• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polityka - polskie wybory - wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie

  08.07.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Niemal sto obrazów i grafik ilustrujących wpływ polityki na sztukę zgromadzono na wystawie "Polityka - polskie wybory 1944-2010", przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Xawerego Dunikowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora.

  Celem wystawy jest przypomnienie polskiej polityki i racji stanu na przestrzeni ostatnich 66 lat, obserwowanych poprzez sztukę. Kurator wystawy Wojciech Ciesielski powiedział PAP, że pomysł wystawy zrodził się podczas przeglądania zbiorów szczecińskich kolekcji: Muzeum Narodowego i Regionalnej Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej.

  "Zwróciliśmy uwagę na to, jakie dzieła artystów były przez lata kupowane i gromadzone przez te instytucje. Stworzyło to obraz tego, co w różnych sytuacjach politycznych było uznawane za ważne i cenne w sztuce" - powiedział Ciesielski.

  Zdaniem Ciesielskiego, nie jest to jednak tylko lekcja historii, a raczej zapis pewnych zjawisk notowanych w sztuce. "Artyści, jak wszyscy obywatele, bywają uwikłani w różne polityczne układy, jest to więc odbicie pewnych postaw i poglądów. Sztuka może być zarówno narzędziem propagandy, jak i wyrazem indywidualnej wolności" - stwierdził Ciesielski.

  Na wystawie znalazły się zarówno dzieła socrealistyczne, grafiki tworzone na zlecenie, zgodne z panującą ideologią, np. praca z 1970 r. "Lenin żył, Lenin żyje, Lenin będzie żył", jak i prace pokazujące niezgodę artystów na zideologizowaną rzeczywistość. Do takich prac należą m.in. kubistyczno-abstrakcyjny obraz Jerzego Skarżyńskiego z 1950 r. zatytułowany przewrotnie "Nie ma stonki ziemniaczanej" czy obraz Dwurnika "Koniec poety", nawiązujący do historii samobójstwa Rafała Wojaczka.

  "Dzieła te stanowią komentarz do rzeczywistości politycznej, ich tworzenie wymagało dużej odwagi w tamtych czasach" - powiedział Ciesielski. Kurator stwierdził, że wystawa nie ma na celu potępiania ani wytykania palcami pewnych postaw. "Raczej ma skłaniać do refleksji nad tym, jak polityka miała i ma wpływ na naszą rzeczywistość".

  Tytuł wystawy "Polskie wybory" odnosi się do aktualnej sytuacji w kraju, ale też "dotyczy wszystkich wyborów, jakich na co dzień dokonujemy - wyborów moralnych, wyboru naszej postawy wobec otaczającego nas świata" - powiedział Ciesielski.

  Wystawę, na której prezentowane będą prace m.in. Xawerego Dunikowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Jerzego Kosałki, Piotra Kurki, Zbigniewa Libery, Jadwigi Maziarskiej, Władysława Strzemińskiego, Macieja Szańkowskiego można oglądać od środy w Muzeum Narodowym w Szczecinie. SZT

  PAP - Nauka w Polsce

  kap  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Bałtyckie Biennale Sztuki Współczesnej – cykliczna impreza artystyczna organizowana w Szczecinie od 1995 roku, początkowo przez Zamek Książąt Pomorskich, a od czwartej edycji przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Każda edycja wystawy skupia się wokół innej tematyki. Pierwsze wystawy prezentowały artystów z krajów bałtyckich. Kolejne edycje przynosiły wyjątki, i obecnie nazwa rozumiana jest jako międzynarodowa wystawa sztuki organizowana nad Bałtykiem, choć nadal z przewagą artystów z krajów bałtyckich. Szał uniesień lub Szał – obraz olejny Władysława Podkowińskiego z 1894 roku. Jest jednym z najbardziej znanych polskich obrazów, uważanym przez znawców sztuki za pierwsze znaczące dzieło nurtu symbolizmu w polskim malarstwie. Podczas pierwszej publicznej wystawy wzbudził rozgłos i kontrowersje. Zniszczony przez autora, został odnowiony po jego śmierci, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Whitney Museum of American Art – muzeum sztuk pięknych założone przez rzeźbiarkę i kolekcjonerkę Gertrude Vanderbilt Whitney i otwarte dla publiczności w 1931 roku jest prawdopodobnie najważniejszym muzeum poświęconym sztuce amerykańskiej i tworzącym ją artystom. Gromadzi dzieła XX-wiecznej i współczesnej sztuki amerykańskiej koncentrując się na pracach żyjących artystów.

