• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy archeolodzy nadal badają willę Leukaktiosa

  06.04.2010. 10:02
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego kontynuują badania w libijskiej Ptolemais w obrębie willi Leukaktiosa - dekorowanego licznymi mozaikami luksusowego budynku z III/IV wieku n.e. W wyniku wykopalisk udało się odkryć kolejne pomieszczenia willi i ustalić historię jej wykorzystania po czasach świetności, której kres wyznaczało katastrofalne trzęsienie ziemi w 365 roku.

  Podczas ostatnich badań archeolodzy skupili się na infrastrukturze związanej z gospodarczym funkcjonowaniem domu. We wschodniej części odkryli m.in. cysternę, która zaopatrywała mieszkańców willi w wodę. W północnej części budynku odnaleziono dwa pomieszczenia połączone wejściem, z którego zachowały się dolne części węgarów.

  "Dekorowane wejście, liczne zalegające na ziemi fragmenty malowideł, które spadły na ziemię z ceglanych ścian oraz stojący przy murze cokół pod posąg świadczą o reprezentacyjnym charakterze obu pomieszczeń" - tłumaczy dr Monika Rekowska-Ruszkowska, członek Polskiej Misji Archeologicznej w Ptolemais.

  Najnowsze wykopaliska rzuciły światło na dzieje willi po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 365 roku.

  "To wtedy ostatecznie zmieniła się funkcja rezydencji. W jej murach zaczęli pracować różnego rodzaju wytwórcy i rzemieślnicy. Właśnie z okresu funkcjonowania warsztatów pochodzi 5 okrągłych zbiorników wbudowanych w posadzkę wschodniego dziedzińca. W drugiej połowie IV wieku wykorzystywane one były w procesie produkcji wina, zaś na przełomie IV i V oraz na początku V wieku pojemniki przejął w użytkowanie rzemieślnik zajmujący się wytwarzaniem lampek oliwnych" - wyjaśnia dr Rekowska-Ruszkowska.

  Archeolodzy ustalili także, że teren był użytkowany również w czasach poantycznych, o czym świadczy położony na wschodnim krańcu pozostałości willi, równolegle do ulicy, mur już z czasów arabskich, datowany na czasy późniejsze niż poł. VII wieku.

  Wśród odkrytych przedmiotów podczas ostatniej kampanii wykopaliskowej dominowała ceramika. Znaleziono także fragmenty szklanych naczyń, przedmioty z kamienia i kości, kilkaset przedmiotów metalowych, w tym wiele monet. Wśród pojedynczych odkryć na uwagę zwraca forma do wypalania lampek oliwnych i kostka do gry.

  Oprócz wykopalisk prowadzono także prace konserwatorskie - scalano i utrwalano malowidła, oraz konserwowano odkryty na wiosnę zeszłego roku posąg mężczyzny w zbroi. Kontynuowano także prospekcję geofizyczną, która objęła obszar kilkunastu hektarów w północno-zachodniej części miasta.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 06.04.2010. 10:02  


  Najnowsze