• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktorantka UW bada najstarsze na świecie wyroby człowieka wykonane z gliny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wypalone, ręcznie wykonane formy gliniane odkryte w jaskini Klissoura na skraju Półwyspu Peloponeskiego przebadała Małgorzata Kot, doktorantka Międzyuczelnianego Programu Indywidualnych Studiów Doktoranckich Akademii "Artes Liberales", realizowanych na Uniwersytecie Warszawskim. Te wyroby rąk ludzkich pochodzące sprzed 33-30 tys. lat są jednocześnie najstarszymi znanymi jak dotąd ceramicznymi wyrobami.

  Dodano: 09.02.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Wystawa ,,Archeologiczna autostrada w tarnowskim ratuszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wystawę prezentującą odkrycia archeologiczne dokonane podczas prac poprzedzających budowę autostrady A4 w okolicach Krakowa można oglądać w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Wśród eksponatów są najstarsze wizerunki kobiet znalezione na ziemiach polskich.


  Dodano: 09.02.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Polska misja archeologiczna w Tell el-Murra w Egipcie uruchomiła stronę internetową

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polska ekspedycja do północno-wschodniej części Delty Nilu, prowadząca badania w Tell el-Murra, udostępniła oficjalny serwis internetowy - www.murra.pl. Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dr. Mariusza Juchy pracują na tym stanowisku od 2010 roku.

  Dodano: 08.02.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Złoty skarb z Koszyc na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Złoty skarb z Koszyc, czyli 2920 złote monety znalezione w 1935 roku w tym słowackim mieście, prezentowany jest od poniedziałku na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Ekspozycję uzupełniają numizmaty z wawelskiej kolekcji.

  Dodano: 07.02.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Prof. Wojciech Morawski: COP był dla II RP zastrzykiem nowoczesności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Inwestycje w Centralny Okręg Przemysłowy, oprócz wpływu na polski potencjał obronny, miały duże znaczenie społeczne. Aktywizowały zaniedbany region - Galicję, w której występowało duże bezrobocie - mówi PAP prof. Wojciech Morawski, z Zakładu Historii Gospodarczej i Społecznej SGH.


  Dodano: 05.02.2012. 17:04  Czytaj więcej

  75 lat temu zdecydowano o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  5 lutego 1937 r. na wniosek wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego Sejm przyjął plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Położony w widłach Wisły i Sanu COP był jedną z największych inwestycji gospodarczych w Polsce międzywojennej.


  Dodano: 05.02.2012. 16:53  Czytaj więcej

  O wojowniczych faraonach w Instytucie Archeologii UW

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kolejny wykład w Instytucie Archeologii UW z cyklu "Cała wstecz!... bo przeszłość ma przyszłość!" odbędzie się 3 lutego o godz. 17.00. Wystąpienie pt. "Wojowniczy faraonowie. Jak Egipt stworzył imperium" wygłosi dr Sławomir Rzepka - poinformował Zespół ds. Promocji IAUW.

  Dodano: 02.02.2012. 14:04  Czytaj więcej

  Powstaje trójwymiarowy model świątyni Totmesa III z Deir el-Bahari

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół specjalistów pod kierunkiem dr Moniki Dolińskiej składający się z naukowców z Muzeum Narodowego w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej pracuje nad wirtualną rekonstrukcją zupełnie zniszczonej świątyni faraona Totmesa III w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie.

  Dodano: 02.02.2012. 07:47  Czytaj więcej

  MHP uruchomiło stronę internetową o Janie Karskim, legendarnym emisariuszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pod adresem internetowym www.jankarski.org Muzeum Historii Polski uruchomiło stronę poświęconą Janowi Karskiemu, kurierowi Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował Zachód o Holokauście. Projekt jest częścią programu ,,Jan Karski. Niedokończona misja". 

  Dodano: 29.01.2012. 10:47  Czytaj więcej

  Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego zaprezentowano w Szczecinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Eilhardusa Lubinusa wydaną w 1758 r. zaprezentowano czwartek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zabytek sztuki kartograficznej został zakupiony przez Zamek, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających.

