• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekt budowy repliki średniowiecznego statku

  20.01.2012. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Gdańskie Muzeum Archeologiczne planuje zbudować replikę średniowiecznego statku, którego załoga w kaperskiej wyprawie zdobyła m.in. przechowywany do dziś w Gdańsku obraz Hansa Memlinga "Sąd ostateczny". Replika okrętu miałaby pełnić funkcję pływającego muzeum.
  Statek ma mieć ok. 52 metrów długości i ok. 12 metrów szerokości. Wyposażony zostanie w trzy maszty, z których najwyższy będzie miał ok. 32 m wysokości i żagle o łącznej powierzchni blisko 750 m kw. Jego szacunkowa ładowność to ok. 800 ton. W średniowieczu tego typu jednostka mogła zabrać na pokład nawet 400 osób.

  "Do budowy okrętu chcemy zaangażować kowali, wyplataczy lin, szkutników i innych rzemieślników, którzy pracują tradycyjnymi metodami" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Henryk Paner.

  Placówka chce skupić wokół projektu zarówno indywidualnych rzemieślników, jak i ludzi skupionych w różnego rodzaju stowarzyszeniach czy innych organizacjach. "Mamy już choćby zapewnienie o pomocy współpracującego z nami od lat Stowarzyszenia Francuskich Mistrzów Dawnych Rzemiosł, czyli Kompanionów" - powiedział Paner dodając, że przychylny pomysłowi jest także samorząd województwa pomorskiego czy miejscowa Dyrekcja Lasów Państwowych, za której pośrednictwem można by pozyskać drewno na budowę okrętu.

  Chęć współpracy zadeklarował także dyrektor gdańskiego Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin, który może pomóc w przygotowaniu dokładnego projektu statku. "Nie mamy szczegółowych danych dotyczących tego konkretnego okrętu, projekt powstanie w oparciu o informacje ze źródeł historycznych, w tym informacje o podobnych statkach z tamtego czasu" - wyjaśnił dyrektor.

  Jeszcze przed rozpoczęciem budowy Muzeum chce stworzyć dokładny model okrętu, najprawdopodobniej w skali 1:50. Prace przy samej replice statku miałby rozpocząć się w 2013 roku.

  Budowa okrętu będzie długofalowym przedsięwzięciem, które może zająć nawet około dziesięciu lat. Statek będzie powstawał na należącej do Muzeum działce znajdującej się niedaleko Motławy w historycznym centrum Gdańska. "Myślimy o postawieniu tam potężnego namiotu, pod którym w sezonie będzie działać coś w rodzaju miasteczka rzemieślniczego, w którym powstawać będą kolejne elementy okrętu" - wyjaśnił Paner.

  Po zakończeniu budowy wewnątrz statku ma powstać coś w rodzaju muzeum. "Mogłaby to być ekspozycja pokazująca historię Gdańska jako miasta portowego. W jednym z pomieszczeń moglibyśmy też urządzić np. skarbiec, w którym znalazłyby się kopie drogocennych przedmiotów, jakie przewoził niegdyś statek" - poinformował Paner dodając, że okręt-muzeum mógłby pływać po różnych zakątkach przede wszystkim Europy, stanowiąc atrakcję turystyczną, a przy okazji swoistą reklamę Gdańska.

  Okręt, którego replikę chce zbudować Muzeum, w 1462 roku przybył do Gdańska z ładunkiem soli, mięsa i masła. Należący do francuskiego armatora statek nazywał się "Pierre de La Rochelle", a przez ówczesnych gdańszczan nazwany został Wielką Karawelą.

  Stojąc na redzie w gdańskim porcie statek został uszkodzony w czasie burzy: stracił główny maszt i został zacumowany na rzece Motławie, gdzie czekał na naprawę. Prace, na których przeprowadzenie zaciągnięto pożyczkę od gdańskich kupców, przeciągały się, w końcu remont przerwano, a opiekę nad statkiem przejęła Rada Miasta Gdańska, która podjęła się remontu karaweli. W jego efekcie karawelę przebudowano na statek wojenny wyposażony m.in. w kilkanaście dział oraz kusze. Okręt dostał też nowe imię - "Peter von Danzig".

  W kwietniu 1473 roku statek pod dowództwem najsławniejszego wówczas gdańskiego żeglarza - Paula Benecke, zaopatrzonego w listy kaperskie (były one swoistym przyzwoleniem na piractwo - PAP) wystawionymi przez miasto Gdańsk, wypłynął na Bałtyk i zdobył statek o podwójnej nazwie "Św. Andrzej"/"Św. Mateusz" przewożący bardzo bogaty ładunek. Wśród zdobyczy były m.in. kobierce i klejnoty przeznaczone do pałacu papieża Sykstusa IV oraz - pozostający do dziś w Gdańsku, obraz Hansa Memlinga pt. "Sąd Ostateczny".

  PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka

  aks/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce.

  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu. Muzeum Kryminalistyki – muzeum w Gdańsku, mieści się przy ul. Bażyńskiego 6 w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jedyna w Polsce placówka tego rodzaju.

  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu). Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Galeria Starych Zabawek w Gdańsku – prywatne muzeum położone w Gdańsku, będące przedsięwzięciem Bernadety i Wojciecha Szymańskich.
  Gdańsk – jeden z sześciu okręgów historycznych w Gdańsku. Na tym obszarze znajduje się dawne oraz współczesne centrum miasta. 16 września 1994 roku historyczny Gdańsk (w zasięgu obwarowań z XVII wieku) został wpisany na listę Pomników historii.

  SS Gdańsk – polski parowy statek pasażerski żeglugi przybrzeżnej (jednostka bliźniacza SS Gdynia) został zbudowany przez Stocznię Cesarską w Gdańsku (Kaiserliche Werft Danzig) w roku 1926 na zamówienie polskiego armatora "Żegluga Polska" SA. Podniesienie bandery miało miejsce 19 czerwca 1927 roku, pierwszym kapitanem był Edward Pacewicz.

  Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972.

  Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy. Peter von Danczk (pol. Piotr z Gdańska) – XV-wieczny gdański statek - karaka, błędnie nazywana "wielką karawelą". W literaturze niemieckiej nazywany jest "Peter von Danzig", w polskiej "Piotr z Gdańska".

  RV Kaszubski Brzeg (MS Kaszubski Brzeg) - statek badawczy o stalowej konstrukcji nitowanej zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku w ramach serii lugrotrawlerów B-11 w 1956 roku. Następnie po przebudowaniu służył w Marynarce Wojennej jako okręt ratowniczy (jeden z czterech oznaczanych numerami R21-R24). W 1982 został przekazany do służby cywilnej pod nazwą Podwodnik, a w 1984 roku do Centralnego Muzeum Morskiego. Jednostka została przebudowana i dostosowana do potrzeb archeologii podmorskiej jako baza dla płetwonurków i nurków. W 2007 roku został wycofany ze służby i wystawiony na sprzedaż. Wróblewo (niem. Sperlingsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb na obszarze Żuław Gdańskich. Nad brzegiem Motławy znajduje się XVI-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Od 2009 znajdują się tu fotograficzne kopie malowanych skrzydeł ołtarza głównego (obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku), nadrukowane na deskę.

  Dodano: 20.01.2012. 00:19  


  Najnowsze