• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zakończyła się kolejna polska ekspedycja naukowa w Peru

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Unikalną w skali światowej strefę geologiczną i biologiczną kanionu Colca badało jedenastu naukowców z Akademii Górniczo Hutniczej i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu im. Kochanowskiego w Kielcach. Był to ostatni etap kompleksowego rozpoznania i dokumentowania obszaru poprzedzający nadanie mu statusu parku narodowego. Wyprawą kieruje prof. Andrzej Paulo z AGH.

  Dodano: 03.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia w pradziejowej kopalni w Krzemionkach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prahistoryczne narzędzia górnicze z kamienia, krzemienia i poroża, w tym kilofy o niespotykanych wcześniej formach znaleźli archeolodzy z Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy pod kierunkiem Artura Jedynaka i Kamila Kaptura prowadzili badania w najsłynniejszej w Polsce kopalni krzemienia w Krzemionkach funkcjonującej od IV do II tysiąclecia p.n.e.

  Dodano: 02.08.2010. 03:17  Czytaj więcej

  66 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  1 sierpnia mija 66 lat od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r. Dowództwo AK zakładało, że Armii Czerwonej zależeć będzie ze względów strategicznych na szybkim zajęciu Warszawy. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano również pomocy ze strony aliantów.

  Dodano: 01.08.2010. 01:17  Czytaj więcej

  66. rocznica Powstania Warszawskiego w fotografiach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wystawa niepublikowanych zdjęć przedstawiających sceny z powstańczych walk na Politechnice Warszawskiej (PW) zostanie otwarta w sobotę 31 lipca w przeddzień 66. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ekspozycję tworzą dwa odkryte po latach zbiory zdjęć anonimowych powstańczych fotografów.

  Dodano: 31.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Poszukiwacze skarbów powinni współpracować z archeologami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Polsce działa ok. 60 tys. poszukiwaczy-amatorów, którzy m.in. używają wykrywaczy metalu. Są tacy, którzy plądrują stanowiska archeologiczne i nie zdają sobie sprawy, że każde znalezisko należy do skarbu państwa.

  Dodano: 31.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Warsztaty archeologii na Wolinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak zrobić nić z pokrzywy i uszyć nią ubranie oraz jak wytopić metal i zrobić z niego potrzebne narzędzia można będzie się dowiedzieć na rozpoczynających się 30 lipca w skansenie w Wolinie (Zachodniopomorskie) warsztatach archeologicznych "Poznaj Świat Słowian i Wikingów".

  Dodano: 30.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Studenci UŚ badają przeszłość swego regionu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przeprowadzenie prac wykopaliskowych na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska Gąszczyk niedaleko Częstochowy było celem obozu naukowego zorganizowanego w połowie lipca przez Zakład Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Śląskiego. W obozie uczestniczyło dziesięcioro studentów nadzorowanych przez pracowników Działu Archeologii Muzeum Częstochowskiego: Macieja Kosińskiego, Gertę Bielińską i Magdalenę Wieczorek-Szmal.

  Dodano: 30.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Miasto ruin - powojenna Warszawa w trójwymiarze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku, pokazaną z perspektywy lecącego nad nią samolotu, można zobaczyć w filmowej animacji "Miasto ruin", przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego dla uczczenia zbliżającej się rocznicy zrywu.

  Dodano: 29.07.2010. 19:17  Czytaj więcej

  Gnieźnieńscy archeolodzy na tropie palatium Chrobrego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Interesujące relikty kamienne odkryli archeolodzy w Gnieźnie w pobliżu tamtejszego kościoła św. Jerzego na Wzgórzu Lecha. Nie jest wykluczone, że są to pozostałości po palatium Bolesława Chrobrego.

  Dodano: 27.07.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej na Wolinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 30 lipca-4 sierpnia już po raz drugi w Centrum Słowian i Wikingów na Wolinie odbędą się Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej. Poprzedzają one zaplanowany na 6-8 sierpnia XVI Festiwal Słowian i Wikingów na Wolinie.

