• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy inżynierowie zabezpieczyli fragment słynnej egipskiej świątyni

  26.05.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bezprecedensową akcję w obrębie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari przeprowadził zespół polskich specjalistów, skupionych wokół Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Architekci zastąpili cedrowe, stuletnie podpory wzmacniające westybul Kaplicy Hathor stalowymi prętami zapewniającymi stabilność starożytnej budowli.

  Zrealizowany projekt konserwatorski polegał na zabezpieczeniu i wzmocnieniu płyt stropowych i architrawów fragmentu świątyni zlokalizowanego w południowej części drugiego tarasu. Kaplica Hathor słynie z doskonale zachowanej polichromii i filarów ozdobionych kapitelami z wyobrażeniami bogini Hathor.

  "Zarówno stalowe pręty niezbędne do asekuracji fragmentu świątyni oraz 2-metrowe wiertła potrzebne do ich osadzenia sprowadziliśmy z Polski" - informuje dr Zbigniew E. Szafrański, szef polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej w Deir el-Bahari.

  Dodatkowo jedną z nisz w kaplicy zabezpieczono z pomocą stalowej ramy, którą przygotowano w Kairze. Podczas montażu stosowano wyłącznie śruby wykonane ze stali nierdzewnej. Stalową konstrukcję zabezpieczono przeciwkorozyjnie.

  "Trudność przedsięwzięcia polegała na precyzyjnym przewierceniu wapiennych bloków tworzących kaplicę. Jednak zamierzenia zrealizowaliśmy z pełnym powodzeniem. Odciążyliśmy osłabiony architraw i wzmocniliśmy płyty stropowe" - relacjonuje dr inż. arch. Teresa Kaczor, główny architekt misji.

  Polscy specjaliści - egiptolodzy, architekci i konserwatorzy pracują w obrębie świątyni Hatszepsut, faraona rządzącego Egiptem w poł. XV wieku p.n.e., od 1961 roku.

  Projektem zabezpieczenia i wzmocnienia westybulu Kaplicy Hathor kierują wspólnie inż. Mieczysław Michiewicz, Rajmund Gazda - główny konserwator misji i dr inż. arch. Teresa Kaczor - główny architekt misji.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zbigniew E. Szafrański – polski egiptolog, kierownik polsko-egipskiej misji archeologiczno-konserwatorskiej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze. Świątynia Hatszepsut zwana "Świątynią Milionów Lat" – egipska budowla sakralna zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby) w XV w. p.n.e. przez budowniczego Senenmuta jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut. Świątynia, w znacznej części wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą rampami tarasów, które zakończone były portykami. Rampy zdobione były cokołami. Droga do najniższego tarasu, prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Drugi taras ozdobiony był licznymi reliefami, przedstawiającymi sceny z życia królowej. Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca. Na środkowym tarasie z lewej strony zbudowano kaplicę Hathor, a po prawej Anubisa. Głowice w kaplicy bogini Hathor wykonane są w kształcie instrumentu sistrum (atrybut bogini Hathor) i ozdobione wizerunkiem twarzy bogini. Powyżej umieszczone są dwie kobry obramowane wolutami. Przed kolumnami trzeciego tarasu stały posągi Ozyrysa. Obecnie pozostały po niej tylko ruiny. Metropolitan House: Metropolitan House - dom w Tebach Zachodnich w Egipcie, wybudowany w 1912 roku na zboczu niewielkiego wzgórza Chocha ograniczającego Assasif od południa. Dom powstał w bardzo krótkim czasie na potrzeby misji Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. W fundamentach Metropolitan House do dziś można spotkać dekorowane bloki z grobowców lub świątyń. W ciągu ostatnich 40 lat dom częściej nazywany jest beit Bulandi (arab. "dom polski"). Stacjonują w nim polskie misje badawcze pracujące nad rekonstrukcją świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

