• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ponowne narodziny - dinozaury starsze o 10 milionów lat?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół amerykańskich i europejskich paleontologów odkrył skamieliny stworzenia, które jak uważają naukowcy żyło 10 milionów lat przed najwcześniejszymi znanymi dinozaurami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Nature potwierdzają tezę, że dinozaury i ich inni bliscy krewni, tacy jak pterozaury (latające gady), mogli żyć dużo wcześniej niż dotychczas sądzono.

  Dodano: 05.03.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Europejscy mężczyźni pochodzą od starożytnych rolników

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester, Wlk. Brytania, odkryli, że większość europejskich mężczyzn pochodzi od pierwszych rolników, którzy migrowali około 10.000 lat temu z Bliskiego Wschodu. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS (Public Library of Science) Biology.

  Dodano: 21.01.2010. 15:12  Czytaj więcej

  Historia kalendarza

  opublikowane przez: Dawid Rozburski
  Historia kalendarza jest bardzo długa i przechodziła wiele metamorfoz. Postaram się pokrótce przedstawić najbardziej popularne z nich. Używane w zamierzchłych czasach, ale także te, stosowane nie tak dawno temu.

  Dodano: 23.09.2009. 11:35  Czytaj więcej

  Prof. Janusz Małłek doktorem honoris causa UWM

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Profesor Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 17 września w Olsztynie. Senat UWM uhonorował prof. Małłka za "wybitne osiągnięcia w zakresie badań naukowych nad przeszłością Prus Królewskich, Warmii i Prus Książęcych; udział w promowaniu nauki polskiej w ośrodkach zagranicznych, szczególnie w Niemczech oraz za promocję naukową i życzliwość wobec młodych adeptów nauki UWM".

  Dodano: 16.09.2009. 16:42  Czytaj więcej

  Pradawne koraliki zaświadczają o wyższym zaawansowaniu kultury epoki kamienia niż dotychczas sądzono

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół naukowców, którego prace finansowane są ze środków unijnych, odkrył 25 koralików z muszli morskich, których wiek określa się na 70.000-80.000 lat. Odkrycia potwierdzające wcześniejsze dowody na noszenie biżuterii przez ludzi i handlowanie nią już 80.000 lat temu opisano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (PNAS).

  Dodano: 31.08.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Badacze zgłębiają starożytny skarb

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Archeolodzy z brytyjskiego Uniwersytetu Nottingham oraz greckiego Ephorate of Underwater Antiquities Ministerstwa Kultury wykorzystują sprzęt cyfrowy do rozwiązania zagadki starożytnego greckiego miasteczka Pavlopetri, które jest uznawane za najstarsze zatopione miasto na świecie. W miejscu odkrytym i naniesionym na mapę przez badaczy z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Cambridge w 1968 r. nie prowadzono od tej pory żadnych innych prac. Projekt ten może stać się motorem napędowym archeologii podwodnej w przyszłości.

  Dodano: 09.06.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Redukcje paragwajskie

  opublikowane przez:
  Pod tą dziwną nazwą " redukcje paragwajskie " kryje się ciekawy społeczny eksperyment trwający około 150 lat. Eksperyment, w którym główne role odegrali jezuici, Indianie oraz hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy z "Nowego Świata".

  Dodano: 18.03.2009. 19:35  Czytaj więcej

  Legio I Adiutrix - grupa odtwórstwa historycznego

  opublikowane przez:
  Witam!

  Dodano: 23.12.2008. 16:26  Czytaj więcej

  Kraków: otwarto sarkofag gen. Sikorskiego

  opublikowane przez:
  Zaledwie kilkanaście minut zajęło specjalistom podniesienie sarkofagu gen. Władysława Sikorskiego. Teraz ma zostać wysunięta trumna ze szczątkami generała.

  Dodano: 25.11.2008. 14:31  Czytaj więcej

  Naukowcy podważają utarte poglądy na temat Renesansu

  opublikowane przez: Redakcja

  Zespół naukowców prowadzi przełomowe badania, poddając w wątpliwość postrzeganie Renesansu jako epoki zdominowanej przez myślenie świeckie.

  Dodano: 29.11.2013. 18:37  Czytaj więcej