• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy: przed wiekami na Mazurach jadano ryby i wiewiórki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mieszkańcy północnych krańców współczesnych Mazur przed wiekami jadali ryby z rodziny karpiowatych a także świnie, zające oraz wiewiórki. Palili w piecach drewnem, które rosło w pobliżu, a ich chaty były bielone - wynika z najnowszych badań archeologów.

  Dodano: 21.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy z UJ badają zamek w Ojcowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruiny zamku w Ojcowie (woj. małopolskie) należącego przez pewien czas do Jana Mężyka - szlachcica, który przetłumaczył królowi Jagielle z niemieckiego słynne przemówienie posłów krzyżackich, przynoszących dwa nagie miecze pod Grunwaldem w 1410 roku, przebadali archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 20.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Poznaniu otwarto stałą Galerię Sztuki Starożytnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 18 grudnia w poznańskim Muzeum Narodowym można zwiedzać nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej. Na ekspozycję składa się około tysiąc zabytków. "Kompletujemy dzisiaj zestaw stałych galerii. To chwila, na którą Muzeum Narodowe w Poznaniu czekało od dawna" - podkreślił dyrektor instytucji Wojciech Suchocki w czasie sobotniego wernisażu.

  Dodano: 19.12.2011. 11:19  Czytaj więcej

  Ciekawe odkrycia archeologiczne w centrum Gorzowa Wlkp.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na pozostałości domu z XVI lub XVII w. natknęli się archeologowie w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Znaleźli m.in. pozostałości pieca grzewczego z dość dobrze zachowanymi kaflami garnkowymi. 

  Dodano: 19.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Odkrycia polskich i ukraińskich badaczy w grodzisku na Ukrainie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości dwóch ziemianek i liczne zabytki świadczące o intensywnym zamieszkiwaniu znaleźli na terenie grodziska sprzed 1,5 tysiąca lat na Ukrainie polscy i ukraińscy archeolodzy. Odkryć dokonano podczas trzeciego sezonu badań prowadzonych przez naukowców z ekspedycji Narodowej Akademii Nauk Ukrainy i Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

  Dodano: 16.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  O innowacjach w muzealnictwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowy numer rocznika "Muzealnictwo" (nr 52) poświęcono głównie digitalizacji zbiorów, nowoczesnym formom edukacji i zarządzania muzeami. Po raz pierwszy wydawcą tomu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków (NIMOZ).

  Dodano: 15.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Papirusy, mumie, złoto - nowa wystawa w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bogatą ekspozycję prezentującą ponad 120 zabytków pozyskanych w czasie pierwszych oficjalnych wykopalisk w Egipcie prowadzonych przez Polaka - hrabiego Michała Tyszkiewicza, dokładnie 150 lat temu, przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Egiptu "Herhor".

  Dodano: 12.12.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Skarb sprzed 2,5 tysiąca lat odkryto w Lubuskiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skarb ważący 9 kg odkrył przypadkowo grzybiarz w okolicy Wiciny (woj. lubuskie). Całość przekazał Muzeum Archeologicznemu Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze. ,,Na skarb składa się ponad 300 przedmiotów wykonanych z brązu i żelaza" - mówi archeolog Julia Orlicka-Jasnoch. 

  Dodano: 12.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Koniec badań archeologicznych w Giżycku - odkryto 352 pochówki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W centrum Giżycka zakończyły się tegoroczne badania archeologiczne prowadzone na cmentarzu przekształconym w latach 60. w park. Archeolodzy przyznają, że dostarczyły one ważnych informacji o obrządku pogrzebowym sprzed wieku.


  Dodano: 10.12.2011. 22:04  Czytaj więcej

  Mur fortu rzymskiego odkryto w Bałakławie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości murów pierwszego typowego fortu rzymskiego wzniesionego na barbarzyńskich terenach na północ od Morza Czarnego odkryli polscy archeolodzy w Bałakławie na Krymie - poinformował PAP kierownik wykopalisk dr Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po latach poszukiwań polscy archeolodzy odkryli umocnienia rzymskiego fortu w Bałakławie na Ukrainie. Dotychczas ich przebiegu jedynie się domyślali.

  Dodano: 07.12.2011. 07:04  Czytaj więcej

  Na dnie Martwej Wisły odkryto ślady katastrofy morskiej z XVIII w.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na ślad kolizji dwóch statków z XVIII w. natrafili na dnie Martwej Wisły archeolodzy morscy z Gdańska. "Teraz czeka nas trudna operacja przeniesienia wraków w nowe, bezpieczne miejsce" - powiedział PAP dr Waldemar Ossowski z Centralnego Muzeum Morskiego (CMM) w Gdańsku. 