  Polsko-egipska Archeologiczna i Geologiczna Misja Skalna - prowadzi badania na skalnej półce położonej nad świątynią królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. Powstała w 1998 r. w wyniku umowy pomiędzy Centrum Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego a władzami Uniwersytetu w Tanta, a następnie Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Ze strony polskiej kierownikiem Misji jest od początku prof. dr hab. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii UW, ze strony egipskiej - prof. Shafia Bedier z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ain Shams w Kairze. Skrytka-grobowiec, znajdujący się na południe od świątyni Hatszepsut w dolinie Deir el-Bahari, w Tebach Zachodnich. Pierwotnie głęboki skalny grobowiec wykuty dla królowej Inhapi, jednej z małżonek królewskich z czasów XVII dynastii. Grobowiec urządzony w czasach XXI dynastii przez kapłanów pod przewodnictwem Pinodżema II (później również tam pochowanego).

  Senenmut - Syn Mut (również : Senemut lub Senmout), wysoki urzędnik w Starożytnym Egipcie. Zaufany sługa królowej Hatszepsut, dla której wybudował między innymi świątynię grobową w Deir el-Bahari. Relief z Dendery – to odkryty w Świątyni bogini Hathor w Denderze relief (płaskorzeźba) przedstawiający "żarówkę" podpartą filarem "dżed" (symbol mocy).

  Sistrum – instrument muzyczny przejęty przez Greków i Rzymian z Egiptu wraz z kultem egipskiej bogini Izydy. W Egipcie używane było również w obrzędach kultu identyfikowanej z Izydą Hathor oraz bogini Bastet. (161) Athor - planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 3,67 lat w średniej odległości 2,38 j.a. Została odkryta 19 kwietnia 1876 roku w Detroit Observatory w mieście Ann Arbor przez Jamesa Watsona. Nazwa planetoidy pochodzi od egipskiej bogini nieba Hathor.

  Prawo kaplicy, zwane też prawem do kaplicy (fr. droit de chapelle) – zwyczajowe prawo misji dyplomatycznej do urządzenia w swych pomieszczeniach miejsca przeznaczonego do odbywania nabożeństw i wykonywania innych praktyk religijnych. Urządzenie kaplicy w misji jest dopuszczalne, gdy znajduje się ona wewnątrz pomieszczeń misji i jest przeznaczona przede wszystkim dla jej personelu, a w szczególności nie jest otwarta dla społeczeństwa państwa przyjmującego.

  Dendera (gr. Tentyra; obie nazwy powstały ze staroegipskiego Enettentore) — miasto w Górnym Egipcie, na prawym brzegu Nilu; w starożytności ośrodek kultu bogini Hathor.

  Sechmet (Sachmet, Sachmis) – w mitologii egipskiej bogini wojny, zemsty i chorób, a także bogini opiekuńcza Dolnego Egiptu. W dosłownym tłumaczeniu jej imię znaczy "Potężna". Początkowo prawdopodobnie była to lokalna (z miejscowości Rehes) bogini nomu leontopolitańskiego (Dolny Egipt). W Memfis była małżonką Ptaha i matką Nefertuma. Czczona też, wraz z Hathor i Mut, w Karnaku. Teby Zachodnie (miasto umarłych) – obszar na lewym brzegu Nilu, ciągnący się od jego brzegów, poprzez Gurna, gdzie znajduje się Świątynia Milionów Lat Seti I, rozciągający się na północnym zachodzie przez Deir el-Bahari do Doliny Królów, na południowym zachodzie do Doliny Królowych oraz na południu do Medinet Habu i Świątyni Milionów Lat Amenhotepa III, z której jedyną pozostałością są Kolosy Memnona i Ramesseum w centrum.

  Konkurenci przynoszą swe różdżki do świątyni – fresk autorstwa Giotto di Bondone namalowany ok. 1305 roku dla Kaplicy Scrovegnich w Padwie. Ofiarowanie Jezusa w świątyni – fresk autorstwa Giotto di Bondone namalowany ok. 1305 roku dla Kaplicy Scrovegnich w Padwie.

  Dodano: 26.05.2010. 04:17  


  Najnowsze