• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspozycja poświęcona Majom w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Słynne, oryginalne figurki, odkryte w centrum ceremonialnym i na cmentarzysku Majów na meksykańskiej wyspie Jaina można podziwiać w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

  Dodano: 20.09.2010. 08:19  Czytaj więcej

  Na ochotnika do Auschwitz -70. rocznica zatrzymania Witolda Pileckiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  19 września 1940 r. rotmistrz Witold Pilecki dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance w Warszawie, by w ten sposób dostać się do obozu Auschwitz. Chodziło mu o zdobycie wiarygodnych danych na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzenie konspiracji wojskowej wśród więźniów nazistowskiego KZ-tu.

  Dodano: 19.09.2010. 22:48  Czytaj więcej

  71. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

  Dodano: 17.09.2010. 01:11  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia polskich archeologów w Gwatemali

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kamienna stela z wizerunkiem bogato odzianego władcy z końca okresu preklasycznego (ok. I-III w. n.e.), importowana z odległych regionów ceramika oraz fryz, ukazujący bóstwa znane ze świętej księgi Majów "Popol Vuh" - to najważniejsze odkrycia archeologów pracujących pod kierunkiem dr. Jarosława Źrałki i Wiesława Koszkula z Instytutu Archeologii UJ w starożytnym mieście Majów - Nakum. Tegoroczne wyniki wykopalisk poświadczają, że Nakum było pod koniec okresu preklasycznego jednym z najistotniejszych i najbardziej liczących się politycznie ośrodków w rejonie północno-wschodniej Gwatemali.

  Dodano: 17.09.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Wielki festyn archeologiczny w Biskupinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 18 do 26 września w Biskupinie będzie się odbywać jeden z największych festynów archeologicznych w Europie. Tegoroczna, 16. edycja imprezy upłynie pod hasłem "Ruś znana i nieznana". Uczestnicy festyny będą mogli o podziwiać m.in. pokazy tańca i muzyki, dawne obrzędy i rytuały religijne, walki wczesnośredniowieczne oraz ludowe tradycje i obyczaje.

  Dodano: 16.09.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia w jaskini Stajnia, gdzie znaleziono zęby neandertalczyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślady neandertalskiego ogniska oraz substancji, która mogła być barwnikiem, znaleźli naukowcy podczas tegorocznych prac w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - poinformował kierujący badaniami dr Mikołaj Urbanowski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wcześniej w tej jaskini znaleziono zęby trzonowe należące do człowieka neandertalskiego. Odkrycie odbiło się szerokim echem w świecie nauki, są to bowiem pierwsze neandertalskie szczątki pochodzące z obszaru Polski i jednocześnie pierwszy bezpośredni dowód na występowanie neandertalczyka na północ od Karpat. W tym roku kontynuowano badania w jaskini.

  Dodano: 15.09.2010. 01:04  Czytaj więcej

  Powstaje film o prof. Kazimierzu Michałowskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Reżyser Władysław Jurkow nakręci dokumentalno-historyczny film poświęcony założycielowi polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej - prof. Kazimierzowi Michałowskiemu. "Film będzie miał charakter dokumentu biograficznego, adresowanego do szerokiej publiczności. Dlatego znajdą się tutaj elementy konwencji sensacyjno-przygodowej, łączącej zdjęcia inscenizowane z archiwalnymi" - zapowiada reżyser.

  Dodano: 08.09.2010. 00:40  Czytaj więcej

  Jajka kurze sprzed 600 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 600 lat mają jajka kurze, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.

  Dodano: 08.09.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Bitwa graniczna i wojna koalicyjna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa graniczna z Niemcami została przegrana w ciągu kilku pierwszych dni. 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Konflikt z Polską przekształcił się tym samym w wojnę światową.