  Dodano: 27.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Archiwum Kołakowskiego w Bibliotece Narodowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archiwum zmarłego przed rokiem Leszka Kołakowskiego zawierające rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prac zostało przekazane Bibliotece Narodowej, gdzie zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu i udostepnione badaczom - podała Biblioteka Narodowa.

  Dodano: 23.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Egipt, Czarnogóra, Izrael - dobra passa polskich archeologów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ostatnie sześć miesięcy upłynęło pod znakiem dobrej passy polskich archeologów prowadzących badania w kraju i za granicą. Oprócz spektakularnych odkryć podsumowano kilka dużych, wieloletnich projektów badawczych.

  Dodano: 20.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprezentowało nowo odkryty skarb

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 1200 monet pochodzących z XVII i XVIII w. zaprezentowało Muzeum Historyczne. Skarb został znaleziony w piwnicy tzw. kamienicy Kazubowskiej na warszawskiej starówce. To największe odkrycie archeologiczne na terenie historycznej zabudowy miasta.

  Dodano: 19.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Prof. Sperka: Grunwald na Litwie bardziej upolityczniony niż w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W stosunkach polsko-litewskich bitwa pod Grunwaldem od wieków jest elementem gry politycznej, także i teraz rola, jaką odgrywał w niej Witold i wojska litewskie, jest przez Litwinów szczególnie eksponowana - ocenia historyk mediewista z Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Sperka.

  Dodano: 16.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Bitwa pod Grunwaldem - sukces militarny i piarowski, polityczna klapa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych wiktorii oręża polskiego - nie przyniosła równie znamienitych owoców politycznych. Choć było o niej głośno w całej Europie, niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków tragiczne.

  Dodano: 15.07.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Największe niewykorzystane zwycięstwa polskiego oręża

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa pod Grunwaldem w 1410 r. podobnie jak inne zwycięstwa polskiego oręża I Rzeczpospolitej, m.in. Bitwa pod Kłuszynem w 1610 r. i Bitwa pod Wiedniem w 1683 r., nie zostały wykorzystane politycznie. Wśród powodów wymienia się niekonsekwencję Polaków, anarchię szlachty i słabość dyplomacji Polski.

  Dodano: 15.07.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Odkryto rzadko spotykany przejaw obrzędowości ludności kultury łużyckiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niespaloną czaszkę dziecka znaleźli archeolodzy w grobie popielnicowym, przypisywanym przedstawicielowi kultury łużyckiej w Ciążeniu (pow. Słupca). "Odkrycia niespalonych czaszek w grobach kultury łużyckiej należą do rzadkości, a znaleziona przez nas czaszka dziecka, to pierwszy tego typu przypadek znany z terenów Polski" - podkreśla kierownik badań, Ilona Jagielska z Muzeum Ziemi Pyzdrskiej.

  Dodano: 14.07.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Bogowie Andów - wystawa w Puszczykowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fotografie wykonane w momentach wielkich odkryć polskich archeologów w Andach można obejrzeć w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Ekspozycja "Bogowie Andów" bezie otwarta do końca wakacji.

  Dodano: 14.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Nieznane stanowiska archeologiczne odkryli w Egipcie naukowcy z PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  46 nieznanych stanowisk archeologicznych - datowanych od dolnego paleolitu po późny neolit - zlokalizowała w Egipcie Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna Instytutu Archeologii i Etnologii PAN podczas tegorocznej prospekcji. Badania prowadzono w rejonie oaz - Fajum, Baharija, Farafra - oraz na Półwyspie Synaj. Ich celem było zlokalizowanie nowych obszarów badawczych pod kątem przyszłych prac Ekspedycji.

  Dodano: 13.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Pierwsi Europejczycy z północy zadomowili się na brytyjskim wybrzeżu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Starożytni ludzie żyli w Europie Północnej 780.000 lat temu, czyli znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono - według wyników nowych badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Ślady bytności starożytnych ludzi to ponad 70 narzędzi krzemiennych i odłupki odkryte w Happisburghu, niewielkiej wiosce na północno-wschodnim wybrzeżu hrabstwa Norfolk w Wlk. Brytanii.

  Dodano: 09.07.2010. 21:12  Czytaj więcej