• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polityka - polskie wybory - wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niemal sto obrazów i grafik ilustrujących wpływ polityki na sztukę zgromadzono na wystawie "Polityka - polskie wybory 1944-2010", przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Xawerego Dunikowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora.

  Dodano: 08.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Trwają IV Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wykłady, warsztaty, przeglądy filmów oraz wycieczki historyczne znalazły się w programie IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą, trwających od 5 do 17 lipca w Domu Pracy Twórczej w Oborach koło Warszawy. Spotkania, podobnie jak w latach ubiegłych, organizowane są w ramach Programu Polonijnego Biura Edukacji Publicznej IPN.

  Dodano: 07.07.2010. 02:17  Czytaj więcej

  400. lecie bitwy pod Kłuszynem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kopię obrazu "Bitwa pod Kłuszynem", uzbrojenie armii polskiej, szwedzkiej i moskiewskiej oraz wiele innych eksponatów można obejrzeć w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na wystawie "Bitwa pod Kłuszynem 1610-2010". Ekspozycja potrwa do końca lipca.

  Dodano: 07.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Poznańscy archeolodzy zakończyli badania w Tell Arbid w Syrii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rury ceramiczne tworzące system kanalizacyjny budowli sprzed 4 tys. lat odkryli na stanowisku Tell Arbid w Syrii archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy zakończyli kolejny sezon wykopaliskowy. Ponadto udało się wyjaśnić tajniki konstrukcji pradziejowych grobów. Badacze pracowali w ramach Polsko-Syryjskiej Misji Archeologicznej, prowadzonej od 1996 przez Uniwersytet Warszawski. Miniony sezon był trzecim i ostatnim rokiem realizacji projektu badawczego, którego celem jest poznanie zmian kulturowych zachodzących w regionie pod koniec III i na początku II tysiąclecia p.n.e.

  Dodano: 06.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  70. rocznica pierwszej ucieczki z Auschwitz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  We wtorek przypada 70. rocznica pierwszej ucieczki więźnia z niemieckiego obozu Auschwitz. Niemcy za karę przeprowadzili najdłuższy w historii obozu apel, który trwał 20 godzin. Podczas niego zmarł żydowski więzień Dawid Wongczewski - pierwsza ofiara śmiertelna KL Auschwitz.

  Dodano: 06.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  O tradycyjnym teatrze jawajskim w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tradycyjnym teatrze jawajskim opowie Maria Szymańska - studentka Instytutu Etnologii i Antropologii, absolwentka muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - 6 lipca w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu "Młoda antropologia".

  Dodano: 05.07.2010. 17:18  Czytaj więcej

  Przystanek Historia IPN na wakacje

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gry uliczne, warsztaty teatralne i zajęcia edukacyjne znajdą się m.in. w programie wakacyjnego Przystanku Historia organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

  Dodano: 05.07.2010. 09:17  Czytaj więcej

  Insygnia Rzeczypospolitej na zamku w Starej Lubowni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Replika polskich klejnotów koronacyjnych jest od 3 lipca na stałe prezentowana w muzeum zamku w Starej Lubowni na Słowacji. Insygnia władzy Polskich królów były ukryte na zamku Lubownia podczas Potopu szwedzkiego w latach 1655-1661.

  Dodano: 05.07.2010. 05:17  Czytaj więcej

  Archeolodzy z PAN badają kurhany w Chodliku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rzadko spotykany typ kurhanu z VIII-IX wieku odkryli archeolodzy w obrębie wczesnośredniowiecznego cmentarzyska kurhanowego w Chodliku (woj. lubelskie). Prace wykopaliskowe prowadzą naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym pod kierunkiem mgr. Łukasza Miechowicza.

  Dodano: 05.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Wystawa zdjęć afrykańskich rytów naskalnych w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do końca sierpnia w siedzibie Fundacji Biblioteka Ekologiczna W Poznaniu można obejrzeć blisko 50 zdjęć, ukazujących sztukę naskalną z Egiptu, Sudanu, RPA i Algierii, którą od 30 lat badają polscy naukowcy. Tradycja wykonywania wizerunków na skałach w Afryce jest bardzo odległa. Najstarsze znaleziska pochodzące z Namibii liczą 27 tys. lat. Odnaleźć je można niemal w każdym zakątku Afryki, gdzie istniały odpowiednie formacje skalne - od Sahary przez strefę tropikalną po samo południe kontynentu.

  Dodano: 05.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Bitwa pod Grunwaldem - cztery godziny, które wstrząsnęły Europą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Po całonocnej ulewie pozostał tylko niewielki deszcz. Wiatr był na tyle silny, że zrezygnowano z rozstawienia królewskiego namiotu kaplicznego. Na trzeci sygnał trębacza, 40-tysięczna armia polsko-litewska dosiadła koni i ruszyła polnymi drogami na wschód.

