• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy badają nekropolę starożytnego królestwa w Peru

  30.03.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pochówki z bogatym wyposażeniem znaleźli polscy archeolodzy podczas badań w świątyni-mauzoleum w Castillo de Huarmey na północnym wybrzeżu Peru. "Waga znalezisk świadczy, że między VII a IX w n.e. było to główne centrum ekspansji Imperium Wari w tej części Andów, a zarazem jedna z głównych nekropoli tej kultury poza stolicą" - informuje kierujący projektem dr Miłosz Giersz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W projekcie biorą udział również specjaliści z Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego Peru i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

  Komory grobowe odkryto w zeszłym roku w monumentalnej budowli w kształcie podłużnej platformy o wymiarach 200 na 60 m i wysokości 20 m. Cała konstrukcja jest wykonana z cegły mułowej, którą częściowo pokryto blokami kamiennymi. Założenie funkcjonowało w drugiej połowie I tysiąclecia n.e.

  "Natrafiliśmy na zaskakująco bogate wyposażenie grobowe zmarłych. Tworzyły je srebrne naczynia, biżuteria, pięknie zdobione tkaniny oraz importowane dobra luksusowe w postaci obsydianowych grotów, ceramiki, ceremonialnych drewnianych kubków pochodzących znad jeziora Titicaca czy muszli z tropikalnych wód morskich Ekwadoru" - wylicza dr Giersz.

  Po pierwszym sezonie szeroko zakrojonych prac archeologicznych naukowcy są zgodni - stanowisko to jest jednym z najważniejszych ośrodków władzy i bogatym cmentarzyskiem elit przedhiszpańskiej kultury Wari na północnym wybrzeżu Peru. Wykopaliska poprzedzono kompleksowymi badaniami nieinwazyjnymi. Zastosowano szereg metod: pomiary sytuacyjno-wysokościowe z zastosowaniem GPS RTK, fotogrametrię latawcową z modelowaniem trójwymiarowych modeli terenu, prospekcję geofizyczną wykonaną z pomocą magnetometru typu fluxgate i magnetometru cezowego oraz analizę przestrzenną GIS zabytków zlokalizowanych podczas badań powierzchniowych.

  Pomiarami zajęli się specjaliści z IA UW: Miron Bogacki, dr Patrycja Prządka-Giersz, Wiesław Małkowski i prof. Krzysztof Misiewicz.

  Już te badania przyniosły szereg bezcennych informacji na temat funkcjonowania stanowiska w przeszłości - jego zasięgu terytorialnego, a nawet chronologii.

  "Zastosowane metody pozwoliły nam również przygotować wieloletnią strategię prac wykopaliskowych i konserwatorskich jednego z najważniejszych ośrodków przedinkaskiej kultury Wari na pustynnym wybrzeżu Pacyfiku" - dodaje dr Giersz.

  Wykopaliska spotkały się wielkim odzewem w mediach peruwiańskich. Obszerny materiał na ich temat zamieścił m.in. największy dziennik w tym kraju "El Comercio".

  Badania realizowane są dzięki finansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu własnego kierownika Projektu GR-2900 dr. Miłosza Giersza oraz grantu przyznanego w ramach finansowania Projektów Międzynarodowych Niewspółfinansowanych (badania nieinwazyjne).

  Kolejny sezon prac rozpocznie się w sierpniu 2011 roku.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  El Castillo de Huarmey – wielopoziomowe mauzoleum z suszonej cegły, znajdujące się w Peru, około 300 km na północ od Limy w pobliżu miejscowości Huarmey. Stanowisko odkryte zostało w 2013 roku przez polsko-peruwiański zespół archeologów, dowodzony przez Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Roberto Pimentel Nitę. Wyprawa sponsorowana była przez National Geographic Society. Odkrycie jest jednym z najważniejszych dla badaczy historii Imperium Tiwanaku-Wari, obejmującego niemal cały obszar dzisiejszego Peru w latach 600 – 900 n.e.

  Andrzej Gołembnik - archeolog, absolwent i pracownik Instytutu Archeologii UW. Długoletni pracownik Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków (PP PKZ). Specjalista w dziedzinie metodyki i metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych - rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki w tej dziedzinie. Przez szereg lat prowadził badania i brał udział w badaniach w krajach skandynawskich (Dania, Norwegia), gdzie zyskał uznanie i opinię specjalisty od badań średniowiecznych stanowisk miejskich. W latach 90. założył własną firmę archeologiczną, która koncentrowała się na badaniach ratowniczych w historycznym centrum Płocka. Jakość prac prowadzonych przez A. Gołembnika i ich wysoki poziom metodyczny skłonił Generalnego Konserwatora Zabytków do zorganizowania latem 1997 r. we współpracy z nim warsztatów archeologii terenowej dla konserwatorów zabytków archeologicznych - pracowników Państwowej Służby Ochrony Zabytków. W końcu lat 90. z ramienia Instytutu Archeologii UW prowadził badania archeologiczne w historycznym centrum Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu klasztoru dominikańskiego. Po powstaniu w 2002 r. Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ) podjął pracę w jego pracowni badań interdyscyplinarnych. Po zleceniu KOBiDZ w 2003 r. przez Muzeum Pałac w Wilanowie przeprowadzenia badań archeologicznych na terenie ogrodu i parku wilanowskiego A. Gołembnik został ich kierownikiem. Pod jego kierownictwem badania te stały się poligonem najnowocześniejszych metod dokumentacji procesu badawczego w archeologii z wykorzystaniem technik 3D, ortofotografii, programów AutoCAD i systemów GIS.

  Imperium Tiwanaku-Wari (hiszp. El Imperio Tiwanaku-Wari) – państwo historyczne w Ameryce Południowej, polityczna formacja dwóch centrów ekonomicznych: Wari oraz Tiwanaku, utworzona około 500/700 roku i istniejąca do około 1100/1200 roku na terenie dzisiejszych państw: Peru, Boliwii i Chile.

  Imperium Tiwanaku-Wari (hiszp. El Imperio Tiwanaku-Wari) – państwo historyczne w Ameryce Południowej, polityczna formacja dwóch centrów ekonomicznych: Wari oraz Tiwanaku, utworzona około 500/700 roku i istniejąca do około 1100/1200 roku na terenie dzisiejszych państw: Peru, Boliwii i Chile.

  Mariusz Ziółkowski (20 października 1953 w Warszawie) - polski archeolog, dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich i profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Katolickiego Santa María w Arequipie w Peru.

  Wari - cywilizacja przedinkaska, rozwijająca się w rejonie Andów środkowych i południowych oraz u wybrzeża dzisiejszego Peru w latach 500-1000. Ruiny dawnej stolicy Wari znajdują się niedaleko dzisiejszego miasta Ayacucho.

  Wari - cywilizacja przedinkaska, rozwijająca się w rejonie Andów środkowych i południowych oraz u wybrzeża dzisiejszego Peru w latach 500-1000. Ruiny dawnej stolicy Wari znajdują się niedaleko dzisiejszego miasta Ayacucho.

  Dodano: 30.03.2011. 00:04  


  Najnowsze