• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Antropolog sądowy na tropie zagadek przeszłości - wykład w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Krakowskie Muzeum Archeologiczne organizuje 28 kwietnia nietypowy wykład z cyklu prelekcji popularnonaukowych. Dr Andrzej Czubak z Instytutu Ekspertyz Sądowych opowie o tym, jak przywrócić tożsamość osobom, które żyły w przeszłości i odeszły w anonimową niepamięć.

  Dodano: 14.04.2011. 16:19  Czytaj więcej

  W Żmijowiskach archeolodzy odkryli wielowiekowe śmietnisko

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy podczas wykopalisk w obrębie wczesnośredniowiecznej osady w Żmijowiskach (Lubelskie). Po ostatnim sezonie wykopaliskowym okazało się, że było ono zasiedlane przez ludność w epoce brązu (ok. 1650/1600 lat p.n.e.) na długo przed pojawieniem się Słowian w tym miejscu. Prace archeologiczne prowadziła Anna Kacprzak z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

  Dodano: 14.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otrzymało nagrodę Europa Nostra

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otrzymało nagrodę Unii Europejskiej "Europa Nostra" 2011 w dziedzinie muzealnictwa. Wyróżnienie przyznano za odrestaurowanie spichlerza "Błękitny Baranek", w którym urządzono muzeum. O przyznaniu nagrody poinformował 12 kwietnia na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Archeologicznego, Henryk Paner. Jak wyjaśnił, uroczysta gala wręczenia wyróżnienia odbędzie się 10 czerwca w Amsterdamie i weźmie w niej udział m.in. przewodniczący federacji "Europa Nostra" Placido Domingo.

  Dodano: 13.04.2011. 00:25  Czytaj więcej

  W Lubelskiem odkryto szczątki koni sprzed kilkunastu tysięcy lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Klementowicach (Lubelskie) archeolodzy natrafili na szczątki trzech koni ze schyłkowego okresu ostatniej epoki lodowcowej. Dzięki śladom nacięć widocznym na kościach ustalono, że zwierzęta upolowano a następnie oprawiano - poinformował PAP Tadeusz Wiśniewski, kierownik wykopalisk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  Dodano: 13.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy rozpoczęli badania cmentarzyska Jaćwingów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwszy znany nienaruszony pochówek Jaćwinga przebadali archeolodzy z warszawskiego Państwowego Muzeum Archeologicznego (PMA) w Szurpiłach (Podlaskie), na stoku grodziska na Górze Zamkowej. "Odkryliśmy spalone zwłoki mężczyzny w wieku 25-35 lat, które znajdowały się pod brukiem, otoczone kamiennym wieńcem i kilkoma trójgraniastymi stelami, czyli stojącymi kamiennymi płytami. Zmarłego wyposażono m.in. w krzesiwo, nóż, fragment półkoska. Znaleźliśmy również wyjątkowe zdobione srebrem okucie hełmu typu wielkopolskiego" - informuje PAP Cezary Sobczak z PMA.

  Dodano: 12.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wykrywacz metalu - urządzenie nie tylko dla poszukiwaczy skarbów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prowadzenie badań wykopaliskowych na konkretnych typach stanowisk archeologicznych - osadach z późnego i schyłkowego okresu wpływów rzymskich czy osadach celtyckich, bez ich rozpoznania z pomocą detektora metalu i interpretacji rejestrowanych przez to urządzenie anomalii elektromagnetycznych jest nie tylko niemetodyczne, ale wręcz rabunkowe - uważają Małgorzata i Mirosław Andrałojć, poznańscy archeolodzy, którzy od kilkunastu lat z powodzeniem stosują wspomniane urządzenia.

  Dodano: 11.04.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Bogate znaleziska archeologiczne w Grudusku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kamienne fundamenty dwóch średniowiecznych wież obronnych, zarysy budynków mieszkalnych wewnątrz grodu, kamienne piece, wały obronne i setki drobnych zabytków, w tym ozdoby, broń, monety odkryli archeolodzy podczas zeszłorocznych wykopalisk w Grudusku w województwie mazowieckim. Badaniami kierował Stanisław Petrykowski z pracowni archeologicznej Archeo-Discovers.

  Dodano: 11.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W Gliwicach odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cmentarzysko z czasów kultury łużyckiej odkryto na budowie drogi w Gliwicach. Archeolodzy znaleźli tam pięć ludzkich szkieletów i ceramikę; nie wykluczają, że wkrótce uda im się odnaleźć kolejne przedmioty.

  Dodano: 09.04.2011. 19:47  Czytaj więcej

  W Imielinie znaleziono piec z przełomu IV i V wieku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Imielinie (Śląskie) znaleziono piec prażalniczy, datowany na przełom IV i V wieku naszej ery - poinformował dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Związany z kulturą przeworską obiekt był wykorzystywany w produkcji wapna.


