• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy archeolodzy przebadali starożytne łaźnie legionowe w Bułgarii

  08.10.2010. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Łaźnię sprzed dwóch tysięcy lat należące do rzymskiego legionu odkryli i przebadali w Bułgarii archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka. Obiekt w Novae, o powierzchni blisko 1 ha, to jeden z największych i najlepiej rozpoznanych starożytnych kompleksów łaziebnych Starego Świata.

  Łaźnię wznieśli wspólnym wysiłkiem żołnierze I legionu Italskiego, którego stemple widnieją na użytych do budowy elementach ceramicznych, m.in. dachówkach i płytach.

  "Odkryliśmy kolejne dowody na to, że łaźnia ok. roku 80 uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi. Odsłoniliśmy kolejne odcinki dużego pęknięcia tektonicznego, które przebiegało przez systemy hypokaustycznej płyty podłóg. W wyniku tej katastrofy i rozszczelnienia systemów hypokaustycznych część łaźni uległa spaleniu" - wyjaśnia prof. Dyczek.

  Archeolodzy ustalili, że naprawę łaźni wykonywano pośpiesznie używając różnych dostępnych materiałów zastępczych, np. ceramicznych rur wodociągowych. Gorszej jakości była także zaprawa, z której wykonano kolejną podłogę w piwnicach hypokaustycznych, z mniejszą dbałością poprawiono tynki naścienne i malowidła.

  "Generalny plan łaźni flawijskiej z Novae odbiega od znanych z innych obszarów Imperium Rzymskiego term legionowych. Łaźnia ma bardzo duże rozmiary - zajmuje prawie 1 ha powierzchni. Jej plan nawiązuje bardziej do planu wytwornych łaźni cywilnych niż z założenia bardziej skromnych i praktycznych łaźni wojskowych" - tłumaczy archeolog.

  Przebadane łaźnie były nadspodziewanie bogato ozdobione stiukami, malowidłami ściennymi. Elementy obramowań otworów wejściowych i dekoracje ścian wykonano z białego i kolorowego marmuru.

  W skrzydle zachodnim zlokalizowano pomieszczenia recepcyjne, o czym świadczą liczne fragmenty luksusowych naczyń szklanych: czarki żeberkowe, pucharki, szklany czerpak do wina czy lampy wolutowe.

  W czasie tegorocznej kampanii wykopaliskowej - oprócz danych dotyczących układu architektonicznego i sposobu budowania łaźni - badacze uzyskali także znaczną liczbę zabytków ruchomych pochodzących z 2. połowy I w.n.e, w tym zachowane w całości lampy wolutowe, liczne sprzączki, fragment hełmu, wczesne fibule, naczynia terra sigllata i szklane oraz zestaw dobrze datowanych wczesnych stempli legionu I Italskiego.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/ bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dawna Łaźnia Miejska – budynek usługowo-biurowy mieszczący się we Wrocławiu, na rogu ulic Marii Curie-Skłodowskiej i Władysława Nehringa, dawniej pełniący funkcję łaźni publicznej. Czasza grzejna (zwana też płaszczem grzewczym) to sprzęt laboratoryjny służący do kontrolowanego podgrzewania zawartości kolb okrągłodennych, wykorzystywany często zamiast łaźni laboratoryjnej. Podnośnik laboratoryjny - sprzęt laboratoryjny służący do opuszczania i podnoszenia aparatury - głównie kolb, łaźni i mieszadeł magnetycznych.

  Lutrochori (po gr.: Λουτροχώρι, gr. pontyjski: Λουτροχώρ) jest to greckie miasto położone w Macedonii greckiej. Populacja miasta wynosi 466 mieszkańców, dane te pochodzą ze spisu pochodzącego z 2001 roku. Miasto leży niedaleko drogi ekspresowej nr 2. Miasto oprócz tego posiada stacje kolejową co pozwala w szybki sposób dotrzeć do okolicznych miejscowości. Lutrochori słynie w całej Grecji ze swoich term oraz łaźni. Termy cesarskie w Trewirze – wybudowane w Trewirze za panowania cesarza Konstancjusza I, to jeden z największych zespołów łaźni rzymskich powstałych w Cesarstwie rzymskim. Do czasów obecnych zachowały się ruiny pomieszczenia do kąpieli gorących (Caldarium) oraz podziemnego systemu ogrzewania.

