• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • XII-wieczny relikwiarz przekazany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  XII-wieczną staurotekę - relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego - podarował 20 grudnia Zamkowi Królewskiemu na Wawelu książę Adam Karol Czartoryski. Relikwiarz ma ogromną wartość historyczną, gdyż jest jednym z kilkunastu przedmiotów ocalałych ze Skarbca Koronnego.

  Dodano: 22.12.2010. 00:25  Czytaj więcej

  K. Schmidt Budowniczowie pierwotnych świątyń

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Goebekli Tepe w południowo-wschodniej Turcji archeolodzy odkryli miejsce kultu sprzed jedenastu tysięcy lat. Jest to najstarszy znany nam dzisiaj pomnik dziejów ludzkości. Odkrycia dokonał zespół dr. Klausa Schmidta, archeologa z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. W książce "Budowniczowie pierwotnych świątyń. Zagadkowy ośrodek kultu myśliwych z epoki kamienia. Odkrycia archeologiczne na Goebekli Tepe" Schmidt przybliża historię odkrycia i historię ludzi, którzy żyli kilka tysięcy lat przed najstarszymi źródłami pisanymi.

  Dodano: 21.12.2010. 12:47  Czytaj więcej

  W jaskini koło Krakowa odkryto najstarszy pochówek w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W jednej z jaskiń koło Krakowa naukowcy odkryli pochodzące z paleolitu szczątki dziecka wraz z licznym zestawem ozdób. Zdaniem badaczy, jest to prawdopodobnie najstarszy znaleziony pochówek na ziemiach polskich. Badania prowadzili dr Jarosław Wilczyński i dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk wraz z dr Anitą Szczepanek - antropologiem z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 17.12.2010. 07:19  Czytaj więcej

  Dobiega końca obudowa skansenu archeologicznego Karpacka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dobiega końca odbudowa zniszczonego przez tegoroczną powódź skansenu archeologicznego "Karpacka Troja" w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - informuje dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

  Dodano: 15.12.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Badania archeologiczne na Reducie Ordona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości wałów i fosy otaczającej Redutę Ordona oraz zabytki związane z Powstaniem Listopadowym m.in. kule, kartacze czy kawałki zamków broni palnej odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie stołecznej dzielnicy Ochota. 

  Dodano: 13.12.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Solidarność 13 grudnia 1981 - stan wojenny

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Ostatnie posiedzenie Komisji Krajowej przebiegało w gorącej atmosferze. Członkowie najwyższego statutowego ciała "Solidarności" mieli poczucie, że polityka szukania kompromisu z władzami komunistycznymi nie sprawdza się... Piotr Osęka o Solidarności w grudniu 1981 roku.

  Dodano: 11.12.2010. 12:17  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia polskich archeologów w Syrii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW działający pod kierunkiem prof. Piotra Bielińskiego odkryli techniki budowy świątyni z III tysiąclecia p.n.e. i znaleźli liczne, unikatowe zabytki wykonane z gliny podczas wykopalisk na syryjskim stanowisku archeologicznym Tell Arbid. Był to już 15. sezon wykopalisk. Jak wyjaśniają archeolodzy, dotychczas uważano, że odkopywane od 2007 r., wielofazowe sanktuarium stało na platformie. Tymczasem okazało się, że konstrukcja ta była nie platformą, ale schodkową terasą, która ciągnęła się jedynie wzdłuż frontu świątyni. Jej wysokość wynosiła kilka metrów. Rangę świątyni podkreślało dodatkowo umiejscowienie na pokaźnym wzgórzu.

  Dodano: 10.12.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Pozostałości wina sprzed 1,5 tys. lat odkryto na Ukrainie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ogromną beczkę, zawierającą najprawodpodobniej resztki starożytnego wina odkrył polsko-ukraiński zespół archeologów prowadzący wykopaliska w ruinach miasta Tyritake, w pobliżu Kerczu na Ukrainie.

  Dodano: 09.12.2010. 08:33  Czytaj więcej

  Polscy i słowaccy archeolodzy odkryli w Egipcie starożytną stajnię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polsko-słowacka misja archeologiczna działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW odkryła w Tell el-Retaba w północno-wschodnim Egipcie jedyną znaną stajnię z III Okresu Przejściowego (1069-664 lat p.n.e.). Stanowisko identyfikowane jest przez badaczy z biblijnym Pithom. To był czwarty sezon badawczy polsko-słowackiej misji działającej w obrębie faraońskiej twierdzy Tell el-Retaba w Egipcie. Badaniami kierują: dr Sławomir Rzepka (Instytut Archeologii UW) ze strony polskiej oraz dr Jozef Hudec (Aigyptos Fundation) ze strony słowackiej.

  Dodano: 03.12.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Opowieści świadków historii na portalu audiohistoria.pl

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z opowieściami o życiu codziennym, bliskich, obyczajach czy zainteresowaniach świadków historii, uzupełnionymi fotografiami z ich prywatnych zbiorów można zapoznać się dzięki portalowi audiohistoria.pl prezentującemu zasoby Archiwum Historii Mówionej.

