• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grand Prix Festiwalu Filmów Archeologicznych dla tajemnic doliny Nilu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Tajemnice doliny Nilu", miniserial dokumentalny w reżyserii Władysława Jurkowa, prezentujący dokonania polskich archeologów w Egipcie i Sudanie, otrzymał Grand Prix I Festiwalu Filmów Archeologicznych - Kraków 2010. Natomiast film pt. "Trzcinica - Karpacka Troja", opowiadający dzieje liczącego ponad 4000 lat grodziska w Trzcinicy uzyskał nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Nagrodę Publiczności.

  Dodano: 24.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  XIX Targi Książki Historycznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Blisko130 wydawnictw, 90 stoisk wystawienniczych i ok. 1,5 tys. nowości wydawniczych znajdzie się na rozpoczynających się w czwartek w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie XIX Targach Książki Historycznej.

  Dodano: 23.11.2010. 18:04  Czytaj więcej

  Średniowiecze - epoka dla detektywa i wielbiciela ... kobiecej literatury

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czasy barwne, złożone i tajemnicze, z jednej strony egzotyczne i obce mentalnie dla współczesnego człowieka, a jednocześnie kolebka dzisiejszej cywilizacji - tak na średniowiecze patrzy historyk prof. Jerzy Strzelczyk. I dzięki temu znajduje w nim skarby, np. literaturę pisaną przez niezwykłe kobiety tamtych czasów. "Średniowiecze to bardzo odległa od nas epoka, a przy tym bardzo ciekawa. Korzenie naszej obecnej cywilizacji wywodzą się właśnie z tej epoki. To epoka dość tajemnicza, pobudza wyobraźnię wielu ludzi. W naszym świecie błąkają się rozmaite stereotypy na temat średniowiecza. Jedni uważają, że to okres zastoju, że to mroki średniowiecza. Inni są zdania, że był to okres wzlotu ducha ludzkiego, czego odzwierciedleniem miałyby być strzeliste, gotyckie katedry" - mówi PAP historyk.

  Dodano: 23.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  70 lat temu w warszawskim getcie utworzono Archiwum Ringelbluma

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  22 listopada 1940 r. w warszawskim getcie odbyło się inauguracyjne spotkanie konspiracyjnego zespołu badawczego "Oneg Szabat" (czyt. ojneg szabes), który utworzył Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma.

  Dodano: 22.11.2010. 12:40  Czytaj więcej

  Archeolodzy odnaleźli Redutę Ordona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Słynna Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie - jak do tej pory powszechnie sądzono - na Woli. Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego, która weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza, potwierdzili archeolodzy.

  Dodano: 22.11.2010. 12:04  Czytaj więcej

  65. rocznica rozpoczęcia Procesu Norymberskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  22 zbrodniarzy wojennych III Rzeszy było sądzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy podczas Procesu Norymberskiego, który rozpoczął się 20 listopada 1945 roku. W tym roku mija 65 lat od tego wydarzenia.

  Dodano: 20.11.2010. 00:40  Czytaj więcej

  Muzeum w Koszalinie pokazało tzw. skarb boniński

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) pokazano w środę dziennikarzom tzw. skarb boniński, czyli ponad 4300 srebrnych monet pochodzących, według wstępnych szacunków, z XI -XII wieku. Monety ważą łącznie 3,4 kg i zostały znalezione pod koniec października w podkoszalińskiej wsi Bonin, znajdującej się na terenie gminny Manowo, przez trzy panie sadzące kwiaty przy placu zabaw.

  Dodano: 20.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  125 lat temu urodził się gen. Kazimierz Sosnkowski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  19 listopada 1885 r. w Warszawie urodził się Kazimierz Sosnkowski, generał WP, szef sztabu I Brygady Legionów Polskich. W okresie II RP minister spraw wojskowych i inspektor armii. W latach 1939-1940 Komendant Główny ZWZ. Od lipca 1943 do września 1944 r. Naczelny Wódz.

  Dodano: 19.11.2010. 00:11  Czytaj więcej

  UE dba o to, by Holocaust już nigdy się nie powtórzył

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Holocaust - eksterminacja około 11 milionów Europejczyków, w tym Żydów, Romów i homoseksualistów w czasie II wojny światowej - na zawsze pozostanie w naszej pamięci i książkach historycznych jako jeden z najbardziej przerażających wydarzeń naszych dziejów. Zgromadzenie razem rozproszonych informacjach dostępnych na temat badań naukowych nad Holocaustem w Europie i poza jej granicami stanowi główny cel europejskich naukowców. W tym miejscu do akcji wkracza projekt Europejska Infrastruktura Badawcza ds. Holocaustu (EHRI), którego partnerzy połączą istniejące archiwa Holocaustu w jedną, internetową bazę danych. To najnowsze przedsięwzięcie umożliwi historiograficzny postęp i współpracę naukową w jednym z najważniejszych obszarów historii.

  Dodano: 18.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy wydadzą książkę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Historycy Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy pracują nad wspólną publikacją, obejmującą okres Wielkiego Księstwa Litewskiego i wspólnej historii Polski i Litwy. Publikacja jest tematem spotkania historyków, które rozpoczęło się w Wilnie 17 listopada.

