65 lat temu Polska podpisała Kartę Narodów Zjednoczonych
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl16 października 1945 r. w Waszyngtonie (USA) minister spraw zagranicznych w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej Wincenty Rzymowski podpisał Kartę Narodów Zjednoczonych. Polska stała się 51. członkiem założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dodano: 16.10.2010. 00:20 Czytaj więcej
Polacy przebadali starożytne miasto na półwyspie Synaj
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPlan miasta sprzed 2500 lat odtworzyli polscy naukowcy pracujący w północno-zachodniej części półwyspu Synaj w Egipcie. Pracami kierował Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Polscy specjaliści trafili na stanowisko archeologiczne Tell el-Ghaba na północnym Synaju dzięki zaproszeniu argentyńskich badaczy z Instituto Multidisciplinario de Historia y Ciencias Humanas, Consejo Nacional de Investigationes Cientifícas y T,cnicas w Buenos Aires, prowadzących tam zarówno wykopaliska, jak i prospekcję geofizyczną w latach 90. XX wieku.
Dodano: 15.10.2010. 00:33 Czytaj więcej
W internecie o historii najnowszej regionu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plDziałający przy oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Klub Historyczny im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego rozpoczyna udostępnianie, w formie elektronicznej, artykułów pochodzących z publikacji instytutu.
Dodano: 13.10.2010. 00:19 Czytaj więcej
Naukowcy na tropie wyginięcia neandertalczyków
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plNaukowcy z Rosji są przekonani, że zmiany klimatu wywołane wczesnymi, masowymi erupcjami wulkanicznymi doprowadziły do wymarcia neandertalczyków i otworzyły drogę przed współczesnymi ludźmi do rozkwitu w Europie i Azji. Ta teoria opiera się na odkryciach niedawno prowadzonych wykopalisk w jaskini na południu Rosji, ukazujących warstwy wulkanicznego pyłu, które pokrywają się z szeroko występującymi zdarzeniami wulkanicznymi, jakie miały miejsce około 40.000 lat temu. Wyniki badań zostały opublikowane w październikowym wydaniu czasopisma Current Anthropology.
Dodano: 12.10.2010. 17:49 Czytaj więcej
Raporty Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dostępne on-line
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Polish Archaeology in the Mediterranean" (PAM) to tytuł anglojęzycznego periodyku wydawanego co roku przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (CAŚ UW). Teraz jego treść dostępna jest nieodpłatnie na oficjalnej stronie instytucji.
Dodano: 11.10.2010. 01:04 Czytaj więcej
W Górach Świętokrzyskich znaleziono najstarsze ślady dinozaurów
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plŚlady dinozaurów, które odkryto w Górach Świętokrzyskich, pochodzą sprzed 250 mln lat i są starsze o dziewięć mln lat od najstarszych znanych pozostałości tych zwierząt - informują odkrywcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the Royal Society B". W badaniach brał udział polski paleontolog, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec w styczniu tego roku zasłynął jako współodkrywca śladów najstarszych czworonogów na Ziemi. Znalezisko zostało dokonane również w Górach Świętokrzyskich.
Dodano: 09.10.2010. 15:48 Czytaj więcej
Prof. Gerard Labuda uhonorowany pośmiertnie Orderem Orła Białego
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plProf. Gerard Labuda, zmarły 1 października wybitny historyk i były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, został uhonorowany Orderem Orła Białego. 8 października prof. Labudę pożegnała poznańska społeczność akademicka.
Dodano: 09.10.2010. 10:25 Czytaj więcej
Polscy archeolodzy przebadali starożytne łaźnie legionowe w Bułgarii
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plŁaźnię sprzed dwóch tysięcy lat należące do rzymskiego legionu odkryli i przebadali w Bułgarii archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka. Obiekt w Novae, o powierzchni blisko 1 ha, to jeden z największych i najlepiej rozpoznanych starożytnych kompleksów łaziebnych Starego Świata.
Dodano: 08.10.2010. 00:47 Czytaj więcej
Odkryto kolejny odcinek Wałów Śląskich
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKolejny, nieznany dotąd fragment umocnień zwanych "Wałami Śląskimi" o długości ok. 100 metrów odkryto w lesie pomiędzy wsiami Borowina i Witków w gminie Szprotawa (Lubuskie).
