• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odsłaniają tajemnicę pierwszych eksploratorów na świecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że autochtoniczni Australijczycy wywodzą się bezpośrednio z wczesnej ekspansji człowieka w Azji, która miała miejsce 70.000 lat temu. Odbyło się to co najmniej 24.000 lat przed ruchami populacji, które dały początek dzisiejszym Europejczykom i Azjatom. Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Science, rzucają nowe światło na prehistorię naszego gatunku i oferują pierwsze spojrzenie na genom autochtonicznego Australijczyka.

  Dodano: 12.10.2011. 16:17  Czytaj więcej

  Bliżej do powstania Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rosną nadzieje na powstanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach - pierwszej stale działającej na terenie Grecji polskiej jednostki naukowo-badawczej. 

  Dodano: 11.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Irlandzkie megality w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Megality - kamienne giganty" to tytuł nowej wystawy czasowej w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym, prezentującej stanowiska megalityczne Północnej Irlandii. Ekspozycja będzie czynna do 30 grudnia.

  Dodano: 11.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy znaleźli zbiorowe groby na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szczątki co najmniej kilkudziesięciu osób znaleźli poznańscy archeolodzy pod kościołem Najświętszej Marii Panny na tamtejszym Ostrowie Tumskim. Niewykluczone, że są to kości osób wcześniej pochowanych w poznańskiej katedrze.


  Dodano: 10.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W Rzeszowie wystawa zabytków odkrytych na podkarpackim odcinku autostrady A4

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Około 500 obiektów, spośród kilku tysięcy, jakie odkryto w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na podkarpackim odcinku autostrady A4, znalazło się na wystawie "Autostradą w przeszłość", którą można oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

  Dodano: 07.10.2011. 14:19  Czytaj więcej

  Nominacje do 4. edycji konkusu na Książkę Historyczną Roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" Grzegorza Motyki oraz "Zbrodnia katyńska. Mord. Kłamstwo. Pamięć" Andrzeja Przewoźnika i Jolanty Adamskiej znalazły się wśród książek nominowanych do konkursu Książka Historyczna Roku.

  Dodano: 07.10.2011. 10:19  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy badają w Grecji osady sprzed tysięcy lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Model trójwymiarowy fragmentu doliny rzeki Anthemous w Grecji, bogatej w pozostałości osadnictwa z końca neolitu i początku epoki brązu, wykonali polscy archeolodzy z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku. Wtedy naukowcy zebrali wszelkie dostępne plany doliny, informacje archiwalne, dane ze służb konserwatorskich i dokonali rekonesansu terenowego.

  Dodano: 07.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  50 tys. osób odwiedziło skansen archeologiczny Karpacka Troja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  50 tys. osób zwiedziło otwarty pod koniec czerwca skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski. 

  Dodano: 04.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Odnowiono XIV-wieczny mur obronny w Kaliszu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zakończyła się renowacja 20-metrowego zabytkowego muru obronnego z XIV wieku, położonego w centrum Kalisza. Najprawdopodobniej kaliskie mury obronne, z których zachował się jedynie 20-metrowy fragment, powstały za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.


  Dodano: 30.09.2011. 11:19  Czytaj więcej

  W Gliwicach odkryto średniowieczną drewnianą drogę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pochodzące ze średniowiecza drewniane nawierzchnie drogi i biegnący wzdłuż niej rynsztok odkryto w Gliwicach. Znalezisko jest datowane na XIV wiek. W ocenie archeologów, jest dowodem na to, że miasto już setki lat temu było stosunkowo dobrze zorganizowane.

  Dodano: 30.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy badali kościół św. Jakuba Apostoła w Toruniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Potężne średniowieczne kamienne fundamenty świątyni i kilkadziesiąt pochówków mieszczan sprzed kilkuset lat odkryli na terenie gotyckiej świątyni archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Kościół św. Jakuba Apostoła jest rzadkim na Pomorzu przykładem gotyckiej bazyliki, odznaczającym się wyrafinowaną architekturą i bogatym zdobnictwem" - mówi Anna Cicha, uczestniczka badań, doktorantka IA UMK.

  Dodano: 29.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Polscy archeolodzy odkryli 23 kotwice u wybrzeży Krymu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas czwartego sezonu poszukiwań u południowych wybrzeży Krymu w rejonie przylądka Aju-Dach archeolodzy podwodni w Warszawy znaleźli 23 kotwice pochodzące ze statków datowanych od VII do XIX wieku. Prowadzone prace, były pierwszymi badaniami podwodnymi w tym rejonie. Liczba znalezisk potwierdza istotne znaczenie nawigacyjne miejsca w ubiegłych stuleciach.

  Dodano: 27.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W Zalewie Wiślanym odnaleziono ciężarówki Wehrmachtu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Gdańscy archeolodzy odnaleźli na dnie Zalewu Wiślanego cztery niemieckie pojazdy wojskowe, zatopione w zimie 1945 r. podczas wielkiej ewakuacji z Prus Wschodnich. Prawdopodobnie wraki zostaną wydobyte i trafią do muzeum. 

  Dodano: 23.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy szukają megalitów na Pomorzu Zachodnim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pozostałości grobowców sprzed kilku tysięcy lat wykonanych z monumentalnych głazów poszukują archeolodzy z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Projekt badawczy realizowany jest w ramach programu Dziedzictwo Narodowe, priorytet 5 Ochrona Zabytków Archeologicznych dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Dodano: 22.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Archeolodzy zbadają wraki na dnie Zalewu Wiślanego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gdańscy archeolodzy rozpoczynają badania obiektów odkrytych podczas pomiarów hydrograficznych na dnie Zalewu Wiślanego. Prawdopodobnie są to wraki niemieckich pojazdów wojskowych, zatopionych w zimie 1945 r. podczas wielkiej ewakuacji z Prus Wschodnich.


  Dodano: 20.09.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Archeolodzy zbadali gockie cmentarzysko w Swaryczowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kilkadziesiąt pochówków ciałopalnych i szkieletowych sprzed 1800-1600 lat, społeczności kultury wielbarskiej identyfikowanej z Gotami, odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w Swaryczowie (Lubelskie). Jeden ze zmarłych był w drewnianej łodzi, co jest unikatowym znaleziskiem.

  Dodano: 20.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Rozpoczynają się obrady Aerial Archaeology Research Group (AARG)

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Poznaniu będą debatować w dniach 21-23 września specjaliści od archeologii lotniczej z całej Europy. Tegoroczne spotkanie organizują wspólnie AARG i sekcja archeologiczna European Association of Remote Sensing Laboratories (EARSeL).

  Dodano: 20.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Starożytna Grecja tematem 17. Festynu Archeologicznego w Biskupinie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pod hasłem "Grecja - narodziny Europy" rozpocznie się w sobotę 17. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). W tym roku przez dziewięć dni można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje dotyczące kultury i historii starożytnych Greków. 

  Dodano: 16.09.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Minister kultury wyróżnił toruńską archeolożkę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr hab. Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymała Złotą Odznakę "Za Opiekę nad Zabytkami" za działalność na rzecz ochrony zabytków i dokonania w dziedzinie konserwacji zabytków archeologicznych.

  Dodano: 15.09.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Relikty XIV-wiecznej zabudowy drewnianej odkryto w Stargardzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze rozpoznane jak dotąd na terenie Stargardu (Zachodniopomorskie) pozostałości dobrze zachowanej drewnianej zabudowy z XIV wieku przebadali archeolodzy z miejskiego Muzeum.

  Dodano: 14.09.2011. 00:19  Czytaj więcej