90. lat Orderu Odrodzenia Polski
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl4 lutego 1921 r. Sejm ustanowił Order Odrodzenia Polski w celu nagrodzenia zasług położonych w służbie dla Państwa i społeczeństwa. Order Odrodzenia Polski, nazywany po łacinie Polonia Restituta, to drugi, co do ważności (po Orderze Orła Białego) order cywilny.
Dodano: 04.02.2011. 00:11 Czytaj więcej
Egipskie zabytki nie są zupełnie bezpieczne
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWładze Egiptu starają się zabezpieczyć ważniejsze zabytki, ale nie są w stanie chronić wszystkich skarbów narodowych, szczególnie w mniejszych miejscowościach - poinformowała Egipska Organizacja Dziedzictwa Kulturowego.
Dodano: 03.02.2011. 08:04 Czytaj więcej
Pergaminy z traktatami toruńskimi na wystawie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPergaminy z pokojowymi traktatami toruńskimi z 1411 r. 1466 r., zawartymi przez Polskę z Krzyżakami, eksponowane są na wystawie otwartej 1 lutego w Ratuszu Staromiejskim - Muzeum Okręgowym w Toruniu. Wystawę zorganizowano z okazji 600. rocznicy pierwszego pokoju toruńskiego i 545. rocznicy drugiego pokoju toruńskiego.
Dodano: 02.02.2011. 08:04 Czytaj więcej
Polscy archeolodzy w Egipcie są na razie bezpieczni
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW Egipcie przebywa ok. 50 archeologów z Polski. Na razie są bezpieczni, nie ma powodu, żeby zarządzać ewakuację - poinformował PAP dyrektor Centrum Archeologii Sródziemnomorskiej UW prof. Piotr Bieliński. "Na razie archeolodzy są bezpieczni. Nie przewidujemy ewakuacji. Przebywają w miejscach oddalonych od stolicy, gdzie nie odbywają się żadne manifestacje, nie są niczym zagrożeni" - powiedział Bieliński. Zastrzegł jednak, że to, czy zostanie zarządzona ewakuacja, zależy od rozwoju sytuacji. "Na razie jeszcze żaden kraj nie ewakuował stamtąd archeologów" - zauważył.
Dodano: 02.02.2011. 06:47 Czytaj więcej
Polak współautorem nowej metody datowania ceramiki
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW USA i Wielkiej Brytanii trwają prace nad nową metodą określania wieku zabytków ceramicznych - datowaniem rehydroksylowym. W rozwoju metody aktywny udział bierze prof. Jarosław W. Drelich z Michigan Technology University (MTU) w USA. Polski naukowiec skupił się na zagadnieniach materiałowych i nowym opisie uwadniania ceramiki po jej wyprażeniu. To podstawowy i najważniejszy krok w datowaniu nową metodą.
Dodano: 02.02.2011. 00:04 Czytaj więcej
Nie zarządzono ewakuacji polskich archeologów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPolscy archeolodzy w Egipcie nie mają kłopotów z zaopatrzeniem i nie zarządzono dla nich ewakuacji. Część badaczy wraca jednak do Polski, bo zamknięte są banki i archeologom kończą się pieniądze - poinformowno PAP w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Dodano: 01.02.2011. 17:19 Czytaj więcej
Badania archeologiczne w podziemiach krakowskiego kościoła św. św. Piotra i Pawła
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plŚlady osadnictwa z IX wieku, fragmenty ceramiki oraz średniowieczne wyroby z kości i szkła odkryli archeolodzy podczas badań w podziemiach kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Badania zostały zlecone w związku z planami budowy Panteonu Narodowego. Prowadzą je specjaliści z Instytutu Archeologii UJ pod kierownictwem prof. Jacka Poleskiego - kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych.
Dodano: 01.02.2011. 00:04 Czytaj więcej
Polsko-amerykański zespół odkrył w Egipcie pozostałości starożytnych składów portowych
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPolsko-amerykański zespół badawczy prowadzący szeroko zakrojone prace archeologiczne w Berenike nad Morzem Czerwonym w Egipcie odkrył pierwsze w tym rejonie pozostałości po składach portowych z okresu rzymskiego. Starożytny port założył tutaj w III wieku p.n.e. faraon Ptolemeusz II.
Dodano: 31.01.2011. 10:19 Czytaj więcej
Odkryto przyczynek do dziejów katedry sprzed 65 lat
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDokumenty fundacji nowych koron - sprzed 65 lat - do obrazu Madonny Ostrobramskiej w kaplicy katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie) odnaleziono podczas trwających w świątyni prac konserwatorskich. O odkryciu w katedrze - poinformował 27 stycznia rzecznik diecezji sandomierskiej ks. Tomasz Lis.
Dodano: 31.01.2011. 08:04 Czytaj więcej
Mikrofilmy z kampanii wrześniowej trafiły do Archiwum Akt Nowych
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDokumentacja Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych i Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych znalazła się m.in. na niemieckich mikrofilmach powstałych we wrześniu 1939 r., które trafiły 28 stycznia do stołecznego Archiwum Akt Nowych.
