• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy szukają pozostałości oświęcimskiego ratusza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy poszukują na rynku w Oświęcimiu reliktów dawnego ratusza i przedwojennej studni - poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

  Dodano: 04.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Francuski historyk o bitwie 1920 r. - perfekcyjna taktyka uratowała Europę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bitwa Warszawska z 1920 r. była perfekcyjnym popisem taktycznym Wojska Polskiego, który uratował Polskę i Europę przed terrorem bolszewickiej organizacji Czeka - uważa znany francuski historyk i sowietolog Alain Besancon, który gościł w Warszawie.

  Dodano: 03.06.2010. 02:18  Czytaj więcej

  W Bazylice Mariackiej pochowano szczątki ponad 200 krakowian z XI w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szczątki ponad 200 osób, znalezione podczas prac archeologicznych pod krakowskim Rynkiem Głównym i w jego okolicy, uroczyście pochowano w kryptach Bazyliki Mariackiej.

  Dodano: 03.06.2010. 01:17  Czytaj więcej

  8. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pokazy walk i szyków bojowych, prezentacje ubiorów i zwyczajów sprzed tysięcy lat, scenki rodzajowe, działanie rzymskiej machiny miotającej typu Skorpion, zwiedzanie obozów - to tylko część atrakcji, które będą czekać 29 maja na odwiedzających 8. Krakowski Piknik Archeologiczny w Nowej Hucie-Branicach.

  Dodano: 28.05.2010. 14:17  Czytaj więcej

  Wolność i swobody obywatelskie w Polsce w XVI wieku - odczyt w TNW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odczyt i dyskusja na temat anonimowego druku politycznego z 1587 roku, poświęconego sprawie wolności i swobód obywatelskich rozpocznie posiedzenie Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, które odbędzie się  31 maja w Warszawie.

  Dodano: 28.05.2010. 12:17  Czytaj więcej

  Polscy inżynierowie zabezpieczyli fragment słynnej egipskiej świątyni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bezprecedensową akcję w obrębie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari przeprowadził zespół polskich specjalistów, skupionych wokół Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Architekci zastąpili cedrowe, stuletnie podpory wzmacniające westybul Kaplicy Hathor stalowymi prętami zapewniającymi stabilność starożytnej budowli.

  Dodano: 26.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Poznańscy archeolodzy rozpoczęli sezon badań w Tell Arbid w Syrii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół archeologów z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z archeologami syryjskimi zainicjował kolejną kampanię prac wykopaliskowych na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii. Tegoroczny plan badań obejmuje odsłonienie dużej budowli z okresu postakadyjskiego (ok. 2 100 lat p.n.e.), której mury kryją się pod późniejszymi o ok. 200 lat domami.

  Dodano: 26.05.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Różne oblicza amfor - nowe ustalenia naukowców z UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Badania misji wykopaliskowych Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ujawniają nieznane fakty dotyczące amfor - popularnych, starożytnych naczyń służących do transportu i przechowywania m.in. oliwy, wina czy sosów rybnych.

  Dodano: 25.05.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Naukowcy zbadali nieznane cmentarzysko kultury sudowskiej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  17 kamiennych kurhanów kryjących w swoim wnętrzu spopielone szczątki ludzkie przebadali archeolodzy w Czerwonym Dworze w centralnej części Puszczy Boreckiej koło Gołdapi. Czerwony Dwór to pierwsze cmentarzysko z zachodniej części kultury sudowskiej odkryte i badane po II wojnie światowej.

  Dodano: 24.05.2010. 05:17  Czytaj więcej

  Prof. Gąssowski: odnalezienie grobu Kopernika wydawało się niewykonalne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolog prof. Jerzy Gąssowski, który kierował poszukiwaniami grobu Kopernika we Fromborku, przyznał, że badania, które zakończyły się ostatecznie sukcesem, wydawały się początkowo prawie niewykonalne, a w dalszym etapie są trudne i skomplikowane.