  Dodano: 03.12.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Przez żołądek do tożsamości, czyli XIX-wieczna kuchnia polska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dziki łosoś wędzony, półgęski wędzone, okrasy, tradycyjne powidła i nalewki zachwalał we wtorek specjalny numer pisma historycznego "Mówią wieki". Periodyk, przygotowany przy współpracy Muzeum Historii Polski, poświęcony jest kuchni XIX w.

  Dodano: 01.12.2010. 12:19  Czytaj więcej

  Nowe ustalenia archeologów dot. Chersonezu Taurydzkiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polsko-ukraiński zespół badawczy zmienił dotychczasowe ustalenia dotyczące planu urbanistycznego i datowania antycznego i bizantyjskiego miasta Chersonez Taurydzki w Sewastopolu na Krymie. Zespołem kierował dr Andrzej B. Biernacki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i dr Elena Klenina z Narodowego Rezerwatu "Chersonez Tavriczeskij".

  Dodano: 01.12.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Sebastian Tyszczuk bada, czy neolityczni rolnicy znali matematykę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pomiary 3D neolitycznych toporków kamiennych z obecnych terenów Polski wykazały, że ich twórcy wykonywali działania obliczeniowe. "To być może dowód na najwcześniejsze w dziejach człowieka świadome posługiwanie się matematyką i geometrią" - uważa Sebastian Tyszczuk, archeolog, autor i inicjator opisywanego projektu badawczego.

  Dodano: 30.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  180. rocznica Powstania Listopadowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku rozpoczęło się Powstanie Listopadowe -zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy, w którym wspólnie walczyli warszawscy podchorążowie i lud stolicy. W tym roku mija 180 lat od tamtych wydarzeń.

  Dodano: 29.11.2010. 13:33  Czytaj więcej

  Portale historyczne ważnym źródłem wiedzy o dziejach Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Administratorzy i redaktorzy internetowych portali historycznych zaapelowali o współpracę do instytucji państwowych oraz samorządowych, zajmujących się badaniami i ochroną dziedzictwa kulturowego. Zdaniem uczestników sobotniej debaty o historii w internecie, portale i fora zajmujące się dziejami Polski powinny być miejscem realizacji polityki historycznej państwa. Debata odbyła się podczas XIX Targów Książki Historycznej w Warszawie.

  Dodano: 29.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Perła Honorowa dla wybitnego polskiego egiptologa, prof. Myśliwca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN otrzymał 19 listopada na Zamku Królewskim "Perłę Honorową" w dziedzinie nauki przyznaną po raz ósmy przez Redakcję "Polish Market".

  Dodano: 27.11.2010. 11:47  Czytaj więcej

  155 lat temu zmarł Adam Mickiewicz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przyczyna śmierci Adama Mickiewicza, której 155. rocznica przypada 26 listopada, nadal pozostaje zagadką. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę, a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie.

  Dodano: 26.11.2010. 12:04  Czytaj więcej

  Pionierskie badania wczesnośredniowiecznej ceramiki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki nowatorskim na gruncie polskim analizom słowiańskich naczyń ceramicznych z okresu plemiennego w VIII-X wieku z terenu Kotliny Chodelskiej, udało się ustalić ich pierwotne przeznaczenie. Analizy wykonano w Instytucie Chemii Ogólnej i Ekologicznej Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej przy użyciu metody chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (GC/MS). Badania wykonano w ramach projektu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w którym udział wzięli dr Joanna Kałużna-Czaplińska, Agnieszka Białek i Paweł Lis.

  Dodano: 26.11.2010. 07:47  Czytaj więcej

  Publikacja IPN Od niepodległości do niepodległości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Teksty historyków, reprodukcje dokumentów i zdjęcia z epoki, fragmenty tekstów źródłowych, liczne biogramy najważniejszych postaci w historii lat 1918-89 oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć znalazły się w publikacji IPN "Od niepodległości do niepodległości". "Publikacja ta przedstawia w popularnej formie tę część naszej historii, która chyba najbardziej determinuje i kształtuje naszą współczesność, czyli dzieje Polski w XX wieku, od odzyskania niepodległości w 1918 roku do jej ponownego odzyskania w roku 1989. W odróżnieniu od innych tego typu publikacji wydawnictwo IPN ma charakter bardziej popularny, a jego podstawowym adresatem są maturzyści, którzy na egzaminie dojrzałości planują zdawać historię. Mogą oni bezpłatnie, za pośrednictwem swoich nauczycieli historii zamówić egzemplarz książki" - opowiadał PAP szef Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński.

  Dodano: 25.11.2010. 08:33  Czytaj więcej

  20. rocznica pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  25 listopada 1990 r. przeprowadzono w Polsce pierwszą turę powszechnych wyborów prezydenckich, której zwycięzcą został Lech Wałęsa. Sensacją było przejście do drugiej tury Stanisława Tymińskiego, zamożnego i egzotycznego przybysza z Kanady, który w wyborach pokonał m.in. premiera Tadeusza Mazowieckiego.

  Dodano: 25.11.2010. 00:04  Czytaj więcej