• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Powstała koncepcja Parku Historycznego Trylogia w Mielniku

  29.03.2012. 09:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Miejsca związane z losami bohaterów "Trylogii" Henryka Sienkiewicza będzie można oglądać w parku historycznym, który do 2020 roku chcą zbudować władze Mielnika (Podlaskie). Koszt przedsięwzięcia i źródła finansowania nie są jeszcze znane.

  We wtorek w Białymstoku przedstawiono koncepcję Parku Historycznego "Trylogia". Przygotował ją zespół architektów z wydziału architektury Politechniki Białostockiej.

  Jak poinformowała dr Halina Łapińska z Politechniki Białostockiej, park będzie zajmował ponad 21 ha. Powstanie na podstawie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, a także jej realizacji filmowych w reżyserii Jerzego Hoffmana.

  Scenografia ma nawiązywać do XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Na terenie parku znajdą się liczne budynki i miejsca związane z "Trylogią" oraz kilkadziesiąt tysięcy rekwizytów wykorzystanych w adaptacjach filmowych, które udało się pozyskać gminie Mielnik. Łapińska ujawniła, że kształt parku - nieregularny trapez - ma przypominać "uproszczone" granice XVII-wiecznej Polski.

  Do parku będzie się wchodziło przez Bramę Zbaraską. Po jej przekroczeniu zwiedzający mają przenieść się do epoki, w której miały miejsce wydarzenia opisane przez Sienkiewicza. Tuż za bramą znajdą się "Dzikie Pola", gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje. Stąd będzie się można wybrać się np. do dworu Oleńki albo do wsi Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, czy do kresowej stanicy Chreptiów, gdzie komendantem był Wołodyjowski.

  W zalesionej części parku znajdzie się tzw. Czarci Jar, gdzie będzie można odwiedzić grób Wołodyjowskiego i zwiedzić chatę wiedźmy Horpyny.

  Łapińska powiedziała, że zwiedzający park będą mogli zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi w XVII wieku, a w licznych pracowniach na jego terenie - podpatrzeć pracę różnych rzemieślników, a nawet sami będą mogli wykonać np. przedmioty z gliny. Można też tam będzie obejrzeć filmy, spróbować potraw kuchni staropolskiej, przenocować w jednej z chat z epoki.

  Wójt gminy Mielnik Adam Tobota powiedział, że park ma powstać do 2020 roku. Obecnie opracowywany jest wstępny kosztorys. Zaznaczył, że gmina będzie się starała pozyskać środki w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Pierwszy projekt złożony w konkursie ma dotyczyć stanicy Chreptiowskiej. Tobota powiedział, że jeśli uda się pozyskać te fundusze, wtedy budowa ruszyłaby w przyszłym roku.

  Jak powiedział jeden z pomysłodawców utworzenia parku, poseł PO Robert Tyszkiewicz, park "Trylogia" to duże przedsięwzięcie turystyczno-historyczne, pierwsze takie we wschodniej Polsce. Według niego, inwestycja będzie finansowana głównie ze środków unijnych.

  Parlamentarzysta zapewnił, że będzie zabiegał, aby realizacja tego typu projektów, podnoszących atrakcyjność regionu, znalazła się wśród priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym na przyszłą perspektywę finansową na lata 2013-2020, a także w programie Rozwój Polski Wschodniej.

