• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pipes: zwycięstwo bolszewików w 1920 roku zmieniłoby historię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gdyby bolszewicy wygrali Bitwę Warszawską, zapewne wkroczyliby później do Niemiec i może udałoby im się wprowadzić tam rząd komunistyczny. Na pewno cała historia byłaby zupełnie inna - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Richard Pipes.

  Dodano: 14.08.2010. 17:18  Czytaj więcej

  Materski: Bitwa 1920 roku na lata zaważyła na losach Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa Warszawska 1920 roku i sukces II Rzeczypospolitej w konfrontacji z bolszewikami na lata zaważył na losach Polski, a być może pozwolił też uniknąć zapaści cywilizacyjnej i politycznej, jeżeli chodzi o całą Europę - ocenia historyk prof. Wojciech Materski.

  Dodano: 14.08.2010. 16:18  Czytaj więcej

  Nałęcz o Bitwie Warszawskiej: ocaliła naszą niepodległość

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską, zostałaby opanowana przez komunistów już w 1920 r., a nie dopiero w 1945 r. Ocaliliśmy także Europę, ponieważ rewolucja bolszewicka nie zatrzymałaby się tylko na granicy Polski - uważa historyk prof. Tomasz Nałęcz.

  Dodano: 14.08.2010. 15:18  Czytaj więcej

  Cisek: znaczenie Bitwy Warszawskiej jest wciąż bardzo istotne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Znaczenie Bitwy Warszawskiej jest wciąż bardzo istotne. Zarówno z wojskowego punktu widzenia - pokazując rolę manewru, jak i politycznego - jako przykład mobilizacji Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Janusz Cisek. Bitwa Warszawska, określana, jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy.

  Dodano: 14.08.2010. 14:17  Czytaj więcej

  Traktat Ryski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

  Dodano: 14.08.2010. 13:18  Czytaj więcej

  Bitwa nad Niemnem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa nad Niemnem, rozegrana pod koniec września 1920 r., ostatecznie przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z bolszewicką Rosją, potwierdzając militarne zdolności marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Dodano: 14.08.2010. 12:17  Czytaj więcej

  Kontrofensywa Armii Czerwonej w 1920 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  14 maja 1920 r., zaledwie tydzień po wkroczeniu wojsk polskich do Kijowa, Armia Czerwona pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego rozpoczęła ofensywę na Białorusi. W jej wyniku oddziały polskie zmuszone zostały do odwrotu.

  Dodano: 14.08.2010. 11:18  Czytaj więcej

  Wojna polsko-bolszewicka - wyprawa kijowska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po zawarciu przez Józefa Piłsudskiego polityczno-wojskowego sojuszu z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą, 25 kwietnia 1920 r. ruszyła polsko-ukraińska ofensywa, wyprzedzająca uderzenie przygotowywane przez Armię Czerwoną. 7 maja wojska polskie bez większych przeszkód zajęły Kijów.

  Dodano: 14.08.2010. 10:18  Czytaj więcej

  Bielscy archeolodzy znaleźli pozostałości półziemianki z XII w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Relikty mieszkalnej półziemianki znaleźli i zbadali badacze z bielskiego muzeum podczas prac na wzgórzu zamkowym w centrum Bielska-Białej. Archeolog Bogusław Chorąży powiedział, że obiekt pochodzi sprzed 1210 roku, czyli jest starszy niż Bielsko.

  Dodano: 13.08.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Średniowieczną osadę odkryto podczas budowy drogi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Średniowieczną osadę odkryto podczas budowy drogi ekspresowej S7 Południowej Obwodnicy Gdańska. Według wstępnych szacunków, osada pochodzi prawdopodobnie z XI-XIII wieku. Prowadzone wykopaliska nie opóźnią oddania drogi ekspresowej do ruchu.

  Dodano: 12.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Zakończył się pierwszy etap akcji Czy leci z nami archeolog?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 2000 zdjęć i 3 godziny ujęć filmowych wykonane z pokładu samolotu nad Małopolską, dzięki którym odkryto liczne, nieznane dotąd stanowiska archeologiczne - to główne osiągnięcia akcji "Czy leci z nami archeolog?", mającej na celu spopularyzowanie wśród naukowców, jak i społeczeństwa prospekcji lotniczej i jej zalet w archeologii.

