Bogate znaleziska archeologów w Zawichościu - Podgórzu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plFragmenty ponad 4 tys. naczyń ceramicznych, ponad 1 tys. wyrobów kamiennych i krzemiennych, wyroby kościane i rogowe, przęśliki gliniane, a także liczne kości zwierzęce, fragmenty poroży jeleni, muszle małży, a nawet ości i łuski ryb znaleźli archeolodzy w obrębie starożytnej osady w Zawichościu - Podgórzu (Świętokrzyskie). Pracami w osadzie przypisywanej ludności kultury pucharów lejkowatych (IV tysiąclecie p.n.e.) kierował dr Marek Florek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Dodano: 05.11.2010. 00:47 Czytaj więcej
Na UKSW o digitalizacji dziedzictwa archeologicznego
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plO tym, jak wykorzystywać nowe technologie w dokumentowaniu dorobku kulturowego będą rozmawiać uczestnicy konferencji "CYFROWA PRZESZŁOŚĆ. O standardach digitalizacji dziedzictwa archeologicznego". Spotkanie organizuje, w dniach 8-10 listopada, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy.
Dodano: 05.11.2010. 00:19 Czytaj więcej
Prof. Wierzbicka - laureatka polskiego Nobla 2010
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plProf. Annę Wierzbicką, lingwistkę z Uniwersytetu w Cranberze, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej nagrodziła "polskim Noblem" w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za stworzenie teorii naturalnego metajęzyka semantycznego oraz odkrycie zbioru znaczeń elementarnych wspólnych dla wszystkich języków.
Dodano: 03.11.2010. 09:04 Czytaj więcej
Narzędzia pradziejowego człowieka znaleziono pod Cieszynem
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKamienne narzędzia, służące praczłowiekowi najprawdopodobniej do cięcia skóry, rozcinania mięsa, tłuczenia kości czy skrobania mięsa ze skór odkryli naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w żwirowni w Kończycach Wielkich pod Cieszynem. To najstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski, które potwierdzają też, że Homo erectus - człowiek wyprostowany - już 800 tys. lat temu przekroczył barierę Pirenejów, Alp i Karpat. Odkrycia dokonał zespół pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi z Wydziału Nauk o Ziemi.
Dodano: 02.11.2010. 00:11 Czytaj więcej
85. rocznica utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plTrumna z ciałem bezimiennego żołnierza eksumowanego na Cmentarzu Orląt Lwowskich spoczęła 2 listopada 1925 roku w grobowcu stanowiącym centralną część powstałego w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza. W tym roku mija 85 lat od tego wydarzenia.
Dodano: 02.11.2010. 00:04 Czytaj więcej
W Stalowej Woli wystawa archeologiczna Wczesne wieki średniowiecza
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPrawie 300 eksponatów z wczesnego średniowiecza, związanych z życiem codziennym, rozwojem rzemiosł i handlu, militariami oraz ze zwyczajami pogrzebowymi i wierzeniami, można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).
Dodano: 01.11.2010. 00:04 Czytaj więcej
W Smoleńsku na terenie katastrofy zakończyły się prace archeologów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plGrupa polskich archeologów, która na terenie katastrofy Tu-154M w Smoleńsku odnalazła ponad 5 tys. przedmiotów z nią związanych, w tym najprawdopodobniej szczątki ofiar oraz ich rzeczy osobiste, zakończyła badania. Protokół z prac liczy ponad 100 kart.
Dodano: 28.10.2010. 00:04 Czytaj więcej
Na miejscu katastrofy Tu-154M odnaleziono szczątki ofiar
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plEkspedycja archeologiczna, badająca miejsce katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, odnalazła podczas prac szczątki ofiar, ich rzeczy osobiste oraz fragmenty rozbitego samolotu - poinformował ppłk Tomasz Mackiewicz z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Dodano: 27.10.2010. 15:19 Czytaj więcej
Poroża jeleni sprzed 8400 lat odkryto w Nienawiszczu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDwa poroża jeleni europejskich sprzed ok. 8400 lat odkryto w trakcie eksploatacji torfu w kopalni odkrywkowej we wsi Nienawiszcz w Wielkopolsce. Dzięki informacji od Nadleśnictwa Łopuchówko znaleziskiem zainteresowali się pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dyrektor placówki powołał zespołu badawczy w skład którego weszli pracownicy wyżej wymienionych instytucji oraz Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Poznaniu i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Biogeografii i Paleoekologii i Instytut Prahistorii).
Dodano: 27.10.2010. 00:33 Czytaj więcej
Wystawa gdańskiej sztuki pogrzebowej XVI-XX wieku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plRóżańce, medaliki, fragmenty szat, w jakich pochowano zmarłych - te i wiele innych przedmiotów, związanych z gdańską kulturą funeralną, zostanie zaprezentowanych na wystawie w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (MAG), która będzie otwarta 27 października.
Dodano: 26.10.2010. 20:04 Czytaj więcej
Rosjanie życzliwi archeologom w Smoleńsku
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plGrupie archeologów, którzy przeszukują teren katastrofy Tu-154M w Smoleńsku pomagają, poza osobami i instytucjami z Polski, także Rosjanie. Na miejscu badań mają zapewniony ogrzewany namiot, prąd i dostęp do wody. Archeologom pomaga też brygada techniczna i ekspert ds. identyfikacji elementów samolotu.