  PAP - Nauka w Polsce

  swi/ rof/ hes/ krf


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Square Kilometre Array (SKA) – planowana sieć radioteleskopów o całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Będzie działać w zakresie częstotliwości od 70 MHz do 10 GHz oraz będzie 50 razy bardziej czuła niż jakikolwiek dzisiejszy radioteleskop. Będzie to wymagało bardzo wydajnych centralnych silników obliczeniowych, a także długodystansowych połączeń o przepustowości dziesięciokrotnie większej od dzisiejszego światowego ruchu internetowego. Dzięki temu będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. Sieć SKA zostanie zbudowana na półkuli południowej w Republice Południowej Afryki i Australii, gdzie obserwacja naszej galaktyki, Drogi Mlecznej jest najprostsza i gdzie emisja interferencji elektromagnetycznej jest najmniejsza. Budowa SKA ma się rozpocząć w 2016 roku, zakończyć w 2024 roku, a w międzyczasie, w 2020 roku mają zostać przeprowadzone pierwsze obserwacje. Budżet przedsięwzięcia to 1,5 mld euro. Park Dębnicki w Krakowie – park położony przy ulicy Praskiej w Krakowie. Zajmuje powierzchnię 4,82 ha; zaprojektowany został przez pracowników Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Park składa się z dwóch części przedzielonych terenem przemysłowym. Na tyłach parku znajduje się neorenesansowy pałac Lasockich – rodziny, która około sto lat temu przekazała Krakowowi teren pod budowę parku. W dwudziestoleciu międzywojennym na terenie parku znajdował się zakład dla ubogich chłopców prowadzony przez braci Albertynów. Park "Zatonie" – zabytkowy park położony we wsi Zatonie. Został założony jako park przy zatońskim pałacu przez nadwornego berlińskiego ogrodnika Petera Lenné w 1842 roku z inicjatywy Doroty de Talleyrand-Périgord. Powierzchnia parku wynosi obecnie 29,04 ha, w przeszłości była jednak o wiele większa. Park ogrodzony jest kamiennym murem, z wejściem przez bramę wjazdową. Na jego terenie znajduje się ruina pałacu z XVII wieku, który został spalony w roku 1945. Przez środek parku przebiega aleja lipowa. W XIX wieku park urządzony był na sposób francusko-włoski, z fontannami, grotami, posągami zwierząt i nimf oraz strumykami. Obecnie park jest zaniedbany i przetrzebiony. W 1958 roku uznano go za rezerwat przyrody, jednak w 1992 roku ochronę zniesiono nadając mu status parku zabytkowego.

  Rywalizacja Solistek ostatnia konkurencja w programie igrzysk która odbywać się będzie od 19 do 20 lutego i będzie rozgrywana w hali Ajsberg, która znajduje się w parku olimpijskim. Mistrzostwa olimpijskiego z Vancouver będzie broniła Koreanka Kim Yu-na. Park zamkowy w Głogowie dawniej był jednym z ogrodów zamkowych istniejącego Zamku Książąt Głogowskich i położony jest po zachodniej jego części. Od strony wschodniej wejście do niego zwieńcza Brama Brzostowska będąca pozostałością z epoki grodu głogowskiego. Po jej przekroczeniu napotykamy na schody prowadzące do niżej prowadzącej alejki i tym samym do umieszczonej centralnie rzeźby "Koncert". Udając się w kierunku północnym natrafiamy na pozostałości z pomnika Jana z Głogowa. Cały park obsadzony jest dwoma rodzajami drzew: topolami i klonami. Topole obsadzone są prawie w całym parku natomiast klony tylko we wschodniej części dawnego ogrodu. Do parku można wejść 4 wejściami. Wszystkie zrobione są z granitu, tylko trzy z nich ozdabia murek zrobiony w stylu opus rusticum. Przez cały park poprowadzone są dwie alejki, w tym jedna okala centralną rzeźbę.