Dodano: 06.10.2010. 07:47 Czytaj więcej
O tabu w tradycji cygańskiej w Muzeum Etnograficznym w Warszawie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Tabu w tradycji cygańskiej" - to kolejne spotkanie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie z cyklu "Młoda antropologia", które odbędzie się 6 października. Wykład wygłosi Dorota Nowak - doktorantka na Wydziale Neofilologii w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dodano: 05.10.2010. 21:05 Czytaj więcej
Wehikuł czasu w tczewskiej Fabryce Sztuk
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plKapsułą do przeniesienia w pradzieje Tczewa określają organizatorzy wystawę prezentowaną w Fabryce Sztuk. Ekspozycja obrazuje dzieje miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Ta niezwykła podróż przez tysiące lat prahistorii i historii tych ziem możliwa jest dzięki szerokiemu zastosowaniu multimediów.
Dodano: 04.10.2010. 00:33 Czytaj więcej
Dyskurs w Gdańsku na temat przemian kulturowych w okresie lateńskim
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl"Między kulturą pomorską a kulturą oksywską. Przemiany kulturowe w okresie lateńskim" to temat odbywającego się w dniach 14-15 października w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku sympozjum naukowego.
Dodano: 04.10.2010. 00:19 Czytaj więcej
Minister Zdrojewski wsparł działania polskich archeologów w Egipcie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas kilkudniowego pobytu w Kairze (27-30 września) złożył wizytę w jedynej działającej na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu polskiej placówce naukowej - Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Dodano: 03.10.2010. 20:33 Czytaj więcej
Polscy egiptolodzy potwierdzili przyczyny upadku epoki Starego Państwa
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plŚlady po katastrofalnych w skutkach zmianach klimatu około 2200 lat p.n.e. odnaleźli polscy archeolodzy na największej nekropolii starożytnego Egiptu zlokalizowanej w Sakkarze, 30 km na południe od Kairu. Pracami kierował prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN (dawniej Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN). Egiptolodzy od wielu lat są zgodni, że pod koniec epoki Starego Państwa (2686-2160 lat p.n.e.), czasów rozkwitu cywilizacji egipskiej - wtedy wzniesiono największe piramidy, nastąpił poważny kryzys społeczno-polityczny ściśle związany z osuszaniem klimatu.
Dodano: 01.10.2010. 00:33 Czytaj więcej
I Festiwal Filmów Archeologicznych Kraków 2010
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plW dniach 15-19 listopada odbędzie się w Krakowie pierwszy w Polsce festiwal filmów archeologicznych. Impreza związana jest ze 160-tą rocznicą założenia Towarzystwa Naukowego Krakowskiego Muzeum Starożytności Krajowych, z którego wywodzi się Muzeum Archeologiczne w Krakowie - organizator festiwalu.
Dodano: 30.09.2010. 00:47 Czytaj więcej
Zmarła prof. Hanna Szymańska
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plZmarła prof. Hanna Szymańska, kierownik Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Średniowiecznej na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w krakowskim Muzeum Archeologicznym - współtworzyła wystawę zbiorów egipskich pt. ,,Bogowie starożytnego Egiptu".
Dodano: 29.09.2010. 15:47 Czytaj więcej
Archeolodzy odkryli masowy grób z czasów szwedzkiego potopu
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plMasową mogiłę z poł. XVII w. znaleźli archeolodzy w czasie badań archeologiczno-architektonicznych przeprowadzonych na dziedzińcu zamku w Gołańczy, koło Wągrowca. Badaniami kierowali: dr Artur Różański z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i mgr Tomasz Olszacki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Dodano: 29.09.2010. 00:33 Czytaj więcej
Trwają prace archeologiczno-restauratorskie na terenie pałacu Krzyżtopór
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPodstawowe prace zabezpieczające przed degradacją XVII-wiecznego pałacu fortecznego w Krzyżtoporze podjęło konsorcjum pod kierunkiem Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Konserwatorom towarzyszy zespół archeologów, którego zadaniem jest dostarczenie wiedzy służącej rozważnym decyzjom rekonstrukcyjnym.
Dodano: 28.09.2010. 00:19 Czytaj więcej
Zakończył się 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plPrawie 40 tys. osób odwiedziło 16. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie), który zakończył się w niedzielę. W tym roku impreza odbywała sie pod hasłem "Ruś znana i nieznana".
Dodano: 27.09.2010. 09:04 Czytaj więcej
Polscy naukowcy na międzynarodowej konferencji geoarcheologicznej w Kairze
opublikowane przez: Redakcja Naukowy.plSiedmioro naukowców z polskich instytucji naukowych - Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - przedstawi referaty na międzynarodowym sympozjum, które rozpoczęło się 19 września w Kairze.
Dodano: 20.09.2010. 10:19 Czytaj więcej