology". Konferencję organizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW).

  Dodano: 26.04.2011. 13:04  Czytaj więcej

  Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jajko było symbolem życia na długo przed chrześcijaństwem. Przez ok. 200 lat po chrzcie Polski jedzenie jaj w Wielkanoc było zabronione, bo kojarzyło się z pogańskimi rytuałami. Z czasem Kościół dokonał udanej reinterpretacji tego symbolu - przypomniał etnolog dr Grzegorz Odoj.

  Dodano: 25.04.2011. 09:33  Czytaj więcej

  Specjaliści podyskutują o historii fajek glinianych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Troje polskich badaczy weźmie udział w warsztatach naukowych w Stralsundzie w Niemczech, poświęconym glinianym fajkom znalezionym głównie podczas badań wykopaliskowych w miastach i we wrakach okrętów. Organizatorem, już 24. odsłony spotkania, jest Muzeum Kulturalno-Historyczne w Stralsundzie i lokalna służba ochrony zabytków. Impreza odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 1 maja br.

  Dodano: 22.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  ,,Wielki Teatr Historii - rekonstrukcje historyczne w nowej formie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Masowe rekonstrukcje wydarzeń historycznych, z udziałem popularnych aktorów oraz wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych, zaplanowano od czerwca do września w ramach projektu "Wielki Teatr Historii". Patronuje mu minister kultury Bogdan Zdrojewski.

  Dodano: 20.04.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Archeolodzy przebadali obozowisko w Chojnie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości po pracowniach, w których kilkanaście tysięcy lat temu ludzie wykonywali narzędzia krzemienne, odkryli archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicz w Poznaniu niedaleko Chojna (gm. Wronki). "To były nietypowe badania archeologiczne, bo prowadziliśmy je w lesie" - informuje dr Katarzyna Pyżewicz, kierująca wykopaliskami wspólnie z Igorem Kołoszukiem. Archeolodzy zajmujący się epoką kamienia rzadko prowadzą prace w terenach zalesionych. Problemem jest utrudniony dostęp do materiałów zabytkowych - w przeciwieństwie do pól uprawnych, gdzie na powierzchni świeżo przeoranego pola można znaleźć fragmenty ceramiki, w lesie ściółka i krzewy uniemożliwiają poczynienie takich obserwacji. Dlatego trudno stwierdzić, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne. W Polsce lasy zajmują około 30 proc. powierzchni kraju i jest to teren słabo rozpoznany pod względem archeologicznym.

  Dodano: 20.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Lingwiści odnaleźli powiązanie między kontekstem historycznym a rozwojem języka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Język służy nam do komunikowania się ze sobą. Choć na przestrzeni lat pojawiły się tysiące języków, zawiłości ich rozwoju pozostają dla wielu zagadką... po dziś dzień. Nowe badania przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z Instytutu Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii ujawniają, że szyk wyrazów w zdaniu w językach z odmiennych rodzin rozwijał się w zróżnicowany sposób. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature pokazują że języki nie trzymają się przede wszystkim wrodzonych zasad przetwarzania języka przez mózg. To kontekst historyczny, w którym język się rozwija, determinuje budowę zdania.

  Dodano: 19.04.2011. 16:49  Czytaj więcej

  68. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rankiem 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy rozpoczęli samotną walkę z niemieckimi oddziałami, które przystąpiły do likwidacji getta w Warszawie. Trwający miesiąc zryw był - jak pisze prof. Israel Gutman - "kamieniem rzuconym przeciwko ideologii dzikiej, wyzbytej cech człowieczych".

  Dodano: 19.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Chrobrzu odkryto nietypowe kurhany

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Chrobrzu (Świętokrzyskie) archeolodzy przebadali dwa niewielkie kurhany wzniesione najprawdopodobniej w V/VI wieku n.e. "W Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym wykonaliśmy trzy datowania dla elementów organicznych związanych z kopcami. Jeżeli ich wynik się potwierdzi, to jest to znalezisko wyjątkowe" - informuje PAP dr Piotr Włodarczak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (IAiE PAN) w Krakowie.

  Dodano: 18.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Rekonstrukcja średniowiecznego grodu w Raciążu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Umocnienia średniowiecznego grodu w Raciążu koło Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) zostaną częściowo zrekonstruowane. Warownia spłonęła 600 lat temu i nigdy nie została odbudowana.


  Dodano: 18.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Polacy podpiszą pokój z Krzyżakami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Inscenizację uroczystości podpisania pokoju pomiędzy Polakami i Krzyżakami przygotowały władze Torunia. Impreza uświetni obchody 600-lecie słynnego traktatu, który kończył "wielką wojnę" z zakonem krzyżackim.


  Dodano: 16.04.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Archeolog: Nowe dane do topografii wczesnośredniowiecznego Sandomierza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  We wczesnośredniowiecznym Sandomierzu (Świętokrzyskie) nie było kilku odrębnych cmentarzy - jak do tej pory uważano - lecz jeden rozległy z kilkoma skupiskami grobów, rozdzielonymi strefami bez pochówków - twierdzą archeolodzy na podstawie ostatnich odkryć.

  Dodano: 15.04.2011. 00:19  Czytaj więcej