• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Kurnatowska odebrała nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nagrodę za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów - Lednickiego Orła Piastowskiego - odebrała w poniedziałek poznańska archeolog prof. Zofia Kurnatowska zawodowo i naukowo związana z Katedrą Archeologii UAM oraz Instytutem Archeologii i Etnologii PAN.

  Dodano: 22.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli zagadkowe obiekty w Wilanowie w Wielkopolsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 180 rytualnych palenisk przebadali archeolodzy w Wilanowie w woj. wielkopolskim. To pierwsze tego rodzaju nietypowe obiekty archeologiczne odkryte na terenie Polski, pochodzące ze schyłku starożytności lub z początku wczesnego średniowiecza.

  Dodano: 22.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Prof. Antony Polonsky doktorem honoris causa UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wybitny historyk, jeden najbardziej znanych w świecie badaczy losów polskich Żydów i stosunków polsko-żydowskich prof. Antony Polonsky otrzymał 18 czerwca tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 21.06.2010. 18:17  Czytaj więcej

  Zbiory historyczne Austriackiej Biblioteki Narodowej - w internecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieła wieszczów Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a także Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera - znajdą się wśród 400 tys. książek historycznych z zasobu Austriackiej Biblioteki Narodowej, które zostaną udostępnione niebawem w internecie.

  Dodano: 21.06.2010. 13:18  Czytaj więcej

  Trwają VII Warsztaty Krzemieniarskie SKAM

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjaliści z kraju i z zagranicy badający pradziejowe narzędzia z krzemienia biorą udział w warsztatach, wykładach i pokazach w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w ramach VII Warsztatów Krzemieniarskich SKAM w dniach 21-23 czerwca.

  Dodano: 21.06.2010. 12:17  Czytaj więcej

  70. rocznica egzekucji w Palmirach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 20-21 czerwca 1940 r. w podwarszawskiej wsi Palmiry zostali rozstrzelani przez Niemców wybitni przedstawiciele polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i sportowego. Egzekucja była częścią skierowanej przeciwko polskiej inteligencji akcji AB.

  Dodano: 21.06.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Trwa program konserwacji tkanin w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwa proces konserwacji zespołu unikalnych tkanin islamskich, ptolemejskich i koptyjskich, który znajduje się w kolekcji Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach wieloletniego programu, finansowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

  Dodano: 21.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  65. rocznica procesu szesnastu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mija 65. rocznica procesu szesnastu. W dniach 18-21 czerwca 1945 r. w Moskwie przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego Związku Radzieckiego odbył się pokazowy proces szesnastu przywódców Polski Podziemnej. Przewodniczył mu przewodniczący Kolegium gen. płk Wasilij Ulrich. Oskarżycielami byli mjr służby sprawiedliwości Nikołaj Afanasjew - generalny prokurator wojskowy Armii Czerwonej i Roman Rudenko, radca państwowy służby sprawiedliwości drugiej klasy.

  Dodano: 18.06.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Noc ze słowiańskimi obrzędami na Lednicy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jakie rytuały odprawiali dawni Słowianie w czasie letniego przesilenia? Odpowiedź na to pytanie poznają wszyscy, którzy 19 czerwca odwiedzą teren Małego Skansenu przy przeprawie na Ostrów Lednicki w Muzeum Pierwszych Piastów i wezmą udział w plenerowej imprezie "Noc Kupały - Wianki Świętojańskie".

  Dodano: 17.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Wykład prof. Karola Myśliwca w Instytucie Historii PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Referat pt. "Ciało jako droga do wieczności w starożytnym Egipcie" wygłosi 17 czerwca w Warszawie wybitny polski egiptolog, prof. Karol Myśliwiec. Będzie to ostatnie spotkanie z cyklu "Somatotes. Cielesność w ujęciu historycznym", organizowanego prze Sekcję Antropologii Historycznej Towarzystwa Miłośników Historii (TMH).

  Dodano: 16.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Muzeum Auschwitz/ Będzie nowa stała ekspozycja polska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Martyrologię ponad 450 tysięcy Polaków i polskich Żydów deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz upamiętni nowa ekspozycja w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Gotowa ma być za trzy lata - podało w niedzielę biuro prasowe muzeum.