Dodano: 25.10.2010. 00:19 Czytaj więcej
Odbudowa skansenu archeologicznego Karpacka Troja
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plTrwa odbudowa częściowo zniszczonego przez powódź skansenu archeologicznego "Karpacka Troja" w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.
Dodano: 23.10.2010. 23:04 Czytaj więcej
W Smoleńsku deszcz utrudnia prace archeologów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl10-osobowej grupie polskich archeologów, która zbiera pozostałości po katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem, prace utrudnia padający od kilku dni deszcz. Do końca ekspedycji zostało jeszcze tylko pięć dni. W Smoleńsku, gdzie od 13 października pracują specjaliści m.in. z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, od kilku dni utrzymuje się deszczowa pogoda, co - jak twierdzą archeolodzy - bardzo utrudnia im prace. Do przebadania pozostało im ok. 5 tys. metrów kwadratowych terenu, który z każdym dniem staje się coraz bardziej grząski.
Dodano: 22.10.2010. 15:19 Czytaj więcej
Praludzie zawędrowali na tereny Polski już 800 tys. lat temu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNajstarsze ślady obecności przodków człowieka na terenie Polski odkryto w Kończycach Wielkich koło Cieszyna. Znaleziono tam narzędzia krzemienne sprzed ok. 800 tys. lat, wykonane przez Homo erectus - piszą polscy naukowcy na łamach "Journal of Archaeological Science". W żwirowni w Kończycach Wielkich koło Cieszyna u wylotu Bramy Morawskiej od początku lat 80. XX w. prowadzone były badania geologiczne. Kilka lat temu, obrębie ścian jednego z wyrobisk, natrafiono na ponad 40 odłamków krzemienia. Część z nich wyglądała na prymitywne narzędzia. Okazały się najstarszymi tego typu zabytkami na północ od Karpat i Sudetów.
Dodano: 22.10.2010. 11:19 Czytaj więcej
W Polsce odkryto ślady Homo erectusa sprzed 800 tys. lat
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNajstarsze ślady obecności człowieka na terenie Polski odkrył zespół badawczy pod kierownictwem archeologa dr. Eugeniusza Foltyna i paleogeografa dr. Jana Macieja Wagi. Są to półprodukty i narzędzia wykonane ręką praczłowieka - Homo erectusa. Materiały zostały znalezione w osadach budujących stożek napływowy u wylotu Bramy Morawskiej w okolicach Kończyc (Ziemia Cieszyńska).
Dodano: 22.10.2010. 10:04 Czytaj więcej
W Smoleńsku trwają prace polskich archeologów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plGrupa polskich archeologów bada w Smoleńsku miejsce katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia. Do tej pory przeszukali dwie trzecie z 15 tys. metrów kwadratowych badanego terenu. Prace prowadzone są codziennie od świtu do zmierzchu. Prace polskich ekspertów, którzy od 13 października przeszukują teren katastrofy samolotu, zaczynają się każdego dnia tuż po wschodzie słońca. "Warunkiem naszej pracy w terenie jest dobra widoczność, dlatego kończymy ją, gdy tylko zapada zmierzch" - powiedział PAP obecny w Smoleńsku dr hab. Dariusz Główka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Dodano: 22.10.2010. 00:33 Czytaj więcej
Przekazanie archiwum polonijnego działacza do Archiwum Akt Nowych
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDokumenty, listy i fotografie stanowiące świadectwo życia i aktywności działacza polonijnego Władysława Zachariasiewicza zostały przez niego przekazane do zbiorów stołecznego Archiwum Akt Nowych.
Dodano: 20.10.2010. 00:11 Czytaj więcej
Zabytki sprzed 6 tys. lat przy budowie autostrady
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKilka tysięcy zabytków sprzed ponad 6 tys. lat oraz grób niszowy przywódcy grupy ówczesnych pasterzy znaleźli archeolodzy podczas prac wykopaliskowych w Szczytnej koło Jarosławia (Podkarpackie) - poinformowała we wtorek archeolog Monika Hozer.
Dodano: 19.10.2010. 23:47 Czytaj więcej
Prof. Ciałowicz nt. badań polskich archeologów na stanowisku Tell el-Farcha
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plO wynikach badań polskich archeologów na stanowisku Tell el-Farcha w Egipcie opowie 18 października w Krakowie prof. Krzysztof Ciałowicz. Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności, organizowanej przez PAU wspólnie z "Dziennikiem Polskim".
Dodano: 18.10.2010. 09:47 Czytaj więcej
Pochówek rytualny z wczesnej epoki żelaza odkryto w Rumunii
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plŚciśnięty szkielet - z uciętą za życia głową złożoną na miednicy zmarłego - umieszczony w jamie 2 500 lat temu znaleźli archeolodzy w jaskini Craniilor w rumuńskiej Dobrudży w dorzeczu Casimcea nad Morzem Czarnym.
Dodano: 18.10.2010. 00:19 Czytaj więcej