• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Spotkanie z prof. Andrzejem Niwińskim w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "W poszukiwaniu grobowca Herhora" - to tytuł wykładu, który wygłosi archeolog, prof. Andrzej Niwińskiego 3 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

  Dodano: 02.03.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Nowe ustalenia archeologów na temat słowiańskiej obrzędowości pogrzebowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wczesnośredniowieczny pochówek wraz z całym spalonym koniem oraz brązowymi elementami uprzęży końskiej odkryli archeolodzy w czasie badań cmentarzyska kurhanowego w Chodliku (woj. lubelskie) - poinformował PAP Łukasz Miechowicz, kierownik badań archeologicznych.


  Dodano: 01.03.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Milion złotych na zbadanie przedpaństwowych społeczności Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szeroko zakrojonemu i interdyscyplinarnemu projektowi badawczemu "Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły", kierowanemu przez prof. Aleksandra Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowe Centrum Nauki przyznało grant badawczy w wysokości 1 ml 86 tys. zł. w ramach konkursu dla doświadczonych naukowców.

  Dodano: 28.02.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Pisarka fantasy o archeologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Maja Lidia Kossakowska, wybitna autorka powieści fantasy opowie w jaki sposób archeologia pomaga przy tworzeniu wiarygodnego świata dla narracji w swoich książkach w ramach wykładu "Jak zbudować wiarygodny świat fantasy. Czy wiedza archeologiczna pomaga, czy przeszkadza autorowi fantastyki?".

  Dodano: 27.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Ukazała się książka Mennictwo celtyckie na Kujawach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Publikację poświęconą dokonanym w ostatnich latach odkryciom monet celtyckich na Kujawach, wydali poznańscy archeolodzy Małgorzata i Mirosław Andrałojć z Pracowni Archeologicznej REFUGIUM z Poznania. Publikacja ukazała się jednocześnie w formie e-booka.

  Dodano: 25.02.2012. 08:47  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy badają inkaskie miejsce kultu na wulkanie Solimana

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wstępne badania inkaskiego centrum administracyjno-ceremonialnego Muyu Muyu, które znajduje się na stokach wulkanu Solimana w południowo-wschodnim Peru, przeprowadzili w ostatnim sezonie badawczym archeolodzy z Centrum Studiów Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cuzco (Universidad de Varsovia Centro de Estudios Andinos en el Cusco). Obecnie przygotowują się do szczegółowych badań tego stanowiska.

  Dodano: 24.02.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Wystawa o śląskiej szlachcie w Muzeum Górnośląskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Portrety, meble, fotografie będzie można oglądać na ekspozycji "Szlachta śląska. Historie pałacowe" poświęconej znanym i najbogatszym rodom. Wystawa zostanie otwarta w piątek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Powstała we współpracy z niemieckimi muzealnikami. 

  Dodano: 23.02.2012. 22:40  Czytaj więcej

  Archeologia wybrzeża Ancash zaprezentowana w Limie i Cuzco

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezentacja monografii naukowej "Archeologia wybrzeża Ancash" (Arqueologia de la costa de Ancash) pod redakcją Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego i Ivana Ghezzi z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego Peru w Limie odbyła się 6 lutego jednocześnie w Ambasadzie Polski w Limie i w Klasztorze Santo Domingo - Qorikancha w Cuzco.

  Dodano: 23.02.2012. 09:04  Czytaj więcej

  Zmarł historyk i politolog prof. Tadeusz Kisielewski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmarł badacz historii ruchu ludowego i historii chłopów w Polsce prof. dr hab. Tadeusz Kisielewski. Historyk i politolog był autorem książek pt. "Ojczyzna, chłopi, ludowcy" oraz "Heroizm i kompromis: Portret zbiorowy działaczy ludowych". Miał 73 lata.


  Dodano: 23.02.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Wykłady jubileuszowe na 150-lecie Muzeum Narodowego w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cykl wykładów pod tytułem "Polska archeologia na świecie - wczoraj i dziś" rozpocznie się 21 lutego o godz. 18.30 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 21.02.2012. 10:47  Czytaj więcej

  Popularnonaukowo o badaniach archeologicznych w Stargardzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opublikowano pierwszy folder z serii Badania archeologiczne Muzeum w Stargardzie: "Odkryte stulecia - stargardzki kwartał IX w świetle badań archeologicznych". Publikacja zawiera informacje o wynikach wykopalisk, które przeprowadzono w latach 2007-2008. Były to w tym czasie największe miejskie prace archeologiczne przeprowadzone na Pomorzu Zachodnim.

