• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pozostałości najstarszych obrzędów religijnych na Półwyspie Arabskim

  17.04.2010. 21:02
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Archeolodzy odkryli w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pozostałości plemiennych rytuałów religijnych sprzed ponad 5200 lat - donosi serwis internetowy Emirates News Agency.

  Odkrycia dokonał zespół francuskich archeologów we współpracy z Biurem Starożytności i Dziedzictwa Kulturalnego ZEA na wyspie u wybrzeży emiratu Umm al-Kajwajn w północno-wschodniej części kraju.

  Prace wykopaliskowe na stanowisku doprowadziły do odkrycia pozostałości neolitycznej osady rybackiej z domostwami zbudowanymi na planie koła oraz miejsca kultu, pochodzącymi z okresu 3500-3200 r. p.n.e.

  Na odkrytym kopcu - zdaniem naukowców służącym jako miejsce religijnych ceremonii - w symboliczny sposób ułożone zostały przez prehistorycznych mieszkańców wyspy kości diugoni, dużych morskich ssaków przypominających wyglądem wymarły gatunek krowy morskiej.

  Zdaniem naukowców, odkryty kopiec jest najstarszym miejscem kultu, jakie zostało odkryte na Półwyspie Arabskim. JOT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szardża, Ash-Shāriqa (arab. الشارقةّ) - miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Półwyspie Arabskim, stolica emiratu Szardża. Nerik, Nerikka (het. Ne-ri-ik, Ne-ri-ik-ka) – jedno z najważniejszych hetyckich miast i centrów religijnych, miejsce kultu boga burzy. Położone było w pobliżu północnej granicy państwa hetyckiego, ale jego dokładna lokalizacja nie jest znana, choć niektórzy naukowcy próbują identyfikować je ze stanowiskiem Oymaağaç Höyük, położonym w północno-wschodniej Turcji, ok. 7 km na północny-zachód od współczesnego miasta Vezirköprü. Teratoscincus keyserlingii – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych (Gekkonidae). Występuje na Wyżynie Irańskiej oraz Półwyspie Arabskim. Został opisany w 1863 roku przez Alexandra Straucha. Status T. keyserlingii jako odrębnego gatunku nie jest pewny – przez niektórych naukowców bywa uznawany za podgatunek gekona scynkowego (Teratoscincus scincus). Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez J. Roberta Maceya i współpracowników (2005) wspiera hipotezę o gatunkowej odrębności T. keyserlingii od T. scincus, choć oba są taksonami siostrzanymi. Linie ewolucyjne tych gatunków rozeszły się prawdopodobnie około 5 mln lat temu. Całkowita allopatryczność T. keyserlingii, jego trwające kilka milionów lat odizolowanie oraz wysoka – wynosząca 8,5% – odmienność genetyczna od T. scincus również wspierają teorię o ich gatunkowej odrębności. Stopień zróżnicowania pomiędzy populacjami arabskimi a irańskimi nie został jeszcze dokładnie ustalony – możliwe, że formy arabskie są endemiczne na poziomie podgatunkowym dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Populacjom występującym na Półwyspie Arabskim zagraża utrata siedlisk, najczęściej zagospodarowywanych przez człowieka.

  Adźanta (hindi: अजिंठा लेणी) – grupa wzgórz w Indiach w stanie Maharasztra, na terenie dawnego księstwa Hajderabadu. W ich zboczach, nad doliną rzeki Waghory, wykutych jest 30 pieczar z unikatowymi malowidłami o tematyce buddyjskiej. Cztery groty to ćajtje – miejsca kultu, zaś pozostałe to wihary – miejsca zamieszkania i gromadzenia się mnichów. Groty powstały między II wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Wiele z nich wykuto za czasów Guptów. Część grot nie została ukończona, prawdopodobnie z uwagi na brak funduszy związany z zanikiem buddyzmu na półwyspie dekańskim. Groty zostały odkryte w 1839 przez grupę angielskich myśliwych. Zespół grot w Adźancie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chrześcijaństwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest religią mniejszościową w stosunku do dominującego islamu, który wyznaje aż 96% obywateli. Jednak według spisu z 2005 roku aż 78% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie posiada obywatelstwa, co sprawia że chrześcijanie stanowią 9% całej ludności kraju . Choć władze oficjalnie nie uznają żadnych chrześcijańskich wyznań to w kraju panuje wolność kultu i demonstrowania przekonań religijnych. Sprzedaż i rozdawanie materiałów religijnych nie jest w żaden sposób ograniczana, istnieje jednak zakaz przyjmowania chrześcijaństwa przez wyznawców islamu. Religia chrześcijańska nie może być nauczana w szkołach a chrześcijanom nie wolno poślubiać muzułmańskich kobiet. Zjednoczone Emiraty Arabskie zamieszkują członkowie wielu różnych wyznań, głównie: katolicy, protestanci, Koptowie i chrześcijanie indyjscy.

  Żółw hiszpański (Mauremys leprosa) - gatunek żółwia z rodziny batagurów występujący w północnej Afryce, na Półwyspie Iberyjskim i zachodnim Półwyspie Arabskim. Gatunek został wydzielony stosunkowo niedawno, wcześniej biolodzy uważali go za podgatunek żółwia kaspijskiego. Czagra senegalska (Tchagra senegalus) – gatunek średniego, płochliwego ptaka z rodziny dzierzbików (Malaconotidae). Występuje niemal w całej Afryce, bez wnętrza Sahary oraz na Półwyspie Arabskim i Półwyspie Iberyjskim. Gatunek nie jest zagrożony. Osiadły.

  Gekon turecki (Hemidactylus turcicus) - gatunek gada z rodziny gekonów występujący w południowej i południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego i południowej Francji, na północno-wschodnim wybrzeżu Adriatyku, Półwyspie Bałkańskim, a także na wyspach Morza Śródziemnego i Egejskiego. Występuje też na Wyspach Kanaryjskich, w Azji Mniejszej i na Półwyspie Arabskim. Został zawleczony także do Ameryki Północnej i Środkowej. Gekon białoplamy (Tarentola annularis) - gatunek gada z rodziny gekonów występujący w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim.

  Jasmund (niem. Jasmund) – półwysep w Niemczech, w północno-wschodniej części wyspy Rugia, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Połączony jest z pozostałym obszarem wyspy trzema mierzejami. 12 września 1990 roku na półwyspie został utworzony Park Narodowy Jasmund. Zajmuje powierzchnię 3003 hektarów i jest tym samym najmniejszym parkiem narodowym Niemiec.

  Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna (ang. Combined Prehistoric Expedition) - zrzeszenie uczonych, prowadzących od 1962 prace wykopaliskowe w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim. Szefowie Fred Wendorf (do 1999), Romuald Schild.

  Dodano: 17.04.2010. 21:02  


  Najnowsze