  Park Militarny Rembertów to 70 ha terenów należących do Akademii Obrony Narodowej, na którym swoje miejsce znalazły czołgi, armaty, śmigłowce, samoloty przekazane z Muzeum Wojska Polskiego. Eksponaty zostały odrestaurowane za pieniądze polskiego przemysłu obronnego przez studentów i pracowników Akademii Obrony Narodowej i w ten sposób uratowane przed niszczeniem. Dopełnieniem jest także sprzęt współczesny, czyli wycofane z użytku uzbrojenie i wyposażenie lub makiety. W sąsiedztwie historycznego i współczesnego sprzętu zostały ustawione stoły i ławy ogrodowe, umożliwiające spędzenie wolnego czasu przez zwiedzających, którzy będą przybywać do Parku Militarnego Rembertów. Poza tym, przewiduje się umieszczenie wystaw, cykliczne prezentowanie pokazów wojskowych, koncertów orkiestr i zespołów wojskowych, możliwość spożycia wojskowej grochówki itp.
  Ideą Parku Militarnego Rembertów jest stworzenie w ramach istniejącej infrastruktury AON miejsca, które będzie skupiało młodzież, dorosłych, kombatantów tj. wszystkich, którzy będą chcieli z jednej strony oglądać wystawiony sprzęt wojskowy, wystawy, prezentacje, zapoznać się z historią i współczesnymi realiami wojska, z drugiej – spędzić miło czas w scenerii wojskowej.
  Park Militarny Rembertów otwarty został 1 października 2013 r. w ramach uroczystej inauguracji roku akademickiego 2013/2014. Kraków Arena – budowana wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa w Krakowie na obszarze Czyżyn, przy nowo powstałej ulicy Stanisława Lema, w południowo-zachodniej części Parku Lotników Polskich. Pojemność hali wahać się będzie, w zależności od typu imprezy, między 11554 a ok 18000 miejsc (15 328 dla standardowych imprez typu mecze piłki siatkowej), co uplasuje ją na pierwszym miejscu wśród tego typu budowli w Polsce. Do dyspozycji gości dostępnych będzie 1341 miejsc parkingowych, 27 skyboksów i loża prezydencka. Budowa obiektu rozpoczęła się w maju 2011 roku, a zakończyć ma się w październiku 2013 roku. Otwarcie przewidziane jest na grudzień 2013 roku. W zakres przedsięwzięcia, prócz samej hali głównej, wchodzi także budowa hali treningowej oraz dwupoziomowego garażu podziemnego z wewnętrznymi instalacjami, a także budowa dróg dojazdowych, parkingów powierzchniowych, placów i ciągów pieszych. Koszt budowy zamknąć ma się w kwocie 363 mln złotych. Obiekt ma się stać areną wielu imprez sportowych oraz kulturalnych. Hala będzie m.in. jedną z aren Mistrzostw Świata w Siatkówce 2014, których organizacja przypadła Polsce.

  Park Miejski w Skierniewicach - miejski park położony w środkowej części miasta po obu stronach rzeki Skierniewka (Łupia). Początki parku sięgają XIV wieku. Początkowo był to ogród przy dworze arcybiskupów. W parku znajdowały się kaskady, groty, altany, cztery sadzawki i tarasy nad brzegiem rzeki za czasów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Skierniewicki park upiększył Ignacy Krasicki, upodobniając go do parków w Smolanach. W XVIII wieku przy Pałacu Prymasowskim istniała oranżeria z drzewkami pomarańczowymi, ogród włoski, sady oraz winnice. W latach 1830 - 1845 ogrody i park gruntownie przebudowano, tworząc park krajobrazowy. Z parkiem stykają się jedne z najważniejszych zabytków miasta Skierniewic: Pałac Prymasowski, Pałacowa Brama Wjazdowa, Willa Aleksandria. Blisko sto lat skierniewicki park pozostawiony był sam sobie. Nie modernizowano i nie polepszano parku. Dopiero w 2012 roku podjęto uchwałę o przywróceniu świetności parku miedzy innymi dzięki dofinansowaniu środków pieniężnych Unii Europejskiej. W parku znajdowała się muszla koncertowa (zlikwidowana w 2013 r.). W miejscu zlikwidowanej muszli koncertowej powstanie altana parkowa, w której będą mogły się odbywać, m.in. koncerty kameralne, W parku przez wiele lat znajdowała się restauracja Urocza również zlikwidowana na początku lat dziewięćdziesiątych. Powierzchnia parku wynosi 42 hektary. Park jest oświetlony i posiada cztery kładki oraz jedną wysepkę w południowej części parku. Obecnie w parku przeprowadzone są gruntowne zmiany związane z sadzeniem drzew, roślinności, oświetleniem, ścieżkami. Park jest jedynym parkiem w granicach administracyjnych miasta Skierniewic. Park Narodowy Mary River, (Mary River National Park) - planowany (na 2012r.) park narodowy, położony na wschód od Darwin, przy drodze Arnhem Highway i w pobliżu parku narodowego Kakadu, na obszarze Terytorium Północnego w Australii. Park będzie miał zadanie ochrony rzeki Mary i jej dopływów. Składać się będzie z trzynastu obszarów chronionych.