  Dodano: 21.05.2010. 02:17  Czytaj więcej

  Powstaje film promujący archeologię lotniczą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W połowie czerwca rozpoczną się zdjęcia do filmu pt. "Czy leci z nami archeolog?", popularyzującego metodę prospekcji lotniczej. Ujęcia zostaną zrealizowane z pokładu samolotu 3Xtrim, pilotowanego przez Krzysztofa Wieczorka - mistrza świata w lataniu precyzyjnym z 2009 roku. Akcję zainicjowali studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 21.05.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Archiwalia Batalionu Zośka trafiły do Archiwum Akt Nowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dokumenty, zdjęcia i nagrania audio, przybliżające działalność powstańczego Batalionu "Zośka", trafiły 19 maja do Archiwum Akt Nowych. Przekazali je spadkobiercy żołnierzy "Zośki" i uczestników Powstania Warszawskiego.

  Dodano: 20.05.2010. 07:18  Czytaj więcej

  Wielki dar dla UJ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  1350 woluminów, w tym kilka starodruków pochodzących m.in. z XVIII w., 70 tytułów czasopism muzycznych z wielu krajów, blisko 300 płyt - tak wygląda kolekcja Holendra, prof. Alberta Dunninga, podarowana Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - informuje "Dziennik Polski".

  Dodano: 20.05.2010. 03:18  Czytaj więcej

  Celtyckie monety odkryto na Kujawach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy typy monet celtyckich znaleźli archeolodzy na Kujawach. Napis na jednej z nich, datowany na poł. I wieku p.n.e., jest najstarszym zapisem alfabetycznym dotąd znalezionym na ziemiach polskich. Odkrycie podważa dotychczasowe ustalenia dotyczące mennictwa i osadnictwa celtyckiego w Polsce.

  Dodano: 19.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Naukowcy będą badać dziedzictwo kulturowe Żydów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Wschodniej powołano do życia w Białymstoku. Naukowcy z kraju i zagranicy mają w ramach jego działalności odkrywać i przypominać fakty z historii społeczności, w których żyli Żydzi.

  Dodano: 19.05.2010. 00:18  Czytaj więcej

  Zabytki z Sudanu uratowane przez Polaków - na wystawie w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cenne zabytki uratowane przez polskich archeologów w Sudanie - m.in. naczynia sprzed czterech tysięcy lat o wyrafinowanych kształtach i kolorach - można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  Dodano: 18.05.2010. 03:17  Czytaj więcej

  W Wartosławiu odnaleziono grób odlewnika z epoki brązu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  50 naczyń, zestaw form odlewniczych, tygiel oraz kamienne przedmioty o charakterze cyzelerskim odkryli na terenie pradziejowego cmentarzyska ciałopalnego w Wartosławiu (w woj. wielkopolskim) archeolodzy, pod kierunkiem Andrzeja Krzyszowskiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

  Dodano: 17.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  55. rocznica podpisania Układu Warszawskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osiem państw komunistycznych Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polska, podpisało 14 maja 1955 roku w Warszawie sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. W tym roku mija 55 lat od tego wydarzenia.

  Dodano: 14.05.2010. 02:18  Czytaj więcej

  Katyń zbrodnią wojenną o charakterze ludobójstwa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Delegacja Parlamentu Europejskiego ds. kontaktów z Rosją przyjęła deklarację ku czci 96 ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia, podkreślając, że zginęli oni w drodze do Katynia, by upamiętnić "zbrodnię wojenną o charakterze ludobójstwa" popełnioną na polskich oficerach.

  Dodano: 12.05.2010. 06:18  Czytaj więcej

  Rocznice śmierci dwóch wielkich przywódców - Piłsudskiego i Andersa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  12 maja obchodzimy rocznice śmierci dwóch wielkich Polaków - 75. rocznicę odejścia marszałka Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa polskiego i wodza Armii Polskiej oraz 40. rocznicę śmierci generała Władysława Andersa, legendarnego dowódcy II Korpusu Polskiego.

  Dodano: 12.05.2010. 03:17  Czytaj więcej