  Dodano: 27.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Wpływ europejskiego podboju na rdzennych Amerykanów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Niemiec i USA sugerują, że europejski podbój doprowadził do utraty ponad połowy populacji rdzennych Amerykanów. Wyniki badań rzucają nowe światło na schyłek autochtonicznej ludności. Eksperci przyznają, że kiedy Europejczycy po raz pierwszy pojawili się w Amerykach, rdzenni Amerykanie umierali na skutek toczonych walk lub z powodu chorób. Pytanie, jakiemu poświęcone były badania, dotyczy oddziaływania podboju na całą populację. Szeroko zakrojona analiza genetyczna wykazała przejściowe skurczenie się populacji o około 50%, które miało miejsce mniej więcej 500 lat temu. Odkrycia te potwierdzają dane historyczne, które wskazują, że europejscy osadnicy wywarli wpływ na ludność Ameryki Północnej i Południowej: choroby, wojny, głód i niewolnictwo odegrały tu swoją rolę. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 24.01.2012. 16:37  Czytaj więcej

  Wczesnośredniowieczne zabytki odkryto w Wolinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fragment palisady, drewniane elementy będące prawdopodobnie zabudowaniami gospodarczymi oraz szydła i przekłuwacze, które świadczą o pracy rzemieślniczej, to niektóre ze znalezisk archeologów pracujących w Wolinie. Zabytki wstępnie datowane są na XI-XII wiek. 

  Dodano: 23.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Projekt budowy repliki średniowiecznego statku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gdańskie Muzeum Archeologiczne planuje zbudować replikę średniowiecznego statku, którego załoga w kaperskiej wyprawie zdobyła m.in. przechowywany do dziś w Gdańsku obraz Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". Replika okrętu miałaby pełnić funkcję pływającego muzeum.


  Dodano: 20.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Nowa odsłona wystawy Archeologia Sudanu w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stałej ekspozycji prezentującej pradzieje Sudanu w poznańskim Muzeum Archeologicznym przybyło prawie 100 nowych zabytków. Jest wśród nich jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych oraz unikatowe, skórzane sandały z IV wieku n.e. Dodatkowe atrakcje to panel dotykowy i ekran LCD, na którym wyświetlane są zdjęcia z badań archeologicznych.

  Dodano: 20.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Zaprezentowano fragmenty mostu Kierbedzia wydobyte z Wisły

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydobyte latem 2011 r. z Wisły elementy mostu Kierbedzia, najstarszego stołecznego stałego mostu, zaprezentowano w środę w Warszawie. Zbudowana w 1864 r. przez Stanisława Kierbedzia konstrukcja przetrwała 80 lat - w tym czasie była dwukrotnie zniszczona. 

  Dodano: 19.01.2012. 09:33  Czytaj więcej

  Zakończono wykopaliska w centrum Inowrocławia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Liczne drewniane konstrukcje dróg, pozostałości zabudowy murowanej i relikty klasztoru franciszkańskiego odnaleźli w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania prowadzone były w ramach rewitalizacji centrum miasta.


  Dodano: 19.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Naukowcy odkryli stanowiska archeologiczne w woj. warmińsko-mazurskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkrycie nieznanych dotychczas odcinków wałów z czasów krzyżackich i dwa cmentarzyska kurhanowe - to najważniejsze efekty zakończonego projektu realizowanego na terenie Warmii i Mazur przez Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

  Dodano: 16.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  W Poznaniu zainaugurowano projekt promujący Ostrów Tumski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Terra Incognita - Odkryj Ostrów Tumski w Poznaniu" to tytuł akcji mającej na celu spopularyzowanie burzliwych dziejów tego miejsca. W programie na 2012 rok przygotowanym przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT znalazł się cykl prelekcji, wycieczek, reportaży i artykułów.

  Dodano: 15.01.2012. 11:04  Czytaj więcej

  Unikatowe rękopisy i księgi na wystawie w Muzeum w Gliwicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Unikatowe rękopisy i księgi, znanych i cenionych historyków oraz historyków amatorów zajmujących się historią Śląska zostaną w piątek zaprezentowane w Muzeum w Gliwicach na wystawie poświęconej dawnym dziejopisarzom górnośląskim.


  Dodano: 12.01.2012. 19:53  Czytaj więcej

  Powstaje film popularnonaukowy na temat historii Ostrowa Lednickiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Wyspa Władców" to tytuł filmu dokumentalnego prezentującego wczesnośredniowieczne losy Ostrowa Lednickiego - ośrodka władzy państwa piastowskiego oraz jednego z pierwszych chrześcijańskich centrów monarchii. Premiera produkcji przewidziana jest na wrzesień tego roku w TVP HISTORIA. Film "Wyspa władców" powstaje dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

  Dodano: 12.01.2012. 00:19  Czytaj więcej