• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 65 lat temu Polska podpisała Kartę Narodów Zjednoczonych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  16 października 1945 r. w Waszyngtonie (USA) minister spraw zagranicznych w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej Wincenty Rzymowski podpisał Kartę Narodów Zjednoczonych. Polska stała się 51. członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Dodano: 16.10.2010. 00:20  Czytaj więcej

  Polacy przebadali starożytne miasto na półwyspie Synaj

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Plan miasta sprzed 2500 lat odtworzyli polscy naukowcy pracujący w północno-zachodniej części półwyspu Synaj w Egipcie. Pracami kierował Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Polscy specjaliści trafili na stanowisko archeologiczne Tell el-Ghaba na północnym Synaju dzięki zaproszeniu argentyńskich badaczy z Instituto Multidisciplinario de Historia y Ciencias Humanas, Consejo Nacional de Investigationes Cientifícas y T,cnicas w Buenos Aires, prowadzących tam zarówno wykopaliska, jak i prospekcję geofizyczną w latach 90. XX wieku.

  Dodano: 15.10.2010. 00:33  Czytaj więcej

  W internecie o historii najnowszej regionu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Działający przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Klub Historyczny im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego rozpoczyna udostępnianie, w formie elektronicznej, artykułów pochodzących z publikacji instytutu.

  Dodano: 13.10.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Naukowcy na tropie wyginięcia neandertalczyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Rosji są przekonani, że zmiany klimatu wywołane wczesnymi, masowymi erupcjami wulkanicznymi doprowadziły do wymarcia neandertalczyków i otworzyły drogę przed współczesnymi ludźmi do rozkwitu w Europie i Azji. Ta teoria opiera się na odkryciach niedawno prowadzonych wykopalisk w jaskini na południu Rosji, ukazujących warstwy wulkanicznego pyłu, które pokrywają się z szeroko występującymi zdarzeniami wulkanicznymi, jakie miały miejsce około 40.000 lat temu. Wyniki badań zostały opublikowane w październikowym wydaniu czasopisma Current Anthropology.

  Dodano: 12.10.2010. 17:49  Czytaj więcej

  Raporty Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dostępne on-line

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Polish Archaeology in the Mediterranean" (PAM) to tytuł anglojęzycznego periodyku wydawanego co roku przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW). Teraz jego treść dostępna jest nieodpłatnie na oficjalnej stronie instytucji.

  Dodano: 11.10.2010. 01:04  Czytaj więcej

  W Górach Świętokrzyskich znaleziono najstarsze ślady dinozaurów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o dziewięć mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt - informują odkrywcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the Royal Society B". W badaniach brał udział polski paleontolog, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec w styczniu tego roku zasłynął jako współodkrywca śladów najstarszych czworonogów na Ziemi. Znalezisko zostało dokonane również w Górach Świętokrzyskich.

  Dodano: 09.10.2010. 15:48  Czytaj więcej

  Prof. Gerard Labuda uhonorowany pośmiertnie Orderem Orła Białego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Gerard Labuda, zmarły 1 października wybitny historyk i były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, został uhonorowany Orderem Orła Białego. 8 października prof. Labudę pożegnała poznańska społeczność akademicka.

  Dodano: 09.10.2010. 10:25  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy przebadali starożytne łaźnie legionowe w Bułgarii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Łaźnię sprzed dwóch tysięcy lat należące do rzymskiego legionu odkryli i przebadali w Bułgarii archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka. Obiekt w Novae, o powierzchni blisko 1 ha, to jeden z największych i najlepiej rozpoznanych starożytnych kompleksów łaziebnych Starego Świata.

  Dodano: 08.10.2010. 00:47  Czytaj więcej

  Odkryto kolejny odcinek Wałów Śląskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kolejny, nieznany dotąd fragment umocnień zwanych "Wałami Śląskimi" o długości ok. 100 metrów odkryto w lesie pomiędzy wsiami Borowina i Witków w gminie Szprotawa (Lubuskie). 