  Park Krajobrazowy Dolnej Pilicy – projektowany park krajobrazowy, w Polsce na terenie województwa mazowieckiego, obejmujący doliny rzek Pilicy i Drzewiczki. Projekt parku powstał w 2003 roku na zamówienie Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody przy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, uzgodnienia w latach 2004-2005 zakończyły się akceptacją części gmin.

  Planty – park miejski w Białymstoku o powierzchni 14,94 ha. Powstał w latach 1930-1938, pod patronatem ówczesnego wojewody Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego na terenach przyległych do pałacu, położonych w kompleksie Parku Branickich. Modernistyczna kompozycja parku została zaprojektowana przez Stanisława Gralla. Łączy on ze sobą Park Konstytucji 3 Maja z Parkiem Poniatowskiego.

  Park Grūtas – istniejąca od 2001 plenerowa prywatna ekspozycja pomników polityków radzieckich oraz przedmiotów związanych z historią tego kraju, w szczególności Litewskiej SRR. Twórcą i właścicielem parku jest przedsiębiorca Viliumas Malinauskas. Park położony jest w pobliżu miasta Druskieniki, na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego. Rywalizacja Par sportowych będzie się odbywać od 11 do 12 lutego i będzie rozgrywana w hali Ajsberg, która znajduje się w parku olimpijskim.

  Park Narodowy Old Oyo (ang. Old Oyo National Park) – park narodowy w Nigerii, na północ od miasta Ibadan, o powierzchni 2512 km. Powstał w 1991 roku. Południowa część parku zawiera otwartą przestrzeń leśną, a najbardziej na północ wysuniętym obszarem jest sawanna, gdzie natrafiono na ruiny budowli z okresu państwa Oyo. Trwająca od listopada do kwietnia pora sucha jest najlepszym okresem do obserwacji dzikiego życia na terenie parku, mimo niewielkiej populacji zwierząt. Najpowszechniejszym przedstawicielem fauny jest kob żółty, zamieszkujący rozlewiska rzeki Ogun, która rozpoczyna swój bieg na terenie parku. Rzeka ta zapewnia także dużą różnorodność ptaków. Pałacowa Brama Wjazdowa - dawna brama wjazdowa usytuowana we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera. Brama została wzniesiona na planie łagodnego łuku z dwoma półkulistymi skrzydłami o kolumnowych portalach mieszczących kordegardy. Na ścianach można dostrzec tablice pamiątkowe, do których można zaliczyć poświęcone 500. rocznicy uzyskania praw miejskich oraz tablicę wmurowaną w okresie międzywojennym w hołdzie poległym w latach 1914 – 1920 synom miasta i powiatu. Swoim przeznaczeniem miała służyć wysokim dostojnikom państwowym i kościelnym. Bramą wjeżdżał niegdyś Król Stanisław August Poniatowski.

  Hwoźna (również Hwoźnia, w górnym biegu Czarna) – prawy dopływ Narewki, płynie przez Wysoczyznę Bielską (w województwie podlaskim) wąską zabagnioną doliną przez Białowieski Park Narodowy. W widłach Hwoźny i Narewki leży Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego; od Hwoźnej nazwę wziął Obręb Ochronny Hwoźna Białowieskiego Parku Narodowego (północna część Parku nie zaliczona do Rezerwatu Ścisłego). Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Dodano: 29.03.2012. 09:19  


  Najnowsze