  Muzeum Sztuki w Bazylei (niem. Kunstmuseum Basel) – szwajcarskie muzeum sztuki, którego kolekcja zawiera dzieła od XV wieku do współczesności. Prezentuje obrazy, rzeźby, instalację, sztukę wideo i fotografię, a także rysunki i grafikę. Posiada największy na świecie zbiór dzieł Holbeinów, a ponadto prace takich mistrzów jak Konrad Witz, Martin Schongauer, Lucas Cranach Starszy czy Mathias Grünewald. Większość skarbów sztuki dawnej wchodziła niegdyś w skład prywatnej kolekcji prawnika Basiliusa Amerbacha, która została zakupiona przez miasto w 1661. W dziale sztuki dziewiętnastowiecznej jednymi z najważniejszych jest zbiór urodzonego w Bazylei Arnolda Böcklina. Kolekcja sztuki dwudziestowiecznej to przede wszystkim kubizm, niemiecki ekspresjonizm, ekspresjonizm abstrakcyjny i sztuka amerykańska po 1950. Dzieła sztuki współczesnej eksponowane są w osobnym budynku – Muzeum Sztuki Współczesnej (niem. Museum für Gegenwartskunst). Galeria Moje Archiwum (lub Moje Archiwum) – autorska galeria sztuki współczesnej założona przez Andrzeja Ciesielskiego działająca w Koszalinie. W latach 1986-1990 jako Galeria Na Plebanii organizowała wystawy korzystając z gościnności różnych instytucji. W latach 1990-2002 miała swoją stałą siedzibę przy ulicy Grunwaldzkiej 20. W ramach jej działalności zorganizowano wystawy indywidualne, wystawy zbiorowe, ekspozycje zbiorów własnych w formie plansz dokumentacyjnych, spotkania, pokazy, wystąpienia artystyczne, warsztaty, performance, pokazy wideo, a w dziedzinie edukacji - warsztaty dla młodzieży prowadzone przez twórców z terenu całego kraju.

  Maria z Dzieciątkiem oraz święte Felicyta i Perpetua – późnogotycki obraz namalowany przez nieznanego artystę wielkopolskiego, najpewniej w latach około 1520-25. Nieznana jest również proweniencja malowidła, które najprawdopodobniej jest częścią środkową niezachowanego retabulum ołtarzowego. Cenny przykład gotyckiego malarstwa tablicowego w Polsce. W XIX wieku obraz znajdował się w kolekcji Kwileckich w Wróblewie koło Czarnkowa. Stąd w literaturze dzieło znane jest także jako Obraz z Wróblewa albo Sacra Conversazione z Wróblewa. W roku 1945 obraz został pozyskany do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie prezentowany jest do dnia dzisiejszego, przy czym obecnie eksponowany jest na międzynarodowej wystawie Europa Jagellonica 1386–1572, która od 20 maja do 30 września 2012 odbywała się w Galerii Kraju Środkowych Czech (GASK – Galerie Středočeského kraje) w Kutnej Horze, a od 8 listopada miała miejsce w Warszawie: w Zamku Królewskim oraz Muzeum Narodowym, które jest miejscem ekspozycji wielkopolskiego dzieła. W dniach od 1 marca do 16 czerwca 2013 miała miejsce trzecia odsłona wystawy w Domu Historii Brandenburgii i Prus (Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte) w Poczdamie. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  Galeria Władysława Hasiora – galeria sztuki w Zakopanem założona w 1985, funkcjonuje jako filia Muzeum Tatrzańskiego. Jest to galeria autorska Władysława Hasiora prezentująca zbiór ok. 150 jego dzieł. I dom, i muzeum – instalacja polskiej artystki współczesnej Zofii Kulik składająca się z dwóch części: niewielkiego obelisku i serii fotografii. Praca miała zostać pokazana po raz pierwszy jako część wystawy monograficznej Od Syberii do Cyberii, odbywającej się w Muzeum Narodowym w Poznaniu (maj-czerwiec 1999 roku).

  Art Institute of Chicago (AIC) (Instytut Sztuki w Chicago) to encyklopedyczne muzeum sztuk pięknych położone w Chicago w Grant Park przy South Michigan Avenue 111. Muzeum posiada w swoich zbiorach jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, obejmującą ponad 3500 dzieł począwszy od XII aż do połowy XX w., w tym znaczącą kolekcję dzieł sztuki okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Znaczącą część zbiorów muzeum stanowi ponadto sztuka amerykańska, rzemiosło artystyczne, sztuka Azji oraz sztuka współczesna. Muzeum jest połączone z uczelnią artystyczną School of the Art Institute of Chicago i kierowane przez dyrektora i przewodniczącego Jamesa Cuno. Pod względem powierzchni jest drugim muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  Portret Jadwigi Sienkiewiczówny – obraz olejny autorstwa Władysława Czachórskiego, namalowany w roku 1901. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach. Lochy Manhattanu (pełna nazwa: Lochy Manhattanu, czyli sztuka innych mediów. Wystawa instalacja) – wystawa sztuki współczesnej, która odbyła się w Łodzi w garażach bloków (tzw. Manhattanu) przy ulicy Piotrkowskiej 182 w dniach 18 maja - 18 czerwca 1989 z inicjatywy artysty Józefa Robakowskiego. Organizatorem i fundatorem wystawy było Muzeum Kinematografii, którym ówcześnie kierował Antoni Szram.

