• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kim jesteś człowieku? - XIII Funeralia Lednickie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O badaniach cmentarzysk będą rozmawiać przedstawiciel różnych dyscyplin nauki w dniach 12-13 maja w Dziekanowicach. Organizatorami interdyscyplinarnego spotkania z cyklu Funeralia Lednickie są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polski - Oddział w Poznaniu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Polskie Towarzystwo Antropologiczne.

  Dodano: 11.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Skarby Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej na wystawie w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do 23 maja w poznańskim Muzeum Archeologicznym można oglądać wystawę "Badania archeologiczne na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej - sezony 2008-2009", prezentującą najciekawsze zabytki i dokumentację fotograficzną 26 stanowisk archeologicznych położonych na terenie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Kujaw.

  Dodano: 11.05.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Pradziejowemu cmentarzysku w Kicharach Nowych grozi zniszczenie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyjątkowemu cmentarzysku pradziejowemu na polu uprawnym pod Kicharami Nowymi (gm. Dwikozy, woj. świętokrzyskie) zagraża głęboka orka - alarmują archeolodzy. Systematyczne badania wykopaliskowe w Kicharach Nowych trwają od 1987 roku. Prowadzi je ekspedycja Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie pod kierunkiem dr Hanny Kowalewskiej-Marszałek.

  Dodano: 07.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  65. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  65 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 roku wojnę w Europie. Warto przy tej okazji pamiętać, że istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji (a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego).

  Dodano: 07.05.2010. 03:18  Czytaj więcej

  W Wągrowcu odkryto pozostałości średniowiecznej ludwisarni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości średniowiecznego warsztatu odlewania dzwonów znaleźli archeolodzy w Wągrowcu. Odkrycia średniowiecznych ludwisarni są rzadkością - to dopiero ósmy obiekt tego typu w Polsce. Naukowcy szacują, że warsztat pochodzi z końca XIV w. lub 1. połowy XV w.

  Dodano: 05.05.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Archeolodzy badają kurhany w Mściszewicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trzy z pięciu zachowanych kurhanów na stanowisku archeologicznym Mściszewicach (gmina Sulęczyno) przebadała ekspedycja z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, kierowana przez dr. Radosława Janiaka. Archeolodzy wykonali również rekonstrukcje pradziejowych grobowców. "Każdy uczestnik ekspedycji biorący udział w tych pracach osobiście mógł się przekonać, że odbudowa kamiennego kurhanu - przy zachowaniu pewnych zasad i kolejności prac - była zadaniem wymagającym znacznego nakładu sił" - uważa dr Janiak.

  Dodano: 04.05.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Badania archeologiczne na gliwickim rynku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do połowy maja na gliwickim rynku mają potrwać prace archeologiczne, związane z planowaną modernizacją historycznego centrum miasta. Wykopy, prowadzone przez specjalistów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, pod kierunkiem prof. Jerzego Piekalskiego i przy współpracy z Muzeum w Gliwicach, mogą sięgnąć od 2 do 4 metrów poniżej obecnej płyty rynku.

  Dodano: 30.04.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Dokumenty o Katyniu na stronie internetowej Rosarchiwu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Federalna Służba Archiwalna Rosji (Rosarchiw) po raz pierwszy udostępniła na swojej stronie internetowej dokumenty związane ze zbrodnią katyńską.

  Dodano: 28.04.2010. 19:18  Czytaj więcej

  Wykopaliska na zamku w Człuchowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwają wykopaliska na zamku w Człuchowie - drugiej pod względem wielkości, po Malborku, twierdzy krzyżackiej. Celem badań jest pełne rozpoznanie XIV-wiecznego założenia zamkowego, które powstało niedługo po zajęciu Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków. Inicjatorem wykopalisk, prowadzonych przez Instytut Archeologii UW i Fundację Przyjaciół IAUW, jest Urząd Miasta w Człuchowie, który realizuje projekt rewitalizacji zamku.

  Dodano: 28.04.2010. 05:17  Czytaj więcej

  70 lat temu Himmler wydał rozkaz założenia KL Auschwitz

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  70 lat temu, 27 kwietnia 1940 roku, Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał inspektorowi obozów koncentracyjnych Oberfuehrerowi Richardowi Gluecksowi rozkaz założenia w Oświęcimiu obozu koncentracyjnego. W ten sposób rozpoczęła się historia KL Auschwitz.

