• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy archeolodzy w Egipcie są na razie bezpieczni

  02.02.2011. 06:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Egipcie przebywa ok. 50 archeologów z Polski. Na razie są bezpieczni, nie ma powodu, żeby zarządzać ewakuację - poinformował PAP dyrektor Centrum Archeologii Sródziemnomorskiej UW prof. Piotr Bieliński. "Na razie archeolodzy są bezpieczni. Nie przewidujemy ewakuacji. Przebywają w miejscach oddalonych od stolicy, gdzie nie odbywają się żadne manifestacje, nie są niczym zagrożeni" - powiedział Bieliński. Zastrzegł jednak, że to, czy zostanie zarządzona ewakuacja, zależy od rozwoju sytuacji. "Na razie jeszcze żaden kraj nie ewakuował stamtąd archeologów" - zauważył.

  "W tej chwili w Egipcie pracują dwie nasze misje archeologiczne: misja w Deir el-Bahari w Tebach zachodnich, gdzie jest świątynia bogini Hatszepsut, oraz druga misja - jeszcze dalej - na południowo-wschodnich rubieżach Egiptu, z dala od wielkich miast, w miejscowości Berenika - wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Myśliwiec. "Obie misje są bezpieczne. Miejsca te nie są centrami rozruchów" - zaznaczył.

  "Teby są miejscem bardzo archeologicznym, gdzie każdy mieszkaniec jest w turystyce. Powiedziałbym, że tam istnieje swoista symbioza pomiędzy archeologami a mieszkańcami. Nie ma mowy, żeby tam doszło do jakiegoś aktu przemocy przeciw archeologom" - ocenił badacz.

  Druga misja prowadzona jest w Berenike, na samym południu Egiptu. "Badania prowadzone są w pobliżu małej wioski, gdzie przecież nikt nie będzie niszczył dochodu, jakim jest jedyna działająca tam misja archeologiczna. Myślę więc, że te akurat dwie misje nie są w najmniejszym stopniu zagrożone wypadkami - powiedział prof. Myśliwiec.

  W ciągu najbliższych kilku dni ma rozpocząć się także misja w Dahla. Ma w niej uczestniczyć czterech polskich badaczy. Są już w drodze na miejsce.

  "Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w części Kairu nazywanej Heliopolis, czyli Nowy Kair. To nie jest miejsce położone w centrum" - zaznaczył Myśliwiec. Przyznał, że gdyby miało dojść do utrzymania się niebezpiecznej sytuacji w mieście, to fale grabieży czy agresji mogłyby się skierować przeciw polskim archeologom, którzy są tam obcokrajowcami. "Nie ma mowy, żeby oni, jako przedstawiciele Polski, mieli ulec specjalnym sankcjom czy prześladowaniom. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym" - zastrzegł.

  "Prosiliśmy kolegów, którzy prowadzą w Kairze badania biblioteczne, żeby się zastanowili, czy chcą wrócić. Kto chciał, to wrócił, np. dzisiejszym samolotem" - poinformował prof. Bieliński. Według niego, w stolicy Egiptu zostało jeszcze trochę polskich studentów i stypendystów.

  Niektórzy archeolodzy powrócą do Polski 12 lutego. Bieliński zaznacza jednak, że jest to powrót planowy, wynikający z zakończenia misji. Zaprzecza, że ma to związek z zamknięciem banków w Egipcie i brakiem gotówki na prowadzenie badań. Przyznaje jednak, że brak możliwości podjęcia pieniędzy może być dla archeologów poważnym utrudnieniem. "Opracowujemy już sposoby dostarczenia im gotówki" - podkreśla.

  Na razie wstrzymano wyjazdy kolejnych archeologów na misje do Egiptu. Bieliński i Myśliwiec zgadzają się jednak, że nie ma to związku z niebezpieczeństwem grożącym badaczom na misjach, lecz wynika z trudności, jakie mieliby z dojazdem na miejsce badań. 

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  hes/ gma/ bsz



  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze.

  Zbigniew E. Szafrański – polski egiptolog, kierownik polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze.

  Metropolitan HouseMetropolitan House - dom w Tebach Zachodnich w Egipcie, wybudowany w 1912 roku na zboczu niewielkiego wzgórza Chocha ograniczającego Assasif od południa. Dom powstał w bardzo krótkim czasie na potrzeby misji Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. W fundamentach Metropolitan House do dziś można spotkać dekorowane bloki z grobowców lub świątyń. W ciągu ostatnich 40 lat dom częściej nazywany jest beit Bulandi (arab. "dom polski"). Stacjonują w nim polskie misje badawcze pracujące nad rekonstrukcją świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

  Piotr Dyczek (ur. w 1956 r.) - polski archeolog, doktor hab. nauk historycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest kierownikiem Zakładu Kultury Materialnej Antyku w tymże Instytucie oraz kierownikiem Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne archeologiczne misje badawcze (m.in. w Egipcie, Sudanie, Bułgarii).

  Polish Archaeology in the Mediterranean (PAM) – rocznik naukowy wydawany od 1988 roku w Warszawie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowane są w nim wyniki prac polskich archeologów w rejonie Morza Śródziemnego (min. Egipt, Syria, Cypr). Zamieszczane studia i artykuły publikowane są w językach kongresowych. Pismo cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest podstawowym periodykiem informującym o sukcesach polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

  Polish Archaeology in the Mediterranean (PAM) – rocznik naukowy wydawany od 1988 roku w Warszawie przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowane są w nim wyniki prac polskich archeologów w rejonie Morza Śródziemnego (min. Egipt, Syria, Cypr). Zamieszczane studia i artykuły publikowane są w językach kongresowych. Pismo cieszy się uznaniem międzynarodowym i jest podstawowym periodykiem informującym o sukcesach polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

  Rozejm izraelsko-palestyński - rozejm pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem, który sprawuje wyłączną kontrolę nad Strefą Gazy, który wszedł w życie 19 czerwca 2008 i oficjalnie obowiązuje do 19 grudnia 2008, czyli pół roku. Nie jest to jednak układ pokojowy. To porozumienie wynika ze skuteczności dotychczasowych akcji wojskowych i woli ich wstrzymania. "Na razie innych możliwości nie ma", powiedział izraelskiemu radiu przedstawiciel ministerstwa obrony Amos Gilad po powrocie z rozmów w Egipcie. W Egipcie od tygodni trwały negocjacje Izraelczyków z Hamasem, w których Kair pełnił rolę mediatora.

  Dodano: 02.02.2011. 06:47  


  Najnowsze