  Dodano: 12.08.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Archeolodzy kończą badania dawnego cmentarza w Białymstoku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pochówki ok. 600 osób odkryli archeolodzy w czasie badań terenu w centrum Białegostoku, gdzie w przeszłości znajdował się wielowyznaniowy cmentarz. Chodzi o nekropolię na wzgórzu św. Marii Magdaleny, gdzie przez lata chowano katolików, unitów i prawosławnych.

  Dodano: 11.08.2010. 00:17  Czytaj więcej

  We wrześniu XVI Festyn Archeologiczny w Biskupinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Ruś znana i nieznana" - to temat XVI Festynu Archeologicznego, który organizuje w dniach 18-26 września Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Wśród atrakcji imprezy, m.in. inscenizacja ważnych momentów w dziejach Rusi, walka wojów z jednej z moskiewskich szkół fechtunku, prezentacja rzemiosła z Białorusi, Rosji i Ukrainy, koncerty zespołów muzyki dawnej i wystawa prezentująca bogatą przeszłość naszych wschodnich sąsiadów.

  Dodano: 10.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Innowacyjna technologia w archeologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z firmą MGGP Aero Sp. z o.o. rozpoczął pilotażowy projekt wykorzystujący najnowsze technologie w archeologii.

  Dodano: 09.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  XVI Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 1600 uczestników z 24 krajów świata, prezentacje wczesnośredniowiecznego rzemiosła i kuchni, bitwy, wyścigi słowiańskich i wikińskich okrętów - to atrakcje rozpoczętego w piątek w Wolinie (Zachodniopomorskie) Festiwalu Słowian i Wikingów. Festiwal zainaugurował korowód uczestników zmierzających ulicami miasta na wyspę, na której zaprezentowały się poszczególne grupy wojów i rzemieślników. Pochodowi towarzyszyły występy grup muzycznych i tanecznych z różnych stron Europy. W osadzie wolińskiej, za pomocą świdra ogniowego, rozpalono ogień, który rozniesiono do wszystkich chat na terenie obozowiska.

  Dodano: 08.08.2010. 08:17  Czytaj więcej

  Maluchy bawią się w archeologów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 100 dzieci z różnych zakątków Polski, studentów Uniwersytetu Dziecięcego Unikids, spędza wakacje w Bielsku-Białej, gdzie poznają historię, między innymi poprzez udział w badaniach archeologicznych - poinformował Marcin Tadus z biura prasowego Unikids.

  Dodano: 06.08.2010. 00:17  Czytaj więcej

  W Gnieźnie znaleziono nie palatium tylko bramę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawdopodobne pozostałości po bramie wjazdowej do książęcej części gnieźnieńskiego grodu odkryli archeolodzy w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. Wcześniej przypuszczali, że są to ślady palatium Bolesława Chrobrego.

  Dodano: 05.08.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego bada urazy średniowiecznych wojowników

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Analiza urazów obserwowanych na szkieletach ludzkich sprzed połowy tysiąclecia może być źródłem wiedzy na temat mechanizmu ich powstawania.  W wyniku badania obrażeń czaszek możemy uzyskać wiele informacji zarówno na temat narzędzia, jakim zadano rany, jak również napastnika - przekonuje Agata Cieślik, doktorantka Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która od kilku lat współpracuje z archeologami podczas wykopalisk na cmentarzyskach średniowiecznych.

  Dodano: 05.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Kolejne odkrycia Polaków w starożytnym mieście w Marina El-Alamein w Egipcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Termy z II-III wieku zlokalizowane w centrum antycznego miasta i domy mieszkalne z II-IV wieku przebadała i poddała konserwacji Polsko-Egipska Misja Konserwatorska w Marina El-Alamein pracująca pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Stanisława Medekszy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Działania misji koordynuje Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

  Dodano: 04.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  XVI Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Warzenie soli, lepienie garnków, bitwa Słowian i Wikingów, targ niewolników, konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej - to tylko mała część atrakcji, które czekają na turystów, którzy odwiedzą Wolin między 6 a 8 sierpnia. W tych dniach będzie się tam odbywał XVI Festiwal Słowian i Wikingów.

  Dodano: 04.08.2010. 00:17  Czytaj więcej