Zmarł prof. Lech Leciejewicz
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl23 marca w wieku 80 lat zmarł prof. Lech Leciejewicz, wybitny polski archeolog i mediewista. Był m.in. laureatem Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2002 roku, odznaczenia "LUX ET LAUS". Przez większość życia, do 2001 roku, pracował w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN we Wrocławiu (obecnie Instytut Archeologii i Etnologii PAN).
Dodano: 25.03.2011. 08:04 Czytaj więcej
Polacy odkryli dowody na praktyki rytualne Majów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDwa charakterystyczne depozyty związane z rytuałem wykonywanym po śmierci ważnej osobistości odkryli krakowscy archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas badań w starożytnym mieście Nakum w Gwatemali. Polacy działają w Nakum od 2006 roku prowadząc tam samodzielne badania. Mogą pochwalić się bogatymi znaleziskami, łącznie z niewyrabowanym bogatym grobowcem królewskim. Obecnie misją archeologiczną kierują dr Jarosław Źrałka i Wiesław Koszkul.
Dodano: 25.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Protestancki ,,kościół leśny został zabytkiem archeologicznym
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plTeren tak zwanego kościoła leśnego w masywie Błatniej w Beskidach, gdzie w okresie kontrreformacji w XVII wieku gromadzili się luteranie na nabożeństwach, został uznany za zabytek archeologiczny - poinformował w środę Jan Knieżyk z Towarzystwa Miłośników Jaworza.
Dodano: 24.03.2011. 17:04 Czytaj więcej
Odkryto nieznany posąg ozyriacki obok świątyni Hatszepsut
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMonolityczną, wapienną rzeźbę odnaleźli przypadkowo polscy naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW podczas sezonu badawczego w świątyni Hatszepsut na nekropolii tebańskiej w Górnym Egipcie.
Dodano: 24.03.2011. 00:19 Czytaj więcej
Darmowe szkolenia archeologiczne na Uniwersytecie Rzeszowskim
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Archeologia XXI wieku - nowe metody badawcze i analityczne", "Archeologiczne dziedzictwo kulturowe regionu", "Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego w turystyce" i "Współczesne problemy muzealnictwa" - to tytuły proponowanych kursów specjalistycznych związanych z archeologią. Organizatorem inicjatywy jest Uniwersytecki Ośrodek Kształcenia Ustawicznego URz. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi Wydziału Socjologiczno - Historycznego. Termin zgłoszeń mija 28 marca br.
Dodano: 23.03.2011. 16:04 Czytaj więcej
Skarb z Głogowa prezentowany w Warszawie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plJeden z największych europejskich skarbów pod względem liczby monet można oglądać w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Zbiór składa się z ponad 20 tys. srebrnych numizmatów, kilku tysięcy ich fragmentów, siedmiu sztabek srebra. Całość waży prawie 7kg. Warszawa jest pierwszym miejscem jego nowej ekspozycji.
Dodano: 22.03.2011. 00:19 Czytaj więcej
Przygotowania do otwarcia Karpackiej Troi
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie) trwa montaż ekspozycji i wyposażenia zrekonstruowanych chat z epoki brązu i wczesnego średniowiecza - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.
Dodano: 21.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Prasłowiańskie powitanie wiosny i pożegnanie zimy
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWedług prasłowiańskich obyczajów, na terenie Grodu Piastów na Zawodzie w Kaliszu, pożegnano już w sobotę zimę i powitano wiosnę. Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarego Święta i Maslenicy.
Dodano: 20.03.2011. 23:04 Czytaj więcej
90 lat temu Sejm uchwalił Konstytucję RP
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy, spełniając swoje najważniejsze zadanie, uchwalił Konstytucję RP. Dokonał tego w ciągu zaledwie dwóch lat w warunkach ciągle toczących się walk o granice państwa i przy ogromnych problemach wewnętrznych.
Dodano: 18.03.2011. 00:19 Czytaj więcej
Powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Historii Polski
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWspieranie działań muzeum i udział w debacie nad jego programem deklarują członkowie-założyciele powołanego Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów.
Dodano: 17.03.2011. 00:25 Czytaj więcej
Badanie pokazało, że w życiu starożytnych Europejczyków zimno było stałym elementem
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNajnowsze badania dowodzą, że tereny północne zostały zasiedlone setki tysięcy lat wcześniej, niż nauczono się kontrolować ogień. Z badania opublikowanego w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wynika także, że neandertalczycy posługiwali się ogniem znacznie lepiej, niż dotychczas uważano.
