• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy archeolodzy rozpoczęli sezon wykopaliskowy na Cyprze

  26.07.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy i studenci z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowali tegoroczne badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze, które potrwają do 7 sierpnia. Właśnie zakończono rozpoznawcze pomiary geofizyczne, mające na celu zlokalizowanie najbardziej obiecujących obszarów pod wykopaliska.

  Nowym projektem UJ "Paphos Agora Project" kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Jego celem jest szczegółowe przebadanie agory starożytnego miasta Nea Pafos, stolicy Cypru w okresie hellenistycznym i rzymskim.

  "Wytypowaliśmy miejsce, które najpewniej jest pozostałością po agorze z czasów hellenistycznych - ta jak dotąd nigdy nie została zlokalizowana w przeciwieństwie do rzymskiej" - wyjaśnia prof. Papuci-Władyka.

  Dzięki kwerendzie źródeł epigraficznych i badaniom geofizycznym naukowcy sądzą, że rynek miasta hellenistycznego znajdował się poniżej agory rzymskiej.

  Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz Polaków w najbliższej okolicy prowadzą badania misje cypryjskie, włoskie, australijskie, francuskie i amerykańskie. Wieloletnim projektem badawczym kierują tutaj również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego.

  Postępy prac można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej projektu: http://paphos-agora.eu/

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ewdoksia Papuci-Władyka (ur. 1953) – polska archeolog greckiego pochodzenia, specjalistka w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej i historii sztuki starożytnej, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miłośniczka kultury antycznej Grecji. Pafos (grec. Πάφος, łac. Paphos) – postać z mitologii greckiej. Była córką króla i rzeźbiarza Pigmaliona i jego żony Galatei – rzeźby zrobionej przez Pigmaliona i ożywionej przez Afrodytę. Tak samo jak jej ojciec i matka mieszkała na Cyprze. Jej córką była Myrra. Pafos często chwaliła się, że jest ona piękniejsza od samej Afrodyty. Myrra za karę zakochała się w swoim ojcu. Myrra w obawie przed gniewem ojca wybłagała Afrodytę o litość. Ona zmieniła ją w krzew mirtu. Od imienia Pafos wywodzi się nazwa miasta Pafos na wybrzeżu Cypru. Trimitusa, również Tremitusa (gr. Τριμιθούσα a. Τρεμιθούσα) - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Leży 4 km na północny-wschód od Pafos na wysokości 270 m n.p.m. Liczy około 700 mieszkańców.

  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Athletiki Enosi Paphos (AEP Pafos) (gr. Αθλητική Ένωση Πάφος) - cypryjski klub piłkarski mający siedzibę w mieście Pafos, leżącym na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju.

  Chlorakas – wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży kilometr na północ od Pafos i 4 km od Zatoki Koralowej. Dystrykt Pafos (gr. Επαρχία Πάφου, tr. Baf Bölgesi) – jeden z 6 dystryktów na Cyprze, znajdujący się w zachodniej części kraju. Stolicą dystryktu jest Pafos. Jest dystryktem w pełni kontrolowanym przez rząd cypryjski.

  Nikoklia - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 17 km na południowy wschód od Pafos w pobliżu zbiornika Asprogremnos i rzeki Diarizos. Nata - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 14 km na południowy wschód od Pafos w pobliżu zbiornika Asprogremnos i rzeki Kseros.

  Suskiu (gr. Σουσκιού) - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 18 km na południowy wschód od Pafos w pobliżu zbiornika Asprogremnos nad rzeką Diarizos.

  Koloni - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 5 km na południe od Pafos. W pobliżu Koloni (9 km) znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

  Mamonia - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 23 km na południowy wschód od Pafos nad rzeką Diarizos. Przez miejscowość przebiega droga lokalna F616. Stawrokonu (gr. Σταυροκόννου) - wieś na Cyprze w dystrykcie Pafos. Miejscowość leży 22 km na południowy wschód od Pafos. Przez miejscowość przebiega droga lokalna F617.

  Dodano: 26.07.2011. 00:04  


  Najnowsze