• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy archeolodzy nadal badają willę Leukaktiosa

  06.04.2010. 10:02
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują badania w libijskiej Ptolemais w obrębie willi Leukaktiosa - dekorowanego licznymi mozaikami luksusowego budynku z III/IV wieku n.e. W wyniku wykopalisk udało się odkryć kolejne pomieszczenia willi i ustalić historię jej wykorzystania po czasach świetności, której kres wyznaczało katastrofalne trzęsienie ziemi w 365 roku.

  Podczas ostatnich badań archeolodzy skupili się na infrastrukturze związanej z gospodarczym funkcjonowaniem domu. We wschodniej części odkryli m.in. cysternę, która zaopatrywała mieszkańców willi w wodę. W północnej części budynku odnaleziono dwa pomieszczenia połączone wejściem, z którego zachowały się dolne części węgarów.

  "Dekorowane wejście, liczne zalegające na ziemi fragmenty malowideł, które spadły na ziemię z ceglanych ścian oraz stojący przy murze cokół pod posąg świadczą o reprezentacyjnym charakterze obu pomieszczeń" - tłumaczy dr Monika Rekowska-Ruszkowska, członek Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais.

  Najnowsze wykopaliska rzuciły światło na dzieje willi po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 365 roku.

  "To wtedy ostatecznie zmieniła się funkcja rezydencji. W jej murach zaczęli pracować różnego rodzaju wytwórcy i rzemieślnicy. Właśnie z okresu funkcjonowania warsztatów pochodzi 5 okrągłych zbiorników wbudowanych w posadzkę wschodniego dziedzińca. W drugiej połowie IV wieku wykorzystywane one były w procesie produkcji wina, zaś na przełomie IV i V oraz na początku V wieku pojemniki przejął w użytkowanie rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem lampek oliwnych" - wyjaśnia dr Rekowska-Ruszkowska.

  Archeolodzy ustalili także, że teren był użytkowany również w czasach poantycznych, o czym świadczy położony na wschodnim krańcu pozostałości willi, równolegle do ulicy, mur już z czasów arabskich, datowany na czasy późniejsze niż poł. VII wieku.

  Wśród odkrytych przedmiotów podczas ostatniej kampanii wykopaliskowej dominowała ceramika. Znaleziono także fragmenty szklanych naczyń, przedmioty z kamienia i kości, kilkaset przedmiotów metalowych, w tym wiele monet. Wśród pojedynczych odkryć na uwagę zwraca forma do wypalania lampek oliwnych i kostka do gry.

  Oprócz wykopalisk prowadzono także prace konserwatorskie - scalano i utrwalano malowidła, oraz konserwowano odkryty na wiosnę zeszłego roku posąg mężczyzny w zbroi. Kontynuowano także prospekcję geofizyczną, która objęła obszar kilkunastu hektarów w północno-zachodniej części miasta.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Trzęsienie ziemi w Chile (1868) – katastrofalne trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1868 roku w pobliżu miasta Arica. W wyniku kataklizmu zginęło ok. 25 tys. osób. Trzęsienie ziemi w Basilicata w 1857 – katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1857 roku, w południowych Włoszech, obejmujące zasięgiem gł. regiony Basilicata i Kampania. W trzęsieniu ziemi zginęło ok. 11–12 tys. osób. Trzęsienie ziemi w Aszchabadzie – katastrofalne trzęsienie ziemi, do którego doszło w 1948 roku w Turkmenistanie. Zginęło ok. 110 tys. osób.

  Trzęsienie ziemi na Bałkanach (1979) (serb. Земљотрес у Црној Гори) – trzęsienie ziemi, jakie 15 kwietnia 1979 roku nawiedziło nadmorski region Czarnogóry, powodując rozległe zniszczenia także na terenach północnej Albanii. W wyniku wstrząsu zginęło 136 osób. Trzęsienie ziemi w Düzce – trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które miało miejsce 12 listopada 1999 około godziny 18:57 i którego epicentrum znajdowało się w odległości 100 km na wschód od miasta Düzce w północno-zachodniej Turcji. W wyniku trzęsienia śmierć poniosło ponad 894 osoby, a 4948 osób zostało rannych.