Dodano: 16.03.2011. 19:17 Czytaj więcej
Powstaje portal poświęcony martyrologii wsi polskiej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPowstaje portal internetowy poświęcony martyrologii wsi polskich podczas II wojny światowej, obejmujący swoim zasięgiem ziemie polskie według granic z 1939 roku. Jest to przedsięwzięcie IPN i Muzeum Wsi Kieleckiej
Dodano: 15.03.2011. 00:25 Czytaj więcej
Scytowie, Sarmaci, Goci i Hunowie przyjeżdżają do Hrubieszowa
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie trwają przygotowania do wystawy "Srebrny koń - archeologiczne skarby między Morzem Czarnym a Kaukazem". Będzie to próba prezentacji dorobku polskich i niemieckich badań prowadzonych w XIX i na początku XX wieku na obszarach południowej Rosji i dzisiejszej Ukrainy. Wystawę oglądać będzie można od 29 kwietnia do 25 września. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Dodano: 15.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Morze odsłoniło tajemniczy drewniany wrak statku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWrak drewnianego statku, liczącego najprawdopodobniej setki lat odsłoniło morze przy plaży w Międzywodziu (Zachodniopomorskie) - poinformował Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie. Wrak ma ponad 27 metrów długości, siedem szerokości. Ma masywne wręgi czyli wzmocnienia poprzeczne kadłuba i podwójne klepki poszycia. Wręgi z poszyciem wiązane są kołkami drewnianymi a poszycie łączone ze sobą nitami żelaznymi. Zrobiony jest z drewna - najprawdopodobniej dębowego.
Dodano: 11.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Polska iberystka bada dzieje Wyspy Wielkanocnej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plZłożone procesy polityczne, które rozpoczęły się na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui) po jej odkryciu w XVIII wieku są tematem badawczym dr Zuzanny Jakubowskiej z Instytutu Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Iberystka analizuje teksty z czterech wypraw, w tym odkrywczej z 1722 roku.
Dodano: 09.03.2011. 13:47 Czytaj więcej
Zakończył się pierwszy etap projektu Fortece Sudanu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plTrzy średniowieczne twierdze w Sudanie przebadali archeologicznie uczestnicy wyprawy zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Narodową Korporację Starożytności i Muzeów w Sudanie. "Przeprowadziliśmy badania archeologiczne w rejonie twierdz Hosz esz-Szeitan, Wad Mukhtar oraz Hosz el-Kab - wyjaśnia Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM. - Pierwsza z nich, nieznana z literatury, okazała się być największą i najlepiej zachowaną. Wykonaliśmy pomiary przy użyciu Total Station i prowadziliśmy jednocześnie badania powierzchniowe wokół, aby rozpoznać kontekst osadniczy".
Dodano: 09.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Unikatowe odkrycie na stanowisku archeologicznym w Dąbkach
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plFragmenty naczyń sprzed ok. 6 tys. lat, pochodzących z obecnych terenów Węgier znaleźli archeolodzy w Dąbkach koło Koszalina. To pierwsze znalezisko z węgierskiego kręgu kulturowego z początku okresu neolitu na terenach północnej Polski. Informacje na temat odkrycia opublikowano na łamach najnowszego numeru naukowego periodyku "Antiquity" (nr 85, 2011).
Dodano: 08.03.2011. 00:04 Czytaj więcej
Koło wsi Lipno w Lubuskiem odkryto kolejne fragmenty Wałów Śląskich
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plEkipa z Muzeum Ziemi Szprotawskiej odkryła kolejne fragmenty Wałów Śląskich - średniowiecznych umocnień wzniesionych na zachodniej granicy Księstwa Głogowskiego. Na nieznane dotąd fragmenty natrafiono w lesie w pobliżu wsi Lipno w powiecie zielonogórskim.
Dodano: 07.03.2011. 09:04 Czytaj więcej
IPN otrzymał 50 tomów rosyjskich akt ws. zbrodni katyńskiej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plIPN otrzymał z Kancelarii Prezydenta 50 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, które w latach 1990-2004 prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa w Rosji. Uroczystość przekazania akt odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Dodano: 07.03.2011. 08:11 Czytaj więcej
Legendy czeskich zamków i pałaców w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Legendy czeskich zamków i pałaców" - wystawę przedstawiającą bogactwo kulturowe, historię i legendy związane z 32 zamkami Republiki Czeskiej - można oglądać w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym (PMA). Ekspozycję przygotowało z Czeskie Centrum i PMA.
Dodano: 05.03.2011. 08:19 Czytaj więcej