  Dodano: 27.04.2010. 04:18  Czytaj więcej

  Badania stanu pozostałości starożytnej stolicy Persji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół włoskich archeologów zakończył badania negatywnego wpływu zapory Sivand w południowym Iranie na starożytne stanowisko archeologiczne Pasargady, stolicę Persji 2500 lat temu - informuje serwis internetowy Press TV.

  Dodano: 27.04.2010. 01:17  Czytaj więcej

  Pomóżmy KARCIE - List polskich historyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  50 wybitnych polskich historyków skierowało do władz i społeczeństwa List otwarty w sprawie ratowania Fundacji Ośrodka KARTA, zajmującego się historią Polski w XX wieku - poinformował PAP Artur Jóźwik, dyrektor Ośrodka.

  Dodano: 26.04.2010. 01:18  Czytaj więcej

  Projekt Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwszą część projektu "Cyfrowa rekonstrukcja 1000-letniej historii Wrocławia", przedstawiającego zmiany w architekturze stolicy Dolnego Śląska w kluczowych momentach historii, zaprezentowano w piątek w Muzeum Miejskim Wrocławia.

  Dodano: 24.04.2010. 14:18  Czytaj więcej

  75. rocznica podpisania Konstytucji kwietniowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  23 kwietnia 1935 r. na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał tzw. Konstytucję kwietniową. Nowa ustawa zasadnicza przyznawała prezydentowi nadrzędną pozycję wobec innych organów państwa, czyniąc go odpowiedzialnym za jego losy wobec Boga i historii.

  Dodano: 23.04.2010. 04:17  Czytaj więcej

  150 lat temu ukazał się pierwszy tom Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  22 kwietnia - podczas Gali Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Narodowej - w Warszawie zostaną zainicjowane obchody 200-lecia urodzin Samuela Orgelbranda -warszawskiego wydawcy, drukarza i księgarza, jednego z najznakomitszych XIX-wiecznych polskich wydawców, edytora 28-tomowej Encyklopedii Powszechnej, której pierwszy tom ukazał się 150 lat temu.

  Dodano: 22.04.2010. 10:18  Czytaj więcej

  Nowe ustalenia polskich archeologów w stolicy królestwa Makurii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zakończył się kolejny sezon prac wykopaliskowych misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w sudańskiej Dongoli, kierowanej przez prof. Włodzimierza Godlewskiego z Instytutu Archeologii UW. Archeolodzy badają tutaj siedzibę dworu królewskiego sprzed półtora tysiąca lat. Wśród najważniejszych odkryć tego sezonu jest duży zespół amfor importowanych z Egiptu, Palestyny i wysp greckich, który pozwolił na uściślenie datowania budowy pałacu i zmienił dotychczasowy pogląd na relacje handlowe Dongoli z Egiptem i całym terytorium Bizancjum.

  Dodano: 22.04.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Młodzi egiptolodzy z całej Polski na sympozjum w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  II Konferencja Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu odbędzie się 22 i 23 kwietnia w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp na imprezę jest wolny.

  Dodano: 21.04.2010. 00:17  Czytaj więcej

  Muzeum Historii Polski zabiega o pamiątki z katastrofy samolotu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Muzeum Historii Polski stara się o pozyskanie przedmiotów z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Chciałoby otrzymać m.in. szarfę z wieńca prezydenckiego, który przetrwał katastrofę i - jeśli będzie to możliwie - to fragment rozbitego samolotu.

  Dodano: 20.04.2010. 06:17  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy podsumowują badania w izraelskim Hippis

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po dziesięciu sezonach prac archeologicznych polscy badacze zakończyli wykopaliska w obrębie kościoła z VI-VIII w., usytuowanego pośród ruin starożytnego miasta Hippis, na wschodnim brzegu jeziora Galilejskiego w Izraelu. To jedna z nielicznych znanych i starannie udokumentowanych przez prace archeologiczne świątyń chrześcijańskich w obrębie islamskiej prowincji zwanej Jund al-Urdunn - prowincją Jordanu, podległej dynastii Omajjadów.

  Dodano: 20.04.2010. 04:17  Czytaj więcej

  Apel polskich intelektualistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O powołanie w Polsce i Rosji instytucji badawczej zajmującej się "budzącymi w obu stronach emocje społeczne, wspólnymi problemami historii naszych narodów" zaapelowali członkowie zespołu pracującego nad Narodowym Programem Rozwoju Badań Humanistycznych.

  Dodano: 20.04.2010. 02:18  Czytaj więcej