  Dodano: 06.12.2011. 07:04  Czytaj więcej

  Naukowcy odkopują stanowiska potwierdzające migrację pierwszych ludzi do Arabii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy od dawna utrzymywali, że populacje pierwszych ludzi rozprzestrzeniły z Afryki do Arabii w późnym plejstocenie, ale nigdy nie odkryli stanowiska archeologicznego w Arabii, które przypomina specyficzne afrykańskie rzemiosło... do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na okres migracji z Afryki jednych z pierwszych, współczesnych grup ludzi oraz na ich tożsamość. Wyniki podważają długo utrzymywane przekonania na temat okresu i drogi wychodzenia pierwszych ludzi z Afryki. Badania, które opisano w czasopiśmie PLoS ONE, zgromadziły naukowców z Australii, Czech, Niemiec, Ukrainy, USA i Wlk. Brytanii.

  Dodano: 05.12.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Bogate znaleziska z cmentarzyska sprzed 1,5 tysiąca lat w Warmińsko-Mazurskiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pięć spopielonych pochówków ludzkich i cztery szkielety koni odkryli archeolodzy podczas czwartego sezonu wykopaliskowego na cmentarzysku z okresu wędrówek ludów (IV-VI wiek n.e.) w Robawach (woj. warmińsko-mazurskie).

  Dodano: 05.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wyniki badań krakowskich archeologów w USA dostępne w internecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Krakowscy archeolodzy uruchomili stronę internetową prezentującą wyniki projektu badawczego prowadzonego przez nich na Południowym Zachodzie USA - http://www.sandcanyon.pl

  Dodano: 02.12.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Starożytne garnki zdradzają tajemnice kulinarne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół europejskich naukowców, pracujący pod kierunkiem uczelni z Yorku i Bradford w Wlk. Brytanii, odkrył że ludzie modyfikowali swoje zachowanie raczej wolniej niż szybciej, jeżeli chodzi o przerzucanie się na inną metodę polowania czy zbieractwa. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wyjaśniają tajemnicę tego przejścia na podstawie pozostałości w starożytnych garnkach.

  Dodano: 22.11.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Skansen Karpacka Troja odwiedziło prawie 60 tys. osób

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawie 60 tys. turystów odwiedziło czynny od końca czerwca skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Znajduje się tam wczesnośredniowieczny gród ze śladami osadnictwa sięgającego 2000 r. p.n.e.

  Dodano: 22.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Warmińsko-mazurskie/ Prace archeologiczne nie opóźnią budowy DK 16

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Służby konserwatorskie zdecydowały o rozszerzeniu obszaru wykopalisk archeologicznych na budowie odcinka drogi krajowej nr 16 z Biskupca do Borek Wielkich, gdzie odkryto pozostałości osady kultury wielbarskiej. Nie wpłynie to na termin zakończenia inwestycji.


  Dodano: 20.11.2011. 11:47  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy wrócili z Sakkary

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Konserwacji i analizie danych poświęcony był kolejny sezon badawczy polskiego zespołu pracującego na najsłynniejszej nekropolii egipskiej - Sakkarze, tuż obok najstarszej piramidy świata. "Nasza miesięczna kampania miała wyjątkowo inny charakter niż zwykle, ponieważ tymczasowe władze Egiptu nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa zabytkom odkrywanym na nekropoli memfickiej, czyli w strefie piramid, do której należy również Sakkara" - poinformował PAP prof. Karol Myśliwiec, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, kierujący pracami polskiej misji archeologicznej w Sakkarze.

  Dodano: 18.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Gockie groby odkryto w Weklicach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilkanaście pochówków ciałopalnych i szkieletowych z pierwszych wieków naszej ery przebadali archeolodzy w Weklicach (Warmińsko-Mazurskie). Archeolodzy wiążą cmentarzysko ze społecznością kultury wielbarskiej, która jest identyfikowana z ludem Gotów.

  Dodano: 14.11.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Klasztor w Jędrzejowie otworzy muzeum cysterskie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W podziemiach opactwa w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) trwają prace remontowe, dzięki którym za rok otwarte ma być tam muzeum cysterskie. Znajdą się w nim m.in. eksponaty z lokalnych wykopalisk archeologicznych - zapowiada przeor klasztoru o. Bernard Kurbiel.


  Dodano: 14.11.2011. 00:04  Czytaj więcej