  Dodano: 06.09.2010. 12:47  Czytaj więcej

  W Brzeziu odkryto łaźnię sprzed tysiąca lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Brzeziu (Małopolska) w obrębie wczesnośredniowiecznej osady odkryto pozostałości po łaźni. Zdaniem badaczy, to unikatowe odkrycie w skali polskiej archeologii. Tego typu konstrukcje były jak dotąd znane ze źródeł pisanych. "Przykłady odkrycia przez archeologów w Europie Środkowej średniowiecznych obiektów opisanych w źródłach historycznych nie są częste, toteż każdy taki przypadek wart jest szczególnej uwagi" - mówi Anna Tyniec z krakowskiego Muzeum Archeologicznego. W trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Krakowski Zespół do Badań Autostrad odkryto w Brzeziu (pow. Wieliczka) pozostałości dużej osady wczesnośredniowiecznej, datowanej na okres od VIII do poł. XI wieku - chronologię potwierdzają daty dendrochronologiczne z drewna dębowego.

  Dodano: 06.09.2010. 00:04  Czytaj więcej

  W Gnieźnie archeolodzy odnaleźli pozostałości po bramie i murach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania archeologów potwierdziły, że w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha odkryto pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu. Wraz z nią odnaleziono też znaczne fragmenty murów o nietypowej konstrukcji.

  Dodano: 02.09.2010. 00:33  Czytaj więcej

  Skarb średzki na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Korona zdobiona szlachetnymi kamieniami oraz kolista zapona wysadzana szmaragdami i granatami to jedne z najcenniejszych elementów skarbu średzkiego, który można podziwiać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Klejnoty będące elementami skarbu średzkiego najprawdopodobniej zostały ukryte w pierwszej poł. XIV w. Pochodzą prawdopodobnie ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania Karola IV. Władca ten zaciągał pożyczki od żydowskich bankierów w Środzie Śląskiej.

  Dodano: 02.09.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Skansen w Biskupinie wzbogaci się o dwie osady

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rekonstrukcje dwóch historycznych osad powstaną na terenie Skansenu Archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). Przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki dotacji z funduszy UE.

  Dodano: 01.09.2010. 00:47  Czytaj więcej

  W Zachodniopomorskiem znaleziono łuk myśliwski sprzed 9,5 tys. lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na terenie rezerwatu przyrody "Świdwie" (Zachodniopomorskie) znaleziono łuk sprzed 9,5 tysiąca lat - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie Agata Suchta.

  Dodano: 31.08.2010. 00:19  Czytaj więcej

  Lubelski Lipiec'80

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W lipcu minęła 30. rocznica fali strajków, zwanej "Lubelskim Lipcem'80". Wzięło w niej udział ponad 150 zakładów.

  Dodano: 30.08.2010. 14:34  Czytaj więcej

  Zakończono drugi etap wykopalisk sukiennic w Sejnach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Muzealnicy zakończyli drugi etap wykopalisk w Sejnach (Podlaskie) na terenie, gdzie istniały sukiennice. Podczas wykopalisk znaleziono setki przedmiotów sprzed drugiej wojny światowej - informuje Anetta Ejdulis z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

  Dodano: 27.08.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Odkryto pozostałości osadnictwa sprzed 6 tys. lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości chat, obiekty o charakterze gospodarczym, naczynia oraz bogaty zestaw narzędzi krzemiennych sprzed 6 tys. lat odkryli w podszczecińskim Mierzynie archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego wraz z pracownikami tamtejszego Muzeum Narodowego. O znalezisku poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Marika Gołda.

  Dodano: 18.08.2010. 08:12  Czytaj więcej

  Renowacja ruin zamku w Kazimierzu Dolnym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie) zostaną odremontowane i zbadane przez archeologów. W odrestaurowanych ruinach, wznoszących się nad miasteczkiem, będą się odbywać koncerty i spektakle. Łączny koszt renowacji wzgórza zamkowego oszacowano na blisko siedem mln zł. Prawie pięć mln zł dofinansowania gmina Kazimierz Dolny uzyskała z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponadto renowację wzgórza wsparło ministerstwo kultury przyznając gminie promesę w wysokości jednego miliona zł.

  Dodano: 17.08.2010. 08:17  Czytaj więcej

  90. rocznica Bitwy Warszawskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Będąca początkiem wojny Operacja "Wisła" rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Pokonanie Polski było dla Lenina celem taktycznym - głównym było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.

  Dodano: 15.08.2010. 10:17  Czytaj więcej

  Bitwa Warszawska 1920 roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. 

  Dodano: 14.08.2010. 18:17  Czytaj więcej