• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pipes: zwycięstwo bolszewików w 1920 roku zmieniłoby historię

  14.08.2010. 17:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Gdyby bolszewicy wygrali Bitwę Warszawską, zapewne wkroczyliby później do Niemiec i może udałoby im się wprowadzić tam rząd komunistyczny. Na pewno cała historia byłaby zupełnie inna - ocenił w rozmowie z PAP historyk prof. Richard Pipes.

  Bitwa Warszawska, określana jako decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej, rozegrała się w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy.

  "Gdyby bolszewicy wygrali Bitwę Warszawską, zapewne wkroczyliby później do Niemiec i może udało by im się wprowadzić tam rząd komunistyczny i na pewno cała historia byłaby zupełnie inna. Jeżeli Niemcy poszłyby wówczas drogą komunizmu, to może nie byłoby II wojny światowej, tylko konflikt między Zachodem a Rosją" - zastanawiał się w rozmowie z PAP Pipes.

  W jego opinii, gdyby Rosjanie wkroczyli do Europy Zachodniej, to być może wybuchłyby tam rewolucje i Rosjanie mieliby szansę zajęcia dużej części Europy. "Po drugie wiemy, że Lenin stwierdził po tej porażce, że należy rozbudować i wzmocnić armię" - mówił historyk.

  Jak podkreślił Pipes, jednym z rezultatów porażki bolszewików na przedpolach stolicy Polski, mogła być właśnie II wojna światowa. "Jednak niezależnie od różnego typu teorii i spekulacji, Bitwa Warszawska pozostaje wielkim zwycięstwem oręża polskiego" - zauważył Pipes.

  PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek


  abe/ jbr/bsz

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Bitwa pod Radzyminem – jedna z bitew stoczonych podczas kontrofensywy Wojska Polskiego w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa o Lwów 1920 lub Obrona Lwowa 1920 − walki toczone na przedpolach Lwowa w okresie ofensywy bolszewickiej na Polskę i po bitwie warszawskiej. Bitwa pod Komarowem – bitwa pomiędzy bolszewicką 1 Armią Konną, a polską 1 Dywizją Jazdy w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Największa bitwa konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa stanowiła moment zwrotny na południowym froncie, porównywalny z wcześniejszą bitwą warszawską. Po bitwie warszawskiej, pod Komarowem polska 1 Dywizja Jazdy pokonała 1 Armię Konną Budionnego idącą z odsieczą wojskom Tuchaczewskiego. W bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich (łącznie 70 szwadronów).

  Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej. Bitwa pod Ossowem – bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach kontrataku oddziałów Wojska Polskiego podczas bitwy warszawskiej.

  Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września (niektóre źródła podają, że do 28 września) 1920. Był to drugi wielki sukces militarny Polski po "cudzie nad Wisłą" w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Herb Radzymina – przedstawia w błękitnej tarczy herbowej oko Opatrzności otoczone srebrnymi promieniami. Godło herbowe nawiązuje do dwóch wydarzeń z historii Radzymina. W początkach XVII wieku miasto nawiedziła zaraza, tzw. morowe powietrze. Jej szybkie ustąpienie mieszkańcy uznali za efekt modlitw i stawiania krzyży przebłagalnych, wierzono, że nad miastem czuwała Opatrzność. Drugie wydarzenie miało miejsce 15 sierpnia 1920 - odbicie miasta z rąk bolszewików podczas wojny polsko-bolszewickiej, nazwane potem cudem nad Wisłą, także przypisywane opiece Opatrzności Bożej nad miastem. Herb w obecnym kształcie zatwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP w 1936.

  Bitwa o Nasielsk - bitwa stoczona przez 22 Pułk Piechoty i 68 Pułk Piechoty Wojska Polskiego z 11 Dywizją Strzelców Armii Czerwonej w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku, w ramach kontrnatarcia polskiego podczas bitwy warszawskiej. Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920).

  Bitwa pod Dobriczem określana też jako bitwa pod Bazargic – bitwa trwająca od 5 września do 7 września 1916 podczas I wojny światowej, pomiędzy armią bułgarską, a połączonymi siłami rumuńsko-rosyjskimi.

  Galicyjska Socjalistyczna Republika Rad, ukr. Галицька Соціалістична Радянська Республіка − krótko istniejące państwo marionetkowe, powołane przez bolszewików podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

  Pipes of Peace (pol. "Fajki pokoju") – album Paula McCartneya wydany w 1983 r. Zawiera materiał nagrany podczas sesji Tug Of War / Pipes of Peace. Jako następca cieszącego się popularnością albumu Tug of War, Pipes of Peace okazał się kolejną kopalnią przebojów McCartneya, dzięki czemu zapewnił sobie ważne miejsce w jego dyskografii. Jest on (wraz z poprzednikiem) częścią dyptyku "Wojna i pokój". Pod względem muzycznym znacznie odstaje od pierwszej części. Pierwsza bitwa koło Helgolandu – bitwa morska stoczona 28 sierpnia 1914 roku w pobliżu zachodniego wybrzeża Niemiec pomiędzy okrętami brytyjskimi i niemieckimi. Była to pierwsza większa bitwa morska I wojny światowej. Zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Royal Navy, Kaiserliche Marine straciła 712 zabitych i 336 wziętych do niewoli marynarzy oraz trzy krążowniki lekkie i niszczyciel. W rejonie Helgolandu stoczono ponadto wcześniej bitwę morską w 1864 roku między flotą duńską a austriacko-pruską oraz później w trakcie I wojny światowej bitwę morską w 1917 roku.

  Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Forsowanie Odry (1945) – walki stoczone przez 1 Armię Wojska Polskiego (1 AWP) w dniach 16–20 kwietnia 1945 roku, w czasie Operacji Berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, podczas II wojny światowej, pierwsza bitwa oddziałów polskich na terytorium Niemiec.

  Bitwa pod Warszawą, znana jako bitwa pancerna na przedpolach Warszawy lub bitwa pod Radzyminem – bitwa stoczona w czasie II wojny światowej na prawym brzegu Wisły po praskiej stronie Warszawy w dniach 25 lipca5 sierpnia 1944 r. pomiędzy radziecką 2 Armią Pancerną a niemieckimi oddziałami m.in. dywizjami Waffen-SS Wiking i Totenkopf oraz dywizją Hermann Göring. Bitwa zbiegła się z działaniem Armii Krajowej z radzymińskiego Obwodu "Rajski Ptak", której oddziały w lipcu 1944 przystąpiły do akcji "Burza". Bitwa koło Tolvajärvi – bitwa rozegrana 12 grudnia 1939 roku, między fińskimi a radzieckimi wojskami. Bitwa była pierwszym większym zwycięstwem wojsk fińskich podczas wojny zimowej.

  Dodano: 14.08.2010. 17:18  


  Najnowsze