• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DNA pradawnego konia potwierdza realizm malowideł naskalnych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy dzieła sztuki z paleolitu stanowią odzwierciedlenie środowiska naturalnego? By odpowiedzieć na pytanie, czy konie przedstawione na prehistorycznych malowidłach naskalnych wyglądały jak prawdziwe w naturze, międzynarodowy zespół naukowców posłużył się pradawnym kwasem dezoksyrybonukleinowym (DNA).

  Dodano: 11.11.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Srebrny skarb spod Susza trafił do muzeum w Olsztynie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pochodzący z XI wieku srebrny skarb z okolic Susza trafił do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Wkrótce po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie - poinformował kustosz działu archeologii olsztyńskiego muzeum, Jarosław Sobieraj.

  Dodano: 09.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Nowe odkrycie Polaków na terenie łaźni rzymskiej w Novae

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przemyślany system kanałów odprowadzających wodę i pomieszczenie sauny znaleźli archeolodzy w obozie legionowym w Novae (Bułgaria) w ramach działań Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Archeologicznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Tegoroczne badania miały na celu prześledzenie i odtworzenie siatki przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie wielkiej łaźni legionowej z II wieku n.e., którą polscy badacze szczególnie intensywnie odkrywali w ciągu ostatnich czterech lat.

  Dodano: 09.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeologiczne badania Doliny Węgorapy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ceramiczne zabytki archeologiczne oraz próbki spieków metalicznych, polepy, kości zwierzęcych, węgli drzewnych, pobrane z osad położonych na styku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy przebadano w ramach projektu "Dolina Węgorapy 2008-2010". Badania realizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 08.11.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Prof. Giaro - laureat polskiego Nobla 2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prof. Tomasza Giaro - prawnika z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) nagrodziła "polskim Noblem" w 2011 roku w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

  Dodano: 04.11.2011. 14:11  Czytaj więcej

  Archeolodzy wrócą na wykopaliska do grodziska w Bogdanach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy, którzy latem odkryli zabytkową ceramikę i wieżę obronną w wielokulturowym grodzisku w Bogdanach koło Fromborka (Warmińsko-Mazurskie), wrócą do niego w przyszłym sezonie wykopaliskowym, by kontynuować badania. Poinformował o tym Daniel Gazda, kierownik Archeologicznej Misji Pomezańsko-Bałtyckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach.

  Dodano: 04.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Warmińsko-mazurskie/ Zakończono wykopaliska w obozie jenieckim pod Olsztynkiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Około stu żołnierskich nieśmiertelników i tysiące przedmiotów osobistego użytku, należących do jeńców dawnego niemieckiego Stalagu 1B Hohenstein z czasów II wojny, odkryto podczas prac archeologicznych przy budowie drogi ekspresowej S-7 pod Olsztynkiem.


  Dodano: 02.11.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Pierwsze narzędzia człowieka na wystawie w Krakowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało niezwykłą wystawę czasową, prezentującą pierwsze narzędzia krzemienne stosowane przez człowieka. Ekspozycja "Najstarsze narzędzia krzemienne" potrwa do końca roku.

  Dodano: 02.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy odkryli bogatą osadę Galindów na Mazurach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości dużej i bogatej osady z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I-VII w.) przebadali wykopaliskowo w okolicach Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy z olsztyńskiej firmy Archeo-Adam.

  Dodano: 31.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wczesnośredniowieczne fragmenty fortyfikacji odkryto w Sandomierzu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości umocnień drewnianych lub drewniano-ziemnych, otaczających miasto we wczesnym średniowieczu, przed wybudowaniem murów miejskich, odnaleziono przypadkowo podczas prac ziemnych w obrębie Starego Miasta w Sandomierzu - poinformowała Monika Bajka z lokalnego Muzeum Okręgowego.

  Dodano: 28.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Polacy badają albańską twierdzę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem UW w czasie badań wykopaliskowych na zamku Rosafa obok Szkodry (północno-zachodnia Albania) znaleźli inskrypcje rzymskie, które rzucają nowe światło na temat ówczesnej administracji wojskowej i funkcjonowania sztabu. ,,Podczas oczyszczania cysterny wybudowanej w twierdzy Rosafa w czasach weneckich (XVI w.) znaleźliśmy w jednym z filarów ją podtrzymujących dwa wmurowane inskrybowane kamienie. Na jednym zachowały się aż trzy inskrypcje" - wyjaśnia prof. Piotr Dyczek, kierownik wykopalisk.

