• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polacy przeszkolą irackich archeologów

  14.10.2011. 12:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z nowoczesnymi metodami dokumentacji wykopaliskowej zapoznają archeolodzy z Polski dziesięciu irackich archeologów - pracowników uniwersytetów w Diwaniji, Hilla, Bagdadzie, Mosulu i Erbilu. Trzytygodniowe szkolenie rozpocznie się 15 października w Erbilu w irackim Kurdystanie.

  To pierwsze od ponad dwudziestu lat polsko-irackie przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Iraku.

   

  Kurs poprowadzą archeolodzy z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji "Przeszłość i Teraźniejszość".

  "Nasz program naukowy przewiduje przeprowadzenie badań wykopaliskowych ograniczonym zasięgu na stanowisku Kelek Mishik, leżącym na przedmieściach Erbilu. Jednak najważniejszym celem jest szkolenie" - wyjaśnił kierujący programem prof. dr hab. Rafał Koliński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

  Jak dodał, odsłaniane pozostałości i odkrywane zabytki będą "pretekstem" do pokazania irackim kolegom możliwości, jakie daje stosowanie baz danych, współdziałanie elektronicznych instrumentów pomiarowych z programami graficznymi umożliwiającymi niemal natychmiastowe tworzenie planów, przekrojów i rekonstrukcji 3D oraz fotografii cyfrowej.

  "Szkolenie będziemy prowadzić używając wyłącznie programów, które są dostępne za darmo w internecie" - podkreślił prof. Koliński

  Szkolenie zorganizowały wspólnie Ambasada RP w Bagdadzie, State Board of Antiquities and Heritage (Iracka Służba Starożytności) oraz Uniwersytet Saladyna w Erbilu. Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach rządowego Programu Pomocy Rozwojowej realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WPiA UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnym dziekanem wydziału jest prof. zw. dr hab. Roman Budzinowski. Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IEiAK UAM)- jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Siedzibą instytutu jest od 1990 r. gmach Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78. Zbigniew Pilarczyk (ur. 1950 we Wronkach) – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Polski naukowiec, historyk specjalizujący się w dziedzinie historii wojskowości. Kierownik Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza. Prorektor ds. studenckich UAM na kadencję 2008–2012, ponownie wybrany na kadencję 2012-2016.

  Maria Musielak – historyk, uczennica Julii Zabłockiej, adiunkt w Zakładzie Historii Społeczeństw Antycznych Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. UAM, dr hab. Zakład Historii Wychowania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – powstał 1 września 1967 roku w ramach Katedry Pedagogiki UAM. Pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Stanisław Michalski, jego następcą do 2000 roku był prof. dr hab. Jan Hellwig. Obecnie Zakład mieści się na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Pracami zakładu kieruje od 2000 roku prof. Wiesław Jamrożek.

  Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IP UAM) - jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny UAM. Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

  Pracownia Pytań Granicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – jednostka międzywydziałowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, powołana od 1 listopada 2006 r. do organizowania badań i dydaktyki eksplorujących i przekraczających granice poszczególnych dyscyplin akademickich. Powstała na mocy uchwały Senatu UAM z dn. 30 października 2006 r., który zatwierdził jej regulamin. Siedziba Pracowni mieści się w Collegium Maius w Poznaniu. Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - powstał w 1992, od początku jego dyrygentem jest prof. Krzysztof Szydzisz. Tworzą go studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy naukowi UAM.

  Dodano: 14.10.2011. 12:33  


  Najnowsze