Dodano: 31.01.2011. 00:25 Czytaj więcej
W maju odbędzie się VI Sympozjum Archeologii Środowiskowej
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plOd 19 do 21 maja w poznańskim Muzeum Archeologicznym odbędzie się "VI Sympozjum Archeologii Środowiskowej. Metody geoinformacyjne w badaniach archeologicznych". Chęć udziału w konferencji można zgłaszać do końca lutego. Organizatorzy zapraszają zarówno wygłaszających referaty, jak i słuchaczy oraz uczestników warsztatów.
Dodano: 31.01.2011. 00:04 Czytaj więcej
Doktorantka UMK analizuje unikatową gocką osadę
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plJoanna Struwe - doktorantka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - opracowuje wyniki badań archeologicznych dużej osady przypisywanej społeczności kultury wielbarskiej. Część badaczy wiąże ją z Gotami przybyłymi na tereny obecnej Polski ze Skandynawii.
Dodano: 28.01.2011. 00:19 Czytaj więcej
Cenne znaleziska warszawskich archeologów podczas badania Morza Czarnego
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plSkupisko amfor i pitosów, kotwice z VII-IX wieku oraz kilka potencjalnych miejsce, w których mogą się znajdować wraki odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas zeszłorocznych badań podwodnych u południowych wybrzeżu Krymu. "Morze Czarne przez Starożytnych nazywane Morzem Niegościnnym powoli odsłania nam swoje skarby. Dzięki coraz większemu doświadczeniu w obrębie tego akwenu, profesjonalnym urządzeniom do poszukiwań i eksploracji udaje nam się uzyskać coraz lepsze wyniki badań" - informuje kierowniczka badań Magda Nowakowska.
Dodano: 27.01.2011. 00:04 Czytaj więcej
O niezwykłym posągu Światowida w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKrakowskie Muzeum Archeologiczne organizuje 27 stycznia wykład poświęcony jednemu z bardziej intrygujących zabytków z jego kolekcji - ponad 2, 5-metrowemu, wapiennemu posągowi Światowida. O tym niezwykłym zabytku, który wydobyto z rzeki Zbrucz w 1848 roku, opowie Anna Tyniec z Działu Średniowiecza i Czasów Nowożytnych krakowskiego muzeum.
Dodano: 26.01.2011. 00:05 Czytaj więcej
Forum Akademickie nagrodziło najciekawsze artykuły młodych naukowców
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMagdalena Krajewska, antropolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zwyciężyła w 6. edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Laureatkę nagrodzono za pracę o badaniach populacji Polski średniowiecznej i nowożytnej, prowadzonych na podstawie szkieletów dzieci.
Dodano: 25.01.2011. 00:11 Czytaj więcej
Powstanie zbiorowa mogiła tysięcy gdańszczan sprzed wieków
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plSzczątki tysięcy dawnych gdańszczan znalezione w czasie prac archeologicznych w centrum miasta zostaną pochowane na miejskim cmentarzu Łostowice. Szczątki pochodzą z dawnego cmentarza prowadzonego od XIII wieku przy klasztorze dominikanów.
Dodano: 25.01.2011. 00:04 Czytaj więcej
30.rocznica strajków studenckich w Łodzi
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl21 stycznia 1981 r. w Łodzi rozpoczął się strajk studentów. Wywołał on fale protestów na wyższych uczelniach w całej Polsce. Młodzież walczyła o prawo do zrzeszania się w wolnych organizacjach. W rezultacie 17 lutego 1981 r. władze zarejestrowały Niezależne Zrzeszenie Studentów.
Dodano: 21.01.2011. 17:47 Czytaj więcej
Nowa interpretacja średniowiecznych pochówków madziarskich z Przemyśla
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWbrew dotychczas powszechnie przyjmowanym opiniom, pochówki badane w latach 1977-1981 przy ul. Rycerskiej w Przemyślu, to nie cmentarz węgierskich koczowników z początku X wieku - uważa dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdaniem naukowca, było to miejsce spoczynku grupy Węgrów wygnanych przez króla Stefana I, a przyjętych przez Bolesława Chrobrego i osadzonych w grodzie przemyskim w XI wieku.
Dodano: 21.01.2011. 00:04 Czytaj więcej
Archeolodzy dyskutowali nt. badań dziejów małych miast
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPierwsza ogólnopolska konferencja poświęcona w całości badaniom dziejów małych ośrodków miejskich w Polsce, odbyła się 13-14 stycznia w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dodano: 20.01.2011. 13:33 Czytaj więcej
Archeolodzy pod Wodą - zaproszenie na wystawę
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plWernisaż wystawy fotograficznej "Archeolodzy pod wodą", prezentującej dokonania polskich archeologów podwodnych na Krymie i Suwalszczyźnie, odbędzie się 22 stycznia w Warszawie.
Dodano: 19.01.2011. 00:05 Czytaj więcej