• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skarby wykopane ze średniowiecznych wychodków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naczynia ceramiczne, porcelanowe oraz 400 innych przedmiotów można oglądać od środy na wystawie "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Przedmioty wydobyte przez archeologów pochodzą ze średniowiecznych wychodków.

  Dodano: 03.03.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Otwarto Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Krakowie zainaugurowano we wtorek działalność Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Instytucja powstała we współpracy wojewody małopolskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ma dokumentować losy Polaków w ostatnich stuleciach.

  Dodano: 02.03.2011. 13:04  Czytaj więcej

  W czerwcu otwarcie Karpackiej Troi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Karpacka Troja", czyli Skansen Archeologiczny w Trzcinicy (Podkarpackie) zostanie udostępniony turystom podczas 3-dniowej imprezy inauguracyjnej w dniach 24-26 czerwca. Placówka miała przyjąć pierwszych zwiedzających w lipcu zeszłego roku, ale plany pokrzyżowała powódź, która wyrządziła dotkliwe straty na terenie parku archeologicznego.

  Dodano: 02.03.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Powstaje leksykon drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  218 zachowanych obiektów sakralnych z terenu województwa podkarpackiego znajdzie się w dwutomowym ,,Leksykonie drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu". Pierwszy tom ukaże się już w marcu, a drugi - w czerwcu.


  Dodano: 01.03.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Skarby wykopane z średniowiecznych wychodków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach" to tytuł wystawy w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu, na której będzie można zobaczyć te wszystkie przedmioty, które udało się wydobyć ze średniowiecznych...wychodków.

  Dodano: 01.03.2011. 11:04  Czytaj więcej

  Ślady tężni z okresu rzymskiego odkryto w Inowrocławiu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady najstarszych tężni, wykorzystywanych do warzenia soli, odkryli na terenie Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykopaliska wskazują, że najstarsze znane tego typu budowle działały w tym miejscu w II-IV w.

  Dodano: 28.02.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Dokumenty z czasów II wojny światowej w butelce sprzed 70 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 50 dokumentów z okresu II wojny światowej znajdowało się butelce znalezionej w czasie wykopalisk w klasztorze Bożogrobców w Miechowie (Małopolskie). Butelkę otwarto komisyjnie 4 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  Dodano: 24.02.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Archeolog z UJ bada pozostałości kultury Pueblo w Kolorado

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 40 stanowisk należących do społeczności kultury Pueblo w regionie Mesa Verde w Kolorado w USA zostało zarejestrowanych i wstępnie przeanalizowanych przez dr. Radosława Palonkę z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 24.02.2011. 00:05  Czytaj więcej

  W Katowicach dyskusja o uznaniu śląskiego za język regionalny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uznanie gwary śląskiej za język regionalny to wyłącznie kwestia decyzji politycznej - ocenili uczestnicy poniedziałkowej konferencji, zorganizowanej w Katowicach z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Języka Ojczystego.

  Dodano: 21.02.2011. 17:47  Czytaj więcej

  Śląski - dialekt czy język regionalny?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego UNESCO, ustanowiony dla chronienia zanikających języków. W polskim Sejmie toczy się właśnie dyskusja na temat nadania statusu języka regionalnego dialektowi śląskiemu.

  Dodano: 21.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polacy wykonali badania georadarowe w świątyni Hatszepsut

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze na terenie świątyni Hatszepsut w Egipcie badania georadarowe na dużą skalę wykonali w styczniu specjaliści z wrocławskiej firmy Georadar. Dzięki temu naukowcy uzyskali cenne informacje na temat konstrukcji budowli i jej historii.

  Dodano: 21.02.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Sesja wspomnieniowa o strajkach rolniczych w 1981 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niektórzy organizatorzy i uczestnicy strajków rolniczych w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych w 1981 r. z okazji 30. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich spotkali się w czwartek ze studentami politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Dodano: 18.02.2011. 13:11  Czytaj więcej

  30. rocznica NZS: zburzyliśmy feudalny porządek na uczelniach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najważniejszą zasługą ruchu studenckiego z początku lat 80. była demokratyzacja życia na uczelniach. "To my zburzyliśmy panujący tam feudalny porządek" - mówi w rozmowie z PAP Jarosław Guzy, pierwszy przewodniczący Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 17 lutego mija 30 rocznica rejestracji zrzeszenia.