  Dodano: 14.06.2010. 13:18  Czytaj więcej

  Ekspozycje bursztynu z okazji 1850-lecia Kalisza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bursztyn pod różnymi postaciami można oglądać na trzech wystawach, które otwarto w Muzeum Okręgowym w Kaliszu. Ekspozycje przygotowano z okazji 1850-lecia miasta, w ramach projektu "Europejski szlak bursztynowy".

  Dodano: 12.06.2010. 21:17  Czytaj więcej

  Polacy nad Nilem - konferencja archeologiczna na UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Piąta konferencja naukowa pt. "Polacy nad Nilem - badania archeologiczne w Egipcie i Sudanie w sezonie 2009-2010" odbędzie się w dniach 14-16 czerwca w Warszawie.

  Dodano: 12.06.2010. 12:17  Czytaj więcej

  68. rocznica pierwszej zbiorowej ucieczki Polaków z Auschwitz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  11 czerwca 1942 r. około 50 więźniów podjęło pierwszą zbiorową ucieczkę z niemieckiego obozu Auschwitz. Na wolność przedostało się dziewięciu. Podczas ucieczki i w wyniku niemieckiego odwetu życie straciło ponad 380 więźniów. Plany ucieczki sięgają wydarzeń z 27 maja 1942 roku. Wówczas do obozowej karnej kompanii wcielono około 400 polskich więźniów politycznych. Do Auschwitz zostali deportowani w 1941 i 1942 roku transportami z Warszawy i Krakowa.

  Dodano: 11.06.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Wystawa nt. polskich prac archeologicznych w Sakkarze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wystawę poświęconą polskim badaniom archeologicznym prowadzonym w Sakkarze, w pobliżu słynnej piramidy schodkowej Dżesera, można oglądać w Muzeum Archologicznym w Krakowie. Ekspozycja "Polski wezyr Merefnebef. Polskie badania archeologiczne w Sakkarze" przedstawia historię wykopalisk i odkryć dokonanych w czasie ich trwania.

  Dodano: 11.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Skansen Karpacka Troja - straty po powodzi szacowane na 4 mln zł

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ok. 4 mln zł wynoszą szacunkowe straty spowodowane przez powódź w przygotowywanym do otwarcia skansenie archeologicznym "Karpacka Troja" w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie) - poinformował w środę dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

  Dodano: 10.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  VI Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w najbliższy weekend

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szósta edycja festiwalu w Lądzie nad Wartą zatytułowana ,,Misje, kościoły, klasztory" odbędzie się 12-13 czerwca. Tym razem impreza poświęcona zostanie przełomowemu wydarzeniu znanemu Polakom z podręczników historii, czyli przyjęciu chrztu przez Mieszka I w 966 roku i dalszej, trudnej misji chrystianizacji pogan przez biskupa Jordana.

  Dodano: 09.06.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Krypta ze szczątkami J.Kochanowskiego będzie otwarta dla turystów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przy finansowym wsparciu z UE przeprowadzona zostanie modernizacja kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu (Mazowieckie), gdzie pochowany został Jan Kochanowski. Dzięki temu m.in. krypta, w której spoczywa poeta, będzie udostępniona turystom.

  Dodano: 08.06.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Spotkanie z kulturą trypolską w Muzeum Okręgowym w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na wystawie  ,,Neolityczny barok - kultura trypolska" po raz pierwszy w Toruniu prezentowane są  unikatowe przedmioty -  figurki kobiet kultury trypolskiej (VI-III tys. p.n.e.) ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Muzeum Okręgowego w Toruniu (1 figurka). Kolekcja tych zabytków pochodzi z wykopalisk z Bilcza Złotego na Ukrainie (Ogród i jaskinia Werteba). Uzupełnieniem prezentowanych eksponatów pochodzących  ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie są kolorowe tablice informacyjne przedstawiające historię tej niezwykłej kultury.


  Dodano: 07.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  50. rocznica śmierci gen. Józefa Hallera

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żołnierz Legionów Polskich, twórca "Błękitnej Armii" podczas I wojny św. oraz minister Rządu Polskiego na Uchodźstwie podczas II wojny św. - gen. Józef Haller - zmarł 4 czerwca 1960 r. W tym roku mija 50. rocznica tego wydarzenia.

  Dodano: 04.06.2010. 02:18  Czytaj więcej