  Dodano: 27.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Wykład w IPN o rozwoju przemysłu w okresie Polski Ludowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zbudowanie państwa opartego na wzorcach z ZSRR, w którym główną rolę miał odgrywać przemysł ciężki powstający w wielkich zakładach zatrudniających rzesze powstającej klasy robotniczej było - zdaniem historyka IPN Andrzeja Zawistowskiego - celem władz PRL po II wojnie.


  Dodano: 25.10.2011. 18:04  Czytaj więcej

  Bizantyjskie domy odkryli poznańscy archeolodzy na Krymie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Centralną część bizantyjskiego miasta zlokalizowanego w ramach Narodowego Rezerwatu "Chersonez Tavriczeskij" w Sewastopolu na Krymie przebadali archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Międzynarodowym projektem kierują: dr Andrzej B. Biernacki z UAM i dr Elena Klenina z ukraińskiego Nacjonalnego Zapovednika Chersonez Tavriczeskij.

  Dodano: 25.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Antropolodzy: mężatki po studiach mieszkające na wsi żyją najdłużej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kto ma w Polsce największe szanse na długie życie? Mężatki z wyższym wykształceniem, które mieszkają na wsi, najlepiej małopolskiej, podkarpackiej lub podlaskiej - wynika z badań polskich antropologów. O czynnikach, które mają wpływ na długość życia, a także o umieralności Polaków mówi w rozmowie z PAP dr hab. Halina Kołodziej z Zakładu Antropologii PAN.

  Dodano: 24.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Kawiarnia Naukowa Rodziców/ Co jednorożce mają wspólnego z nauką?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jednorożec to zwierzę niezwykle płochliwe, choć można próbować je schwytać. Czy to legendarne, mityczne zwierzę może mieć coś wspólnego z badaniami naukowymi? Tak, jeśli są to analizy prowadzone przez historyków sztuki. O motywie jednorożca i jego skomplikowanej symbolice opowiadała historyk sztuki dr hab. Grażyna Jurkowlaniec z Uniwersytetu Warszawskiego podczas Kawiarni Naukowej Rodziców organizowanej przez Uniwersytet Dzieci w Warszawie.

  Dodano: 21.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Nowe odkrycia na zamku w Uniejowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ostatnie prace archeologiczne oraz analiza architektoniczna zamku w Uniejowie (woj. łódzkie) pozwoliły w znacznym stopniu skorygować dotychczasowe poglądy na temat formy budowli w okresie średniowiecza.  Archeolodzy z firmy ARCH-TECH pod kierunkiem Wojciecha Dudaka i Radosława Hermana prowadzili wykopaliska przy południowej fasadzie zamku, w fosie oraz na dziedzińcu głównym i północnym międzymurzu. Wykonali również rekonesans architektoniczny budowli. Prace trwały w związku z planowanymi remontami zamku w krótkich kampaniach od 2009 do 2011 r.

  Dodano: 21.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Groby łużyckie odkryto na Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cmentarzysko sprzed 2,5 tysiąca lat, z wczesnej epoki żelaza, znaleźli archeolodzy w czasie wykopalisk na obszarze Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Odkrycia dokonano w czasie nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn.

  Dodano: 18.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Polacy przeszkolą irackich archeologów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Z nowoczesnymi metodami dokumentacji wykopaliskowej zapoznają archeolodzy z Polski dziesięciu irackich archeologów - pracowników uniwersytetów w Diwaniji, Hilla, Bagdadzie, Mosulu i Erbilu. Trzytygodniowe szkolenie rozpocznie się 15 października w Erbilu w irackim Kurdystanie.

  Dodano: 14.10.2011. 12:33  Czytaj więcej

  Wybitny podwodny eksplorator z wizytą w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Robert Stenuit, belgijski dziennikarz, pisarz i archeolog podwodny będzie gościł w Polsce na zaproszenie Muzeum Nurkowania w Warszawie w dniach 15-18 października.

  Dodano: 13.10.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy: mazurskie rodziny chowano w jednym grobie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mazurskie rodziny sprzed blisko dwóch wieków grzebały swoich zmarłych w wyraźnych skupiskach, a grabarze nie szanowali pogrzebanych wcześniej zmarłych - takie wnioski wysuwają archeolodzy i historycy prowadzący badania archeologiczne w centrum Giżycka na XIX-XX - wiecznym cmentarzu. Na terenie objętym inwestycją odkryto już 261 grobów, a badacze sądzą, że będzie ich ok. 280-300 - to znacznie więcej niż pierwotnie zakładano.

  Dodano: 13.10.2011. 08:04  Czytaj więcej