  Dodano: 03.07.2010. 11:49  Czytaj więcej

  Archeolodzy szukają grodu Sieciecha

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poszukiwania w okolicy Sieciechowa (pow. kozienicki) wczesnośredniowiecznego grodu, siedziby rodu Sieciechów, rozpoczęła grupa archeologów skupionych wokół Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy czerpią informacje o lokalizacji grodu ze źródeł historycznych, gdyż do dzisiaj nie zachowały się żadne widoczne jego pozostałości. Archeolodzy liczą jednak na sukces, który mają zapewnić kompleksowe badania. Pomysłodawcami projektu są: Zofia Kowarska i Szymon Lenarczyk.

  Dodano: 02.07.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Polacy rozpoczynają sezon wykopaliskowy w Marei

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po rocznej przerwie badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Hanny Szymańskiej i dr. Krzysztofa Babraja rozpoczynają wykopaliska w Marei - jedynym rozpoznanym starożytnym porcie jeziornym. Misja w Egipcie potrwa dwa miesiące.

  Dodano: 01.07.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Odkrycie archeologiczne w Bydgoszczy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy odkryli pod płytą Starego Rynku w Bydgoszczy pozostałości ratusza z XVI w. oraz naczynia i ceramikę z XII w. i z II-III w. p.n.e. Obecnie trwają prace wykopaliskowe, które mają się zakończyć na początku lipca.

  Dodano: 30.06.2010. 12:17  Czytaj więcej

  Węgierscy naukowcy odkrywają dinozaura przemieszczającego się z wyspy na wyspę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeologowie z Węgier odkryli szczątki krótkorogiego dinozaura, który jak wcześniej sądzono, występował wyłącznie w Ameryce Północnej i Azji. Członkowie Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) są przekonani, że ceratopsy dotarły na Węgry z Azji przemieszczając się z wyspy na wyspę przez starożytny Ocean Tetydy, by znaleźć się w miejscu, które tworzy dzisiejszą Europę. Odkrycie, opisane w czasopiśmie Nature, zapowiadane jest jako niezwykle istotne i w jego świetle pojawiły się już głosy nawołujące do ponownego zbadania biogeografii tamtych czasów.

  Dodano: 25.06.2010. 19:12  Czytaj więcej

  W Czerwińsku stanie replika mostu Jagiełły

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Czerwińsku - miejscu gdzie przed sześcioma wiekami przeprawiały się przez Wisłę idące na Grunwald wojska Władysława Jagiełły - powstaną dwa przęsła historycznego Mostu Jagiełły. Replika przęseł mostu powstała w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów z inicjatywy prof. Barbary Rymszy.

  Dodano: 25.06.2010. 15:17  Czytaj więcej

  Prof. Wojciech Wrzesiński doktorem h.c. uniwersytetu w Kielcach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Profesor Wojciech Wrzesiński - wybitny wrocławski znawca historii XIX i XX wieku - otrzymał 24 czerwca w Kielcach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego za zasługi dla nauki polskiej.

  Dodano: 25.06.2010. 03:18  Czytaj więcej

  Palmyra - Królowa Pustyni - wystawa nt. polskich prac archeologicznych w antycznym mieście

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Otwarcie wystawy podsumowującej prace Polskiej Misji Archeologicznej w Palmyrze, która od pól wieku  prowadzi na terenie tego antycznego miasta swoje badania, odbędzie się 24 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

  Dodano: 24.06.2010. 11:17  Czytaj więcej

  Badania podwodnych stanowisk archeologicznych w Jeziorze Powidzkim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dwie nadbrzeżne, pradziejowe osady z połowy I tysiąclecia p.n.e. w Powidzu i Polanowie - z doskonale zachowanymi konstrukcjami drewnianymi - odkryli archeolodzy, pracujący pod kierunkiem dr. Andrzeja Pydyna. Podwodne badania wykopaliskowe pozwoliły poznać nie tylko nieznane wcześniej na terenie Wielkopolski formy osadnictwa nadbrzeżnego, ale umożliwiły też rekonstrukcje gospodarki i środowiska charakterystycznego dla społeczności schyłkowej fazy kultury łużyckich pól popielnicowych.

  Dodano: 23.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Malowidła z XVIII w. odkryto na Uniwersytecie Wrocławskim pod warstwą tynku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dekorację malarską z I połowy XVIII wieku odkryto w sali Balzera Uniwersytetu Wrocławskiego pod warstwą tynku i farb. Odkrycia dokonano na krótko przed planowanym remontem Auli Leopoldyńskiej znajdującej się pod salą. "Jesteśmy podekscytowani tym odkryciem. To dla nas wielka radość, ale i wielki kłopot, bo trzeba będzie zabiegać o dodatkowe środki na renowację sali Balzera i odkrytych malowideł" - mówił 22 czerwca podczas spotkania z dziennikarzami Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Dodano: 23.06.2010. 00:17  Czytaj więcej