  Funkcje muzeum okręgowego dla Legnicy spełnia założone w 1962 r. przez Tadeusza Gumińskiego Muzeum Miedzi, mieszczące się w XVIII-wiecznym budynku dawnego pałacu opatów z Lubiąża. Poza ekspozycjami związanymi z miedzią, muzeum prowadzi stałą wystawę dotyczącą historii miasta oraz organizuje różnego rodzaju okolicznościowe wystawy. Wadsworth Atheneum (pełna nazwa: Wadsworth Atheneum Museum of Art) – muzeum sztuki w Hartford (stan Connecticut). Założone w 1842 w Hartford przez miejscowego podróżnika, artystę-amatora i architekta Daniela Wadswortha jest najstarszym publicznym muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych i największym w stanie Connecticut. W zbiorach muzeum znajduje się prawie 50 000 dzieł obejmujących 5 000 lat historii sztuki, w tym: sztukę antyczną (grecką i rzymską), europejskie rzemiosło artystyczne, obrazy epoki baroku i surrealizmu, zbiór pejzaży artystów Hudson River School, obrazy europejskich i amerykańskich impresjonistów, dzieła epoki modernizmu, rysunki, grafikę i tekstylia, kolekcję rewolwerów Samuela Colta, sztukę Afryki i dzieła sztuki współczesnej. Kolekcja obrazów malarzy Hudson River School w zbiorach Wadsworth Atheneum jest największa na świecie. Historyczny budynek muzeum został w 1970 roku wpisany na listę zabytków USA National Register of Historic Places jako poz. nr 70000709.

  Mediations Biennale – biennale sztuki współczesnej, odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Na biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych, realizujących swoje dzieła w zakresie wszystkich mediów– sztuki wideo, sztuki multimedialnej, instalacji, sztuk performatywnych, a także tradycyjnych: malarstwa, grafiki, rzeźby. Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzecia edycja pod hasłem przewodnim THE UNKNOWN – NIEZNANE planowana jest na koniec września i październik 2012. Madonna w komnacie znana także jako Madonna z Dzieciątkiem i aniołami – gotycki obraz wykonany około 1450 roku przypuszczalnie przez artystów działających w warsztacie Mistrza Ołtarza Świętej Barbary, wedle ostatnich badań kojarzony z kręgiem Wilhelma Kalteysena z Akwizgranu. Obraz należy do cennych dzieł malarstwa tablicowego na Śląsku, charakteryzującego się wpływami późnogotyckich dzieł prymitywistów niderlandzkich. Pierwotne pochodzenie obrazu nie jest znane. Po raz pierwszy był wzmiankowany w XIX w. w legnickiej kolekcji Alexandra von Minutoli. W 1876 roku został sprzedany do Museum Schlesicher Altertümer we Wrocławiu. Od 1948 roku jest własnością wrocławskiego Muzeum Narodowego.

  Wystawa sztuki zdegenerowanej (niem. Die Ausstellung "Entartete Kunst") – wystawa zorganizowana przez NSDAP w Monachium prezentująca 650 dzieł skonfiskowanych w niemieckich muzeach. Celem wystawy było ośmieszenie sztuki awangardowej. Muzeum van Gogha (ang. The Van Gogh Museum) to muzeum w Amsterdamie (Holandia) poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Aktualnie znajduje się tam ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów; jest to największa taka kolekcja na świecie. Oprócz tego zgromadzono tam wiele innych związanych z nim pamiątek, m.in. fotografii i rzeczy osobistych. W muzeum podziwiać można także inne dzieła sztuki - prace przyjaciół malarza: m.in. Paula Gauguina, Toulouse-Lautreca oraz artystów, których van Gogh podziwiał, jak Léon Lhermitte i Jean-François Millet, organizowane są wystawy sztuki dziewiętnastowiecznej. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1840, najmłodsze z roku 1920. W bibliotece muzeum znajduje się ponad 24000 książek i 4500 innych publikacji, takich jak katalogi wystawowe i artykuły prasowe. Do zbiorów włączono dziewiętnastowieczną kolekcję piśmiennictwa należącą do Arti et Amicitiae - amsterdamskiego stowarzyszenia artystów. Zasoby biblioteki wzbogacane są każdego roku o około 1000 publikacji [1].

  Dodano: 08.07.2010. 02:17  


  Najnowsze