  Dodano: 08.04.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Zarządzanie dziedzictwem archeologicznym: historia i współczesność

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Instytut Archeologii UKSW, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Państwowe Muzeum Archeologiczne organizują 18 kwietnia konferencję naukową poświęconą administrowaniu spuścizną archeologiczną w Polsce. Spotkanie odbędzie w kampusie UKSW w Warszawie.

  Dodano: 07.04.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Odnaleziono relikty świątyń w Gubinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Relikty kościoła wczesnogotyckiego z XIV wieku i późnoromańskiego z pierwszej połowy XIII wieku odkryto podczas prac archeologicznych w kruchcie kościoła farnego w Gubinie - poinformowała Anna Dziadek z warsztatu konserwatora Fara Gubin.

  Dodano: 07.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wolne wędzenie pstrągów i prasłowiański napój w Grodzie Piastów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pokaz wolnego wędzenia pstrągów mogli obejrzeć w niedzielę zwiedzający średniowieczny Gród Piastów w Rezerwacie Archeologicznym na osiedlu Zawodzie w Kaliszu. Wiele osób spróbowało przygotowywanej przez dwa dni uwędzonej ryby oraz prasłowiańskiego napoju oskoły.


  Dodano: 04.04.2011. 12:04  Czytaj więcej

  500 tys. zł na skansen w najstarszym murowanym obiekcie w Gdańsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  500 tys. zł przyznali gdańscy radni na budowę skansenu archeologicznego w romańskiej piwnicy odkrytej przed pięcioma laty w historycznym centrum miasta. Wyjątkowej konstrukcji piwnica jest najstarszym zachowanym murowanym obiektem w Gdańsku.


  Dodano: 01.04.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Nowe ustalenia polskich archeologów na temat zabytków sprzed 9 tys. lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zbiór zdobionych przedmiotów z okresu mezolitu znaleziono 20 lat temu w miejscowości Pobiel na Dolnym Śląsku. Archeolodzy dokonali nowych, zaskakujących odkryć po ich ponownej analizie. Badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) dr Tomasz Płonka i Marcin Diakowski opublikowali wyniki swoich analiz w niemieckojęzycznym periodyku naukowym "Archaeologisches Korrespondendezblatt" (nr 40, 2010).

  Dodano: 31.03.2011. 20:04  Czytaj więcej

  Naukowcy dowodzą makabrycznej śmierci pewnego mężczyzny epoki żelaza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Według naukowców z Uniwersytetu w Yorku w Wlk. Brytanii, analiza czaszki z epoki żelaza, datującej się na 2.500 lat wstecz, ujawniła że jej właściciel zmarł gwałtowną śmiercią. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Journal of Archaeological Science, sugerują że mężczyzna między 26 a 45 rokiem życia został powieszony, a następnie ścięto mu głowę. Jego mózg został pogrzebany osobno.

  Dodano: 31.03.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Jak Holandia chroni źródła z okresu II wojny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  220 projektów obejmujących cyfryzację i indeksację dokumentów i zdjęć z okresu II wojny oraz ich upowszechnianie poprzez strony internetowe, filmy dokumentalne czy seriale TV zostało sfinansowanych przez władze Holandii w ramach programu "Dziedzictwo wojny". 

  Dodano: 31.03.2011. 10:33  Czytaj więcej

  Wielkie odliczanie w Karpackiej Troi rozpoczęte

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poznaliśmy nazwę nowej imprezy, która będzie odbywać się cyklicznie w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy. Pierwsza edycja spotkania zatytułowanego Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" odbędzie się dniach 24-26 czerwca. W ten sposób kończy się niemal 14-letni okres starań o powstanie obiektu.

  Dodano: 31.03.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Polacy badają nekropolę starożytnego królestwa w Peru

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pochówki z bogatym wyposażeniem znaleźli polscy archeolodzy podczas badań w świątyni-mauzoleum w Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. "Waga znalezisk świadczy, że między VII a IX w n.e. było to główne centrum ekspansji Imperium Wari w tej części Andów, a zarazem jedna z głównych nekropoli tej kultury poza stolicą" - informuje kierujący projektem dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W projekcie biorą udział również specjaliści z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego Peru i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

  Dodano: 30.03.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Ciekawe odkrycia poznańskich archeologów w Sudanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Twierdza Hosz esz-Szeitan w dolinie Nilu oraz osada ulokowana na wzgórzu Nurein to najciekawsze odkrycia poznańskich archeologów z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, którzy przez dwa miesiące przeprowadzali badania w północnym Sudanie.


  Dodano: 27.03.2011. 10:11  Czytaj więcej

  Archeologia podwodna na studiach dziennych w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od października 2011 roku w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego będzie można studiować archeologie podwodną - informuje dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, wicedyrektor ds. studenckich IA UW. To drugi ośrodek akademicki w Polsce, po Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z taką specjalnością w swojej ofercie dydaktycznej.

  Dodano: 27.03.2011. 10:04  Czytaj więcej