  Trzęsienie ziemi w Chūetsu w 2004 roku – trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 23 października 2004 roku o 17:56 czasu lokalnego, w północno-zachodniej części Japonii, w prefekturze Niigata. W jego wyniku, śmierć poniosło 40 osób, a rannych zostało 3183 osób. Trzęsienie ziemi w Miyagi w 1978 roku – trzęsienie ziemi o sile 7,7 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 12 czerwca 1978 roku o 17:14 czasu lokalnego, w północno-wschodniej części Japonii, w prefekturze Miyagi. W jego wyniku, śmierć poniosło 28 osób, a rannych zostało 1325 osób.

  Willa Kozłowskich – budynek w Skierniewicach, reprezentatywny dla architektury XIX i początku XX wieku wybudowany w 1893 roku. W 1910 zostało dobudowane prawe skrzydło willi. W czasie II wojny światowej w budynku znajdował się posterunek niemieckiej policji kryminalnej, a po zakończeniu wojny posterunek MO. W 1976 roku eklektyczną willę wpisano do rejestru zabytków. Na początku lat 80. XX wieku willa była gruntownie wyremontowana. Kolejny duży remont odbył się w 2010 przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 Willi Willi (Willi Willi National Park). Park narodowy położony w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, około 325 km od Sydney.

  Trzęsienie ziemi w San Juan- trzęsienie ziemi, które nawiedziło prowincje San Juan w Argentynie dnia 15 stycznia 1944 roku. Siła trzęsienia jest szacowana od 6,7 do 7,8 stopni w skali Richtera. W jego wyniku w znacznej mierze została zniszczona stolica prowincji San Juan oraz śmierć poniosło 10 tys. mieszkańców miasta (10% ówczesnej populacji). Trzęsienie uważane jest za najgorszą klęskę żywiołową w historii Argentyny.

  Trzęsienie ziemi w Cap-Haïtien w 1842 – katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, do którego doszło na granicy Morza Karaibskiego z otwartym Oceanem Atlantyckim. Odczuwalne na Karaibach, pochłonęło ok. 5 tys. ofiar.

  Trzęsienie ziemi w Bingöl (2003) – trzęsienie ziemi o sile 6.4 w skali Richtera, które miało miejsce 1 maja 2003 około godziny 3:27 i którego epicentrum znajdowało się w odległości 15 km na północ od miasta Bingöl we wschodniej Turcji. W wyniku trzęsienia śmierć poniosło 176 osób, a ponad 520 zostało poważnie rannych. Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, 1906 – trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce u wybrzeży Ekwadoru 31 stycznia 1906 roku, powodując zniszczenia i ofiary śmiertelne zarówno w Ekwadorze, jak i w Kolumbii. Szacuje się, że życie straciło tam od pół do półtora tysiąca ludzi. Było to szóste pod względem siły trzęsienie ziemi w historii ich badań.

  Trzęsienie ziemi w Tebrizie – trzęsienie ziemi, które miało miejsce 11 sierpnia 2012 roku w okolicach miasta Tebriz w północno-zachodnim Iranie. W jego wyniku, śmierć poniosło 306 osób, a 3037 osób zostało rannych. Akko 2 – wrak statku odkryty we wrześniu 2006 roku w obrębie portu Akko na głębokości 3 m. Obszar wrakowiska rozciągał się na 12 m długości i 3 m szerokości. Statek zbudowany był z drewna sosnowego, co ustalono w wyniku badań. Poza strukturą statku zostały odnalezione ołowiane pociski, przedmioty metalowe, fragmenty ceramiki, dekorowane fajki do tytoniu a także kule armatnie. Archeolodzy ustalili, że Akko 2 mógł służyć jako barka lub łódź transportowa. Akko 2 został zbudowany pomiędzy XVI a XVII wiekiem. W odległości 50 m od miejsca odkrycia wraku został odnaleziony Akko 1.

  Kópasker - wieś w północno-wschodniej Islandii. Ta niewielka osada położona jest na wschodnim wybrzeżu Öxsarfjörður. Liczy 150 osób. Od 1879 Kópasker funkcjonowało jako międzynarodowy port handlowy. Dziś większość mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa oraz połowu krewetek. Dnia 13 stycznia 1976 roku wioskę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, niszcząc przy tym nabrzeże portowe i wiele budynków. Oprócz trzęsienia ziemi na wioskę spadła lawina skalna. W pobliżu Kópasker znajduje się czerwony kościół, obok którego stoi muzeum ludowe oraz biblioteka. W wiosce jest klub piłkarski Snörtur, który występuje w 3. deild karla. W samej miejscowości znajdują się:

  Dodano: 06.04.2010. 10:02  


  Najnowsze