  Dodano: 21.02.2012. 09:19  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy kontynuują badania w Kuwejcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) podpisało umowę na kolejnych pięć lat badań w Kuwejcie - poinformowała PAP Agnieszka Szymczak. Misja archeologiczna, kierowana przez prof. Piotra Bielińskiego, dyrektora CAŚ UW, pracuje w północnej części tego kraju od 2007 roku.

  Dodano: 21.02.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Odkrycie starożytnych narzędzi rzuca światło na rybackie zajęcia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach nowych, międzynarodowych badań w stolicy Rosji, Moskwie, odkryto starożytne niewody i samołówki. Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC) udokumentowali zestawy sprzętu pochodzącego sprzed ponad 7.500 lat. Twierdzą, że choć jest bardzo stary, to charakteryzuje się ogromną złożonością techniczną. Odkrycie pogłębia wiedzę na temat roli rybactwa w osadach europejskich we wczesnym holocenie, około 10.000 lat temu. Informacje będą szczególnie przydatne dla poznania obszarów, na których mieszkańcy w ogólne nie trudnili się rolnictwem niemal do epoki żelaza.

  Dodano: 17.02.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Wystawa Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dokumenty, portrety i przedmioty użytkowe znajdą się na wystawie "Patrycjat toruński w czasach Mikołaja Kopernika", która w piątek zostanie otwarta w Toruniu. Ekspozycję przygotowano w Domu Kopernika.


  Dodano: 17.02.2012. 08:19  Czytaj więcej

  NID przygotował ankiety dla studentów archeologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ankiety dla studentów archeologii przygotował Narodowego Instytutu Dziedzictwa. "Badanie ankietowe kierujemy zarówno do studentów, jak i do władz instytutów archeologii z jedenastu uczelni wyższych w Polsce. Ich celem jest zebranie danych na temat obecnego sposobu kształcenia w zawodzie archeologa oraz stosunku do zawodu jego obecnych adeptów" - poinformował PAP Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy NID.

  Dodano: 17.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  NCN przyznał grant na badanie sztuki naskalnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Paweł Polkowski otrzymał grant z puli Narodowego Centrum Nauki (NCN) na 3-letni projekt badawczy dla osób rozpoczynających karierę naukową i nieposiadających stopnia naukowego doktora. Archeolog zbada sztukę naskalną w egipskiej oazie Dachla.

  Dodano: 15.02.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Dr Grabowski z IPN: O fenomenie AK świadczy jej organizacja i zasięg

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O wyjątkowości AK świadczył stopień jej zorganizowania - struktura wojskowa obejmowała wszystkie szczeble organizacji wojskowej, od centrali w Warszawie, poprzez szczebel okręgów, obwodów i schodziła do poziomu gmin - mówi w wywiadzie dla PAP dr Waldemar Grabowski z IPN.


  Dodano: 14.02.2012. 09:47  Czytaj więcej

  70. rocznica powstania Armii Krajowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  14 lutego 1942 r. z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej powstała Armia Krajowa, podlegająca polskiemu rządowi RP na uchodźstwie. W skład tej największej podziemnej armii w okupowanej Europie weszło ok. 200 organizacji. Jej komendantem głównym został gen. Stefan Rowecki "Grot".


  Dodano: 14.02.2012. 09:33  Czytaj więcej

  W Poznaniu zawarto polsko-ukraińską umowę naukowo-badawczą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał umowę naukowo-badawczą z Narodowym Rezerwatem Chersonez Tavriczeskij na lata 2012-2015 - poinformował PAP dr Andrzej B. Biernacki.

  Dodano: 11.02.2012. 10:19  Czytaj więcej

  Polska archeolog liderem międzynarodowego zespołu badawczego w Sudanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Marta Osypińska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu rozpoczyna szeroko zakrojony program badawczy, mający na celu analizę osadnictwa paleolitycznego w Dolinie Nilu Środkowego (północny Sudan). Działania zespołu zostały zainicjowane dzięki grantowi badawczemu finansowanemu ze środków Narodowego Centrum Nauki.

  Dodano: 10.02.2012. 07:47  Czytaj więcej