  Frederic Augustus Thesiger, 2. baron Chelmsford GCB, GCVO, (ur. 31 maja 1827 – zm. 9 kwietnia 1905) − generał brytyjski, znany szczególnie jako dowódca w wojnie brytyjsko-zuluskiej 1879. Środkowa kolumna jego armii została na skutek jego błędów pokonana w bitwie pod Isandlwana, gdzie Zulusi odnieśli wspaniałe zwycięstwo, zaś armia brytyjska poniosła największą klęskę w walce przeciw technologicznie słabszym siłom tubylczym. Zmazał swą winę i rozgromił przeciwnika w czasie bitwy pod Ulundi, co ostatecznie zakończyło kampanię przeciw Zulusom. W sierpniu 1879 roku został za to odznaczony Orderem Łaźni. Na mapach: 54°20′30″N 18°39′29″E/54,341667 18,658056 Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" – gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej, funkcjonująca na podstawie uchwały Rady Miasta i uzyskującą coroczne dotacje z miejskiego budżetu.

  Zbrodnia gąsawska, nazywana także krwawą łaźnią w Gąsawie to nazwa wydarzeń, z jesieni 1227 roku w Gąsawie. Podczas zjazdu władców Leszka Białego, Władysława Laskonogiego, Henryka Brodatego i Konrada Mazowieckiego doszło do najazdu Świętopełka pomorskiego na łaźnię, w której przebywali. Łaźnia – sprzęt laboratoryjny pośredniczący w ogrzewaniu lub chłodzeniu naczyń laboratoryjnych (wraz z ich zawartością). Łaźnia jest naczyniem wypełnionym odpowiednią substancją. Substancja ta może być nagrzewana przez zewnętrzne źródło ciepła w celu przekazywania tego ciepła dalej, poprzez ścianki naczynia laboratoryjnego do podgrzewanej substancji lub przeciwnie, może ona odbierać ciepło od substancji. Naczynie laboratoryjne jest zanurzone lub też otoczone substancją przekazującą ciepło z możliwie wszystkich stron.

  Łaźnia miejska na Wildzie – budynek dawnej publicznej łaźni miejskiej, zlokalizowany w Poznaniu, w zachodniej części Rynku Wildeckiego, w sąsiedztwie dawnej szkoły gminnej i lokalnego zakładu dla starców.

  Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).

  Bannik, łaźnik, łaziebnik – znany na Rusi demon władający łaźnią. Bannik był zasadniczo wrogi wobec ludzi i mógł utopić kąpiących się. Kufonisi jest grecką niezamieszkaną wyspą położoną 4 km od wybrzeży Krety. Długość wyspy wynosi 6 km i około 5,5 km szerokości. Łączna powierzchnia wyspy wynosi 5,25 km². Na wyspie znajdują się ruiny starożytnego teatru oraz budynków, które pochodzą z czasów rzymskich. Wyspa nie posiada wielu atrakcji turystycznych z wyjątkiem ruin oraz łaźni. Podczas sezonu letniego na wyspę można dotrzeć za pomocą łodzi pływających z oddalonego o 18 km portu Makrygialos, znajdującego się na wyspie Kreta.

  Łaźnia ultradźwiękowa – urządzenie kształtem przypominające wanienkę, za pomocą którego generowane są ultradźwięki. Ultradźwiękowa łaźnia jest niezbędna dla oszczędnego czyszczenia delikatnych części, takich jak sita analityczne, precyzyjne mikrosita, filtry, części szklane i sprzęt laboratoryjny. Jest również niezbędna do przyspieszenia reakcji chemicznych i do dyspergowania zawiesin.

  Dodano: 08.10.2010. 00:47  


  Najnowsze