  Dodano: 17.02.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Stettiner Ware - niedocenione źródło archeologiczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naczynia z tzw. fajansu pomorskiego, czyli Stettiner Ware były długo niedoceniane przez naukowców badających nowożytne założenia urbanistyczne z XVIII-XX wieku. Kompleksowego opracowania tego typu naczyń odkrytych podczas szeroko zakrojonych wykopalisk w Stargardzie podjął się Karol Kwiatkowski, archeolog placówki muzealnej w tym mieście.

  Dodano: 16.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polscy historycy o udziale Polaków w prześladowaniach Żydów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W "Judenjagd" Jana Grabowskiego i "Jest taki piękny słoneczny dzień" Barbary Engelking autorzy analizują 3 tys. udokumentowanych przypadków, w których Polacy wydawali lub mordowali Żydów szukających schronienia na polskiej wsi podczas okupacji.

  Dodano: 16.02.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zakończyło digitalizację cennych zabytków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fotografie przedstawiające 1100 najcenniejszych i najpiękniejszych eksponatów w kilku ujęciach i filmy trójwymiarowe 40 artefaktów wykonano w ramach projektu "Digitalizacja najcenniejszych zabytków pradziejowych Wielkopolski ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu".

  Dodano: 15.02.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia Polaków w oazie Fajum w Egipcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Siedzibę ważnego duchownego i pomieszczenie dekorowane motywami figuralnymi oraz tekstami odkryła podczas zeszłorocznych badań polska misja archeologiczna Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Naqlun, kierowana przez prof. Włodzimierza Godlewskiego. Polacy rozpoczęli prace w obrębie koptyjskiego klasztoru w Naqlun (funkcjonował od poł. V do poł. X wieku) w 1986 roku. To tutaj w poprzednim sezonie badawczym archeolodzy znaleźli bezcenny skarb składający się z 80 złotych dinarów z 1 poł. X wieku.

  Dodano: 14.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Średniowieczna Warszawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieje Warszawy sprzed 500 lat przedstawia nowa ekspozycja czasowa "Warszawa - miasto książąt mazowieckich", którą od 9 lutego można oglądać w warszawskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa odsłania mało znane i często owiane mgłą tajemnicy dzieje, gdy stolica znajdowała się pod panowaniem książąt mazowieckich, leżąc w de facto niezależnym od Polski Państwie, jakim przez trzy wieki było Księstwo Mazowieckie - zapowiadają organizatorzy.

  Dodano: 09.02.2011. 07:19  Czytaj więcej

  Artefakty rzucają światło na drogę współczesnego człowieka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeologowie od dawna spierają się co do przypuszczalnej daty pierwszego przejścia współczesnego człowieka z Afryki na Półwysep Arabski, choć wyniki większości badań naukowych sugerowały jak do tej pory, że exodus miał miejsce około 60.000 lat temu. Jednakże artefakty wykopane niedawno w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) przeczą tej teorii i sugerują, że człowiek mógł dotrzeć na Półwysep Arabski bezpośrednio z Afryki już 125.000 lat temu. Te przełomowe wyniki badań zostały niedawno opublikowane w magazynie Science.

  Dodano: 08.02.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia na kurhanowym cmentarzysku kultury wielbarskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cmentarzysko w Nowym Łowiczu znajduje się na terenie największego w Europie poligonu wojsk NATO w Drawsku (gmina Kalisz Pomorski). Jak dotąd odkryto tutaj 67 kurhanów na obszarze o długości ponad 200 m i szerokości dochodzącej do 65 m. Badania w ostatnich sezonach wykopaliskowych pozwoliły lepiej zrozumieć zwyczaje pogrzebowe ludzi zamieszkujących ten teren prawie 2 tys. lat. temu. Wykopaliska są prowadzone wspólnie przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego - dr. Adama Cieślińskiego i Muzeum w Koszalinie - Andrzeja Kasprzaka. W ostatnich latach zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 07.02.2011. 00:04  Czytaj więcej