  Dodano: 18.11.2010. 12:47  Czytaj więcej

  45. rocznica listu biskupów polskich do niemieckich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do wzajemnego przebaczenia win i dialogu wzywał list biskupów polskich do niemieckich wysłany z Rzymu 18 listopada 1965 roku. W tym roku mija 45. rocznica tego wydarzenia.

  Dodano: 18.11.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Złote figury z Tell el-Farcha odzyskują dawną świetność

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najcenniejsze i najbardziej spektakularne zabytki znalezione przez polskich archeologów podczas wykopalisk w ostatnich latach w Egipcie - 2 złote figury sprzed ponad 5 tys. lat - są poddawane procesowi rekonstrukcji i konserwacji w Muzeum Egipskim w Kairze.

  Dodano: 18.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Naukowcy ekshumują pioniera astronomii z XVI w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tycho Brahe jest powszechnie uznawany za pioniera współczesnej astronomii, a jego skrupulatne obserwacje nieba zrewolucjonizowały naszą wiedzę o wszechświecie. Był również arystokratą, który poślubił plebejuszkę i nosił srebrną protezę nosa, po tym jak jego prawdziwy nos został odcięty w czasie pojedynku rzekomo o to, kto jest najlepszym matematykiem. Zmarł w czeskiej Pradze w 1601 r. w wieku 54 lat i został pochowany w praskiej katedrze Tyn.

  Dodano: 17.11.2010. 16:26  Czytaj więcej

  Neandertalczycy żyli szybko i umierali młodo, jak pokazują badania

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki międzynarodowych badań pokazują, że neandertalskie maluchy dorastały znacznie szybciej niż współczesne dzieci. Naukowcy są przekonani, że dzieci neandertalskie szybciej osiągały dojrzałość, ponieważ musiały walczyć o przetrwanie w bardziej ryzykownych warunkach, podczas gdy ich najbliżsi kuzyni dorastali wolniej, ale cieszyli się dłuższym życiem. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 17.11.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Dawne Grody Czerwieńskie badają archeolodzy z UMCS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Istnienie fundamentów romańskiego kościoła w okolicach wsi Czermno na Lubelszczyźnie potwierdzili archeolodzy z UMCS. Zdaniem kierującego badaniami prof. Andrzeja Kokowskiego, to dowód, że mógł tam znajdować się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich.  "Wielki kompleks osadniczy powiązany z grodem to najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień" - uważa Kokowski.

  Dodano: 17.11.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Tomasz Samojlik bada historyczne związki człowieka z Puszczą Białowieską

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jaką rolę grał człowiek w zachowaniu i przemianach środowisk leśnych od czasów najdawniejszych do dziś? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje dr Tomasz Samojlik z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży. Jego badania mają charakter interdyscyplinarny i lokują się w nurcie historii przyrodniczej - nowej dziedziny zajmującej się historyczną zmiennością interakcji człowieka ze środowiskiem przyrodniczym. Badania Tomasza Samojlika w Puszczy Białowieskiej są jednymi z pierwszych tego typu w Polsce.

  Dodano: 16.11.2010. 09:33  Czytaj więcej

  Miłośnicy regionalnej historii odkryli srebrny skarb z XI wieku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 800 srebrnych monet i fragmenty ozdób z XI wieku znaleźli na polu k. wsi Mózgowo niedaleko Iławy poszukiwacze skarbów z grupy "Ylavia". Bezcenne znalezisko przekazali służbom ochrony zabytków - informuje Jarosław Sobieraj z Muzeum Warmii i Mazur.

  Dodano: 16.11.2010. 08:04  Czytaj więcej

  Unikalne freski z III wieku konserwowane w Syrii przez polskich ekspertów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unikalne freski z III wieku odkryte w ruinach starożytnej Apamei w zachodniej Syrii zostały zdjęte wraz z podłożem i są naprawiane i konserwowane przez zespół polskich ekspertów - informuje serwis internetowy Global Arab Network.

  Dodano: 16.11.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Badania wskazują, iż prehistoryczni ludzie byli bardzo sprawnymi wytwórcami narzędzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań pokazują, że współcześni ludzie dysponowali wyrafinowanym repertuarem technik wyrabiania narzędzi znacznie wcześniej niż dotąd sądzono. Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu TRACSYMBOLS (Odnajdywanie śladów ewolucji zachowań manifestowanych symbolicznie w zmiennych środowiskach Europy i Afryki Południowej), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla zaawansowanych naukowców w wysokości 2,5 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR). Odkrycia zostały niedawno opublikowane w magazynie Science.

  Dodano: 15.11.2010. 15:37  Czytaj więcej

  Prof. Mieczysław Nurek laureatem Nagrody im. Jana Długosza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Mieczysław Nurek z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego zdobył Grand Prix w Konkursie im. Jana Długosza. Tę prestiżową nagrodę otrzymał za książkę ,,Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.

  Dodano: 15.11.2010. 00:33  Czytaj więcej