  Dodano: 06.10.2010. 07:47  Czytaj więcej

  O tabu w tradycji cygańskiej w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Tabu w tradycji cygańskiej" - to kolejne spotkanie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie z cyklu "Młoda antropologia", które odbędzie się 6 października. Wykład wygłosi Dorota Nowak - doktorantka na Wydziale Neofilologii w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 05.10.2010. 21:05  Czytaj więcej

  Wehikuł czasu w tczewskiej Fabryce Sztuk

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kapsułą do przeniesienia w pradzieje Tczewa określają organizatorzy wystawę prezentowaną w Fabryce Sztuk. Ekspozycja obrazuje dzieje miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Ta niezwykła podróż przez tysiące lat prahistorii i historii tych ziem możliwa jest dzięki szerokiemu zastosowaniu multimediów.

  Dodano: 04.10.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Dyskurs w Gdańsku na temat przemian kulturowych w okresie lateńskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Między kulturą pomorską a kulturą oksywską. Przemiany kulturowe w okresie lateńskim" to temat odbywającego się w dniach 14-15 października w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku sympozjum naukowego.

  Dodano: 04.10.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Minister Zdrojewski wsparł działania polskich archeologów w Egipcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas kilkudniowego pobytu w Kairze (27-30 września) złożył wizytę w jedynej działającej na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu polskiej placówce naukowej - Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  Dodano: 03.10.2010. 20:33  Czytaj więcej

  Polscy egiptolodzy potwierdzili przyczyny upadku epoki Starego Państwa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady po katastrofalnych w skutkach zmianach klimatu około 2200 lat p.n.e. odnaleźli polscy archeolodzy na największej nekropolii starożytnego Egiptu zlokalizowanej w Sakkarze, 30 km na południe od Kairu. Pracami kierował prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (dawniej Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN). Egiptolodzy od wielu lat są zgodni, że pod koniec epoki Starego Państwa (2686-2160 lat p.n.e.), czasów rozkwitu cywilizacji egipskiej - wtedy wzniesiono największe piramidy, nastąpił poważny kryzys społeczno-polityczny ściśle związany z osuszaniem klimatu.

  Dodano: 01.10.2010. 00:33  Czytaj więcej

  I Festiwal Filmów Archeologicznych Kraków 2010

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 15-19 listopada odbędzie się w Krakowie pierwszy w Polsce festiwal filmów archeologicznych. Impreza związana jest ze 160-tą rocznicą założenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego Muzeum Starożytności Krajowych, z którego wywodzi się Muzeum Archeologiczne w Krakowie - organizator festiwalu.

  Dodano: 30.09.2010. 00:47  Czytaj więcej

  Zmarła prof. Hanna Szymańska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmarła prof. Hanna Szymańska, kierownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w krakowskim Muzeum Archeologicznym - współtworzyła wystawę zbiorów egipskich pt. ,,Bogowie starożytnego Egiptu".

  Dodano: 29.09.2010. 15:47  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli masowy grób z czasów szwedzkiego potopu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Masową mogiłę z poł. XVII w. znaleźli archeolodzy w czasie badań archeologiczno-architektonicznych przeprowadzonych na dziedzińcu zamku w Gołańczy, koło Wągrowca. Badaniami kierowali: dr Artur Różański z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i mgr Tomasz Olszacki z Instytutu Archeologii  Uniwersytetu Łódzkiego.

  Dodano: 29.09.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Trwają prace archeologiczno-restauratorskie na terenie pałacu Krzyżtopór

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podstawowe prace zabezpieczające przed degradacją XVII-wiecznego pałacu fortecznego w Krzyżtoporze podjęło konsorcjum pod kierunkiem Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Konserwatorom towarzyszy zespół archeologów, którego zadaniem jest dostarczenie wiedzy służącej rozważnym decyzjom rekonstrukcyjnym.

  Dodano: 28.09.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Zakończył się 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawie 40 tys. osób odwiedziło 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie), który zakończył się w niedzielę. W tym roku impreza odbywała sie pod hasłem "Ruś znana i nieznana".

  Dodano: 27.09.2010. 09:04  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy na międzynarodowej konferencji geoarcheologicznej w Kairze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Siedmioro naukowców z polskich instytucji naukowych - Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - przedstawi referaty na międzynarodowym sympozjum, które rozpoczęło się 19 września w Kairze.

  Dodano: 20.